Zavrieť

Porady

Zdanenie vynosu z podielovych fondov

Zdravim, potreboval by som radu ohladne zdanovania vynosov z podielovych fondov….neviem co mam urobit…financny poradca mi tvrdi ze danovy urad si to nema ako zistit a banky (resp. spravc.spol.) mozu dat informaciu o vyplateni len v pripade trestneho stihania (co nie je)….kamaratka uctovnicka mi ale tvrdi ze treba zdanit vsetok kapitalovy majetok a ze je mozne ze banky nahlasuju vybery…zaroven mi povedala ze ak by mi na to prisli po rokoch musim samozrejme dan doplatit ale so 4-nasobkom urokovej sadzby centralnej banky (co by napr. po10 rokoch bola riadna suma)…dalsia znama z banky mi hovori ze do vynosu 50tis netreba zdanovat….to sa mi ale vobec nezda, viem len o tom ze kedysi bola danova ulava do 5-nasobky zivotneho minima (alebo mzdy) ale uz to zrusili…(inak boli to zahranicny spravcovia: KBC, CI, ING, vynos 32 000 Sk)…dakujem za rady!
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Vo svojom prispevku miesas jablka s hruskami... ale chapem, ze kazdy ti chcel "poradit".

jaro001 Pozri príspevok
dalsia znama z banky mi hovori ze do vynosu 50tis netreba zdanovat….
Zrejme mala na mysli, ze pri uhrne prijmov za rok 2008 do 49 248 Sk, nie si povinny podavat danove priznania.
§ 32, ods. (1) http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-...2008-a.html#32

jaro001 Pozri príspevok
to sa mi ale vobec nezda, viem len o tom ze kedysi bola danova ulava do 5-nasobky zivotneho minima (alebo mzdy) ale uz to zrusili…(inak boli to zahranicny spravcovia: KBC, CI, ING, vynos 32 000 Sk)…dakujem za rady!
§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,


§ 7 Príjmy z kapitálového majetku
(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú
...
g) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia).

Oslobodenie do vysky 5nasobku zivotneho minima sa nevztahuje na prijmy z podielovych listov.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
jaro001 Pozri príspevok
…zaroven mi povedala ze ak by mi na to prisli po rokoch musim samozrejme dan doplatit ale so 4-nasobkom urokovej sadzby centralnej banky (co by napr. po10 rokoch bola riadna suma)…
Hrozila by ti pokuta a penale za kazdy den omeskania z dlznej ciastky (dorubenej dane).
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Mmochodom, § 7
(3) Z príjmov uvedených v odseku 1 písm. a), b), d), e) a g) a v odseku 2, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43. (§ 43 Daň vyberaná zrážkou)

Mam klienta v podobnej situacii. Povedal, ze mu vystavili potvrdenie. (Este som ho nevidela.) Ak by to bolo potvrdenie, kde je vynos zdaneny zrazkovou danou, takyto prijem nemusis uvadzat v danovom priznani (vynos ti zdanila banka, dan je vysporiadana).
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Možno sa ti hodí toto
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
mariana11 Pozri príspevok
Možno sa ti hodí toto
Mariana velmi pekne dakujem.

Len nie je tam nikde zdroj - kto to vypracoval. (Kludne to moze byt referat do skoly, vypracovany nejakym aktivnym studentom... )
0 0
jaro001 jaro001

jaro001 je offline (nepripojený) jaro001

OK, z toho vyplyva ze vynosy z podielovych listov teda kazdopadne musim zdanit. V prilozenom dokumente som si ale este vsimol cast kde sa pise o vynimkach:``1.Výnosy z predaja cenných papierov t.j. dlhopisov, akcií, zmeniek sú oslobodené a nezdaňujú sa ak suma nepresiahne 5-násobok životného minima....``v tej vynimke nie je priamo uvedeny aj podielovy list ale pokial viem tiez patri pod definiciu cenny papier...plati teda tato vynimka aj moj pripad?
0 0
Efinečka Efinečka

Efinečka je offline (nepripojený) Efinečka

55 rokov, daniar a účtovník
Príjem z podielových listov môžeš zdaniť podľa § 7 ods. 1 písm g/ zákona o daniach z príjmov ak je to výhodné / zrážková daň / a jej možné vrátenie daňovým úradom . Pozor strata z predaja sa nedá uplatniť. Je však môžné tento príjem považovať za zdanený podľa § 43 ods. 6 / daňová povinnosť je splnená / alebo ods. 7 máš preplatok na dani. Výška výnosu nie je rozhodujúca.

Poznámka : DU tieto informácie dostávajú od bánk, detto aj zo zahraničia cez medzin. výmenu informácií / sme v EU /.
0 0
jaro001 jaro001

jaro001 je offline (nepripojený) jaro001

Dakujem za informacie a pomoc!
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Lianka Pozri príspevok
Mariana velmi pekne dakujem.

Len nie je tam nikde zdroj - kto to vypracoval. (Kludne to moze byt referat do skoly, vypracovany nejakym aktivnym studentom... )

Ja sa už nepamätám kde som to stiahla, ale bolo to na stránke nejakej banky. A ono je to vlastne jedno kto to vypracuje,hlavne ak je to správne

A ešte som našla niečo na tejto stránke ohľadom cenných papierovhttp://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov.../cp_070308.pdf a podielových fondov :http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...p_podlisty.pdf
Naposledy upravil mariana11 : 05.02.09 at 19:02
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dakujem .
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Efinečka Pozri príspevok
Príjem z podielových listov môžeš zdaniť podľa § 7 ods. 1 písm g/ zákona o daniach z príjmov ak je to výhodné / zrážková daň / a jej možné vrátenie daňovým úradom . Pozor strata z predaja sa nedá uplatniť. Je však môžné tento príjem považovať za zdanený podľa § 43 ods. 6 / daňová povinnosť je splnená / alebo ods. 7 máš preplatok na dani. Výška výnosu nie je rozhodujúca.

Poznámka : DU tieto informácie dostávajú od bánk, detto aj zo zahraničia cez medzin. výmenu informácií / sme v EU /.
Zrážku dane robia správcovia len u slovenských podielových fondov, ale v bankách sa predávajú aj fondy od zahraničných správcov, ktorí zrážku dane nerobia a každý si ich musí zdaniť sám. Nie podľa § 8, ale tiež už patria pod § 7 a neplatí tam žiadne oslobodenie ako to bolo kedysi, keď ešte podielové listy patrili pod cenné papiere.
Ja osobne dosť pochybujem, aby banky a brokeri mohli poskytovať DU nejaké zoznamy klientov, ktorí odpredali podielové listy. Platí aj zákon o ochrane osobných údajov a banky nemajú od nás súhlas, aby mohli poskytovať naše osobné údaje niekomu inému. Ale daňový úrad ak by o niekom vedel, môže si samozrejme od banky a brokera vyžiadať informácie o konkrétnej osobe o ktorú sa zaujíma.
0 0
Efinečka Efinečka

Efinečka je offline (nepripojený) Efinečka

55 rokov, daniar a účtovník
Je to skoro v takom istom informačnom režime, keď banky dávajú informácie o neobv.finanč.operáciách./ zákon o bankách /.
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Efinečka Pozri príspevok
Príjem z podielových listov môžeš zdaniť podľa § 7 ods. 1 písm g/ zákona o daniach z príjmov ak je to výhodné / zrážková daň / a jej možné vrátenie daňovým úradom . Pozor strata z predaja sa nedá uplatniť. Je však môžné tento príjem považovať za zdanený podľa § 43 ods. 6 / daňová povinnosť je splnená / alebo ods. 7 máš preplatok na dani. Výška výnosu nie je rozhodujúca.

Poznámka : DU tieto informácie dostávajú od bánk, detto aj zo zahraničia cez medzin. výmenu informácií / sme v EU /.

AKo tak čítam tento príspevok, vychádza mi, že výnosy z podiel. listov, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou podľa §43, sa môže považovať aj za preddavkovú daň a požiadať v DP o vrátenie tejto dane, Uvažujem správne??? Ďakujem
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

kovex Pozri príspevok
AKo tak čítam tento príspevok, vychádza mi, že výnosy z podiel. listov, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou podľa §43, sa môže považovať aj za preddavkovú daň a požiadať v DP o vrátenie tejto dane, Uvažujem správne??? Ďakujem

posúvam, ďakujem ....
0 0
Klára2 Klára2

Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

A ako to je z príjmami z predaja akcií v zahraničí? Presnejšie obchodovanie - nákupy a predaje akcií v USA cez internetovú brookerskú firmu? Príjmy nie sú zdanené v USA, brooker. firma si účtuje za každý nákup, príp. predaj poplatok.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Prosím vie niekto pomôcť?
Chcel by som požiadať o vrátenie dane detí zo stavebného sporenia. Keď však vypočítam stiahnutú daň z úrokov na výpise z účtu za rok 2008, nevyjde mi správny výsledok /úroky - 19% daň/.
Je to v súvislosti s Eurobonusom, pretože kde nie je Eurobonus, vychádza stiahnutá daň správne. Neviete prosím, či mám uviesť v DP mnou vypočítanú sumu, alebo sumu uvedenú vo výpise z DP, a do ktorého oddielu mám uvedenú daň uviesť? Ďalujem.
0 0
Klára2 Klára2

Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

Klára2 Pozri príspevok
A ako to je z príjmami z predaja akcií v zahraničí? Presnejšie obchodovanie - nákupy a predaje akcií v USA cez internetovú brookerskú firmu? Príjmy nie sú zdanