Zavrieť

Porady

Pausal,ako nato<?>

Ahojte potreboval by som poradit.Takze som zivnostnik od 1.januara 2008 pracujem,ako maliar a mam teda volnu zivnost za rok som mal 12 faktur cize 1mesacnecelkovy prijem je 300000 sk nemam ziadne vydavky takze som chcel od zaciatku uplatnit pausal 40%,len neviem,ake tlacivo nato potrebujem??? A neviem ci tam mozem odrat aj zivotnu positovnu 12000alebo iba zdravotnu{socialku som zatial neplatil}a ked,tak ci sa to rata takto?

300000-98496=201504-zdravotna 12000tis aj zivotna 12000=177504-40%=106502.4 s toho zaplatim 19%??cize 20235sk

A este jedna vec ak by som chcel zrusit zivnost,kedy zasa potom mozem zalozit novu v takom istom obore cize maliar?Cital som o tom akurat sa mi to zda vyhodne pretoze by som bol zasa rok oslobodeny od socialnej poistovne<?>

Dakujem za rady a odpovede
Ciao
Usporiadat
Rozalaia Rozalaia

Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

Zacnime tym "tlacivom" - budes potrebovat normalne danove priznanie k dani z prijmov typ B ako kazdy iny SZCO. Akurat ze svoje pausalne vydavky si vypocitas v VI. oddieli a aj tam zakrizikujes ze si uplatnujes pausal. S tou zivotnou poistkou a zdravotnym poistenim je to cca dobre.
K tej spekulacii okolo socialky sa nevyjadrujem, neviem. Ale iste sa najde niekto kto ma doplni.
0 0
Adriane Adriane

Adriane je offline (nepripojený) Adriane

Podľa mňa takto: 300000 -120000(t.j. 40%) - 12000 zdrav.poistka - 98496 nezd.časť.- 12000 živ.poist.ˇ= 57504 z toho 19% = 10925. Sumu 132000( 120000 + 12000(zdrav.p.) napíšeš do r. 2 v VI. oddiele a dáš "x " pri prvej možnosti a do rámčeka napíšeš sumu 12000 ( odvody do ZP).
0 0
apocalipZ apocalipZ

apocalipZ je offline (nepripojený) apocalipZ

Dakujem Adriane za pomoc,teraz mi je to uz viac jasne,ako bolo..Z dovodu krizy mam pracu,len do konca marcatakze v aprili zivnost zrusim,pretoze firma v ktorej robim prepusta zamestnancov a zivnostnikov prvorade.Docital som sa tuna,ze mozem znova zalozit zivnost,ak sa mi teda ukaze praca.Pocitam,ze od 1.4.2009 budem na urade prace az do neakeho 2.7.2009 vcera v telke som videl,ze ak som zrusil zivnost na dobu 3mesiace,tak mozem poziadat o neaku dotaciu statu na novu zivnost,ako to teda je a co mam sprvait pre tuto dotaciu nakolko nemam ziadne vydavky,vsetko mi dava moj sprostredkovatel prace,ak on teda neaku bude mat..

vdaka
Ciao
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

apocalipZ Pozri príspevok
Dakujem Adriane za pomoc,teraz mi je to uz viac jasne,ako bolo..Z dovodu krizy mam pracu,len do konca marcatakze v aprili zivnost zrusim,pretoze firma v ktorej robim prepusta zamestnancov a zivnostnikov prvorade.Docital som sa tuna,ze mozem znova zalozit zivnost,ak sa mi teda ukaze praca.Pocitam,ze od 1.4.2009 budem na urade prace az do neakeho 2.7.2009 vcera v telke som videl,ze ak som zrusil zivnost na dobu 3mesiace,tak mozem poziadat o neaku dotaciu statu na novu zivnost,ako to teda je a co mam sprvait pre tuto dotaciu nakolko nemam ziadne vydavky,vsetko mi dava moj sprostredkovatel prace,ak on teda neaku bude mat..

