Zavrieť

Porady

ALFA a DPH

Dobrý deň!
Doteraz som účtovala v ALFE, (som s programom spokojná) ale teraz by som potrebovala vašu pomoc. Poraďte mi, prosím!
Mám pár otázok, takže len zaradom :

1.Môj klient sa stáva platičom DPH od1.2.2009. Môžem ďalej účtovať v JÚ, alebo mám prejsť na PÚ (OMEGA)?

2.Ak ostáva JÚ, po pridelení IČ DPH, mám začať, ako novú firmu, alebo sa dá zmeniť z neplatiča, na platiča?

3.Po inventarizácii k 31.1.2009 sa môže za celé skladové zásoby odpočítať DPH, alebo len za tovar nadobudnutý v tomto roku ? (Jedná sa o maloobchodnú predajňu s ročným obratom cca 40000,-€)

4.A čo s krátkodobým majetkom, ktorý je v evidencii? (napr.RP,váha a pod.)

Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    1.Môžete ďalej účtovať v JÚ
    2.Dá sa zmeniť z neplatca na platcu
    3.Zo všetkých zásob
    4.S krátkodobým majetkom by som nerobila nič.
    človiečik Vladimír Ozimý
    mekelek Pozri príspevok
    Dobrý deň!
    Doteraz som účtovala v ALFE, (som s programom spokojná) ale teraz by som potrebovala vašu pomoc. Poraďte mi, prosím!
    Mám pár otázok, takže len zaradom :

    1.Môj klient sa stáva platičom DPH od1.2.2009. Môžem ďalej účtovať v JÚ, alebo mám prejsť na PÚ (OMEGA)?
    môžte ďalej účtovať v jednoduchom účtovníctve
    2.Ak ostáva JÚ, po pridelení IČ DPH, mám začať, ako novú firmu, alebo sa dá zmeniť z neplatiča, na platiča?
    netvoríte žiadnu novú firmu len si poznačíte že sa stáva platiteľom DPH a doplníte údaje IČDPH
    3.Po inventarizácii k 31.1.2009 sa môže za celé skladové zásoby odpočítať DPH, alebo len za tovar nadobudnutý v tomto roku ? (Jedná sa o maloobchodnú predajňu s ročným obratom cca 40000,-€)
    Pri zásobách si môžme uplatniť DPH bez ohľadu na to či boli zahrnuté v nákladoch alebo nie...skrátka na základe inventarizácie...samozrejme ale len pri takých pri ktorých v čase kúpy ste si neuplatnili daň
    4.A čo s krátkodobým majetkom, ktorý je v evidencii? (napr.RP,váha a pod.)
    Pri majetku do 30000 sk ktorý evidujete si môžte uplatniť DPH len pri takom, ktorý nebol zahrnutý do daňových výdavkom v minulých rokoch t.j. len z majetku od 1.1.2009.
    Ďakujem!
    ........................

    mekelek je offline (nepripojený) mekelek

    mekelek
    Ďakujem !
    Prepáčte, ešte jedna otázka :
    Na konci roka zaúčtujem osobnú spotrebu v jednej sume za rok ako VNZD interným dokladom. Nemala by sa objaviť tá suma v peňažnom denníku aj v kolónke výdavok v hotovosti a znížiť zostatok v pokladni ?
    Príjemný zvyšok dňa!

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    mekelek Pozri príspevok
    Ďakujem !
    Prepáčte, ešte jedna otázka :
    Na konci roka zaúčtujem osobnú spotrebu v jednej sume za rok ako VNZD interným dokladom. Nemala by sa objaviť tá suma v peňažnom denníku aj v kolónke výdavok v hotovosti a znížiť zostatok v pokladni ?
    Príjemný zvyšok dňa!
    Výber pre osobnú spotrebu neúčtujete prostredníctvom " ID" , ale účtujete úbytok v pokladni - výdavkový pokladničný doklad a Výdavky neovplyvňujúce ZD-iný . Znížite pokladničnú hotovosť .

    Odpoveď platí pri osobnej spotrebe vo forme vyplatenia finančnej hotovosti .

    mekelek je offline (nepripojený) mekelek

    mekelek
    Ahojte!
    Nemyslite si, že som nevďačná, práve naopak. Teraz Vám všetkým ĎAKUJEM za ochotu !!!!!!!
    Vaše rady "nad zlato" !!!!! Aspoň pre mňa !!! )
    marta bodonova
    Dobrý deň,
    potrebovala by som poradiť : od 01/03/2009 som platiteľ DPH, ale ja porebujem 03/03/2009 vystaviť FA dodavateľovi za 02/2009 - vtedy budú podklady, ale ako to urobiť, keď už budem platiteľ DPH.
    ´Dakujem

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    marta bodonova Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    potrebovala by som poradiť : od 01/03/2009 som platiteľ DPH, ale ja porebujem 03/03/2009 vystaviť FA dodavateľovi za 02/2009 - vtedy budú podklady, ale ako to urobiť, keď už budem platiteľ DPH.
    ´Dakujem
    Na faktúre uvedieš:
    dátum vystavenia - 3. 3. 2009
    dátum dodania tovaru alebo služby - februárový dátum, kedy k zdaniteľnému plneniu prišlo.
    Faktúru vystavíš ešte bez svojho IČ DPH a bez DPH, pretože ku dňu vzniku zdaniteľného plnenia si ešte nebola platiteľom dane.
    marta bodonova
    Ďakujem, takže ked tomu dobre rozumiem v ALFE sa ma bude pýtať, či s DPH ? a ja dám, že nie .
    Takto som to pochopila, som z toho DPH toška mimo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.