vdaka
Ciao


dan je presne 10620skk, mozes poslat 2% dane vo vyske 212 SKK priamo v tvojom DP, je to str. 9 oddiel 12
pozri si moje prispevky, pisala som aj o zruseni a znovuzalozeni zivnosti
a v niektorom som prikladala aj 2 prilohy ohladom prispevku na podnikanie, su to veci stiahnute z uradu prace
0 0
apocalipZ apocalipZ

apocalipZ je offline (nepripojený) apocalipZ

Marina8 hladal som tie prispevky,ale moc som nenasiel ...
A naco mam davat tie 2% z dani<<???>>
Mozem poziadat o prispevok pri novej zivnosti,ak ho preukazem napriklad kupou Pocitaca,tlaciarne,monitoru atd<??>>
Ked budem mat zivnost zrusenu a budem na urade 3 mesiace a 2.7. poziadam o dotaciu napr.na to Pc a zalozim zivnost dostanem ju??
A este by ma zaujimalo ci budem legalne znovu oslobodeny od socialnej poistovne?
Ta dotacia sa musi potom statu vratit,alebo nie?
Hlupe otazky,viem som laik
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

apocalipZ Pozri príspevok
Marina8 hladal som tie prispevky,ale moc som nenasiel ...
A naco mam davat tie 2% z dani<<???>>
Mozem poziadat o prispevok pri novej zivnosti,ak ho preukazem napriklad kupou Pocitaca,tlaciarne,monitoru atd<??>>
Ked budem mat zivnost zrusenu a budem na urade 3 mesiace a 2.7. poziadam o dotaciu napr.na to Pc a zalozim zivnost dostanem ju??
A este by ma zaujimalo ci budem legalne znovu oslobodeny od socialnej poistovne?
Ta dotacia sa musi potom statu vratit,alebo nie?
Hlupe otazky,viem som laik
o dotáciu na prevádzkovanie samostatne zárobkovej činnosti môžeš požiadať ak budeš v evidencii uradu práce ako uchádzač o zamestnanie viac ako tri mesiace. Predkladáš podnikatelský plán, v ktorom uvedieš čerpanie dotácie. Potom nasleduje obhajoba podn.plánu a schvalovanie dotácie. Živnosť môžeš obnoviť až po schválení dotácie, takže k 2.7, to určite nebude - niekedy koncom augusta ...
Dotácia je nenávratný príspevok zahrňovaný do daňových príjmov. Podmienkou je prevádzkovanie živnosti po dobu dvoch rokov od poskytnutia dotácie - môže byť aj v súbehu so zamestnaním.
Platitelom odvodov do SP - ak sa nezmení zákon - nebudeš od 1.7. 09 v prípade, ak k 1.7. nebudeš mať aktívnu živnosť viac ako 1 deň.
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

apocalipZ Pozri príspevok
Marina8 hladal som tie prispevky,ale moc som nenasiel ...
A naco mam davat tie 2% z dani<<???>>
Mozem poziadat o prispevok pri novej zivnosti,ak ho preukazem napriklad kupou Pocitaca,tlaciarne,monitoru atd<??>>
Ked budem mat zivnost zrusenu a budem na urade 3 mesiace a 2.7. poziadam o dotaciu napr.na to Pc a zalozim zivnost dostanem ju??
A este by ma zaujimalo ci budem legalne znovu oslobodeny od socialnej poistovne?
Ta dotacia sa musi potom statu vratit,alebo nie?
Hlupe otazky,viem som laik
nie su hlupe, len nejako zle citas?

takze poporiadku:

prilepujem prilohu + doporucujem pozriet prispevky od inych poradakov, uz sa tu aj rozoberalo , na co sa to moze pouzit, aj ako sa to uctuje v JU, naozaj je tu toho dost,
2% za dani? napr. lige proti rakovine? a preco nie? tebe to neublizi a z tvojej aj tak zaplatenej dane pojdu 2% na nieco dobre
pozri si prilepene prilohy tam najdes postup, to nie je tak, ze prides a oni ti 02.07.09 hned daju prispevok, musis urobit projekt , poziadat atd. a to ci ju dostanes? to zalezi na tych co schvaluju
legalne budes oslobodeny od SP ak k 30.06.2009 budes zo SP odhlaseny ako SZCO, teda k 30.06.2009 budes mat zrusenu zivnost
ale kedze ju planujes zrusit uz teraz, tak tento datum nie je ziadny problem
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Podnikatelsky prispevok, ako dostat viac.

pozri tu
0 0
apocalipZ apocalipZ

apocalipZ je offline (nepripojený) apocalipZ

Ahojte kedze mi to pripada zlozite ziskat tento prispevok a este ku tomu aj nesmiem zrusit zivnost zas az 2roky,tak to asi nebudem ziadat...pretoze mam moznost ziskat pozemok s odtokom a pritokom vody na ktorom som chcel vytvorit umele jazierko na chov a predaj pstruhov,akurat,ze prispevok sa neda ziskat pri spojeni s rybolovomtakze mam smolu..No aj,tak keby to spustim,ako nato je to volna zivnost,alebo co vlastne potrebujem na chov aj predaj ryb ake osvedcenie atd....Inak dost ste mi tu pomohli
Ten zakon s tou socialkou sa ma neako zmenit koli takym spekulaciam o stalom ruseni a zakladani zivnosti?>
Nebude to cudne,ked zrusim zivnost a napr.2..7.09 tam pridem a budem chciet taku istu<?>
Ale,ked je to zatial legalne,tak coby sme si nepomohli,ako vieme.
Na dochodok sa kaslem aj,tak si sam platim inu dochodkovu spolocnost spolu zo zivotnymi poistkami az 2ma,natoze som nebol 2rok u lekara.....Stravne listky si nemozem dat do nakladov,ked idem vyuzivat pausalne vydavky<>?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
apocalipZ Pozri príspevok
Stravne listky si nemozem dat do nakladov,ked idem vyuzivat pausalne vydavky<>?
Pokial vyuzivas pausalne vydavky, nevedies uctovnictvo, t. j. neuctujes o skutocnych vydavkov. Z tohto dovodu nie je mozne o nakup/spotrebu stravnych listkov znizit si zaklad dane.

Mozes sa rozhodnut, co je pre teba vyhodnejsie - ci vyuzivat pausalne vydavky, alebo evidovat skutocne vydavky a viest uctovnictvo. Je dobre s tym kalkulovat dopredu, napr. aj kvoli tomu, ci sa ti "oplati" alebo neoplati si kupovat stravne listky. Ako SZCO mas narok na stravne za kazdy odpracovany den (gastrolistky alebo doklad o kupe tepleho jedla).
0 0
apocalipZ apocalipZ

apocalipZ je offline (nepripojený) apocalipZ

Lianka asi by mi tie stravne neubrali viac z dane,ako vydavky 40%
Nemam si co ine davat do nakladov a viest uctovnictvo mi pride pre mna zlozite..zhanat blocky atd....
Inac ak niekto nieco viete o tom Rybarceni nieco ,ako predaj ryb,alebo by stacilo ,len lov ryb poradte,ako nato napriklad aj predajnu s rybarskymi potrebami pride mi to dobry napad nakolko je u nas vela rybarov,ale ani jeden takyto obchod tuna...
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
apocalipZ Pozri príspevok
Lianka asi by mi tie stravne neubrali viac z dane,ako vydavky 40%
Rozdiel je v tom, ze tych 40% pri pausalnych vydavkoch nemusis vobec dokladovat (mozno mas realne vydavky 0 Sk a pritom ti do vydavkov znizujucich zaklad dane ide 40%). Pri nakupe stravnych listkov musis v skutocnosti za tieto listky zaplatit.

Takze ak uvazujes nadalej o uplatnovani pausalnych vydavkov, nevidim zmysel (financny efekt) v nakupe stravnych listkov.
0 0
peterle peterle

peterle je offline (nepripojený) peterle

Ja sa chcem spytat na pausalne vydavky vo vyske 60%.
Ak mam zivnost na: Murárske práce, Maliarske a natieračské práce a Montáž sadrokartónu. Mam 6 faktur vsetky len na stavebno-murarske prace, mozem si uplatnit naklady vo vyske 60% ? V zakone som sa docital ze na Stavebnictvo-murarstvo su pausalne vydavky 60%. Mozem si takto uplatnit tych 60%?
Ďakujem
0 0
peterle peterle

peterle je offline (nepripojený) peterle

Dakujem pekne Lianka za tvoju odpoved.
Tie stranky som si presiel ale stale som si nie isty. Skor som cakal odpoved ano-nie aby ma niekto uistil, podla mna si mozem dat tych 60%, ale ako hovorim potreboval by som aby mi to niekto potvrdil
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

peterle Pozri príspevok
Ja sa chcem spytat na pausalne vydavky vo vyske 60%.
Ak mam zivnost na: Murárske práce, Maliarske a natieračské práce a Montáž sadrokartónu. Mam 6 faktur vsetky len na stavebno-murarske prace, mozem si uplatnit naklady vo vyske 60% ? V zakone som sa docital ze na Stavebnictvo-murarstvo su pausalne vydavky 60%. Mozem si takto uplatnit tych 60%?
Ďakujem

v prilohe ti prikladam remeselne zivnosti + nejake konkretne priklady
nemozes si dat 60% pausalne vydavky, lebo maliarstvo nie je remeselna zivnost ale ohlasovacia
a docitas sa tam, ze 60% si mozes uplatnit iba vtedy, ak vsetky tvoje prijmy pochadzaju iabz remeselnych zivnost, akonahle mas prijem aj zo zivnosti ohlasovacej, na vsetko uplatnujes 40%
kombinovat mozes iba vtedy ak mas remeselnu + prenajom nehnutelnosti alebo remesaelna + prijem zo zavislej cinnosti
remeselna + prijem z kapitaloveho majetku
remeselna + ostatne prijmy par 8 zakona o dani z prijmov
takze ty mas narok iba 40%
0 0
peterle peterle

peterle je offline (nepripojený) peterle

marina8 Pozri príspevok
nemozes si dat 60% pausalne vydavky, lebo maliarstvo nie je remeselna zivnost ale ohlasovacia
a docitas sa tam, ze 60% si mozes uplatnit iba vtedy, ak vsetky tvoje prijmy pochadzaju iabz remeselnych zivnost, akonahle mas prijem aj zo zivnosti ohlasovacej, na vsetko uplatnujes 40%
Tak teraz tomu nerozumiem preco nemam narok na 60%? Ved ako som pisal vsetky prijmi mam len z remeselnej cinnosti, na vsetkych fakturach mam napisane len stavebno-murarske prace. To maliarstvo mam len na ZL.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

peterle Pozri príspevok
Ja sa chcem spytat na pausalne vydavky vo vyske 60%.
Ak mam zivnost na: Murárske práce, Maliarske a natieračské práce a Montáž sadrokartónu. Mam 6 faktur vsetky len na stavebno-murarske prace, mozem si uplatnit naklady vo vyske 60% ? V zakone som sa docital ze na Stavebnictvo-murarstvo su pausalne vydavky 60%. Mozem si takto uplatnit tych 60%?
Ďakujem
máš výučný list v odbore murár, akú máš živnosť - remeselnú alebo volnú ?
0 0
peterle peterle

peterle je offline (nepripojený) peterle

Ano vyučný list mam ako murár aj prax v odbore. Mam ZL na vykonávanie ohlasovacej živnosti. Ako zistím aku mam živnost ci remeselnu alebo volnu?
0 0
apocalipZ apocalipZ

apocalipZ je offline (nepripojený) apocalipZ

Peterle...Ja niesom sice uctovnik,ale podla mna ak mas vo fakturach raz napisane vykonanie tvojej prace,ako murarske prace,tak si mozes uplatnit 60% vydavky aj ked mas zivnost.listy na volne zivnosti....
Ja napriklad nemozem,lebo na fakturach mam stale iba maliarske prace...moj nazor..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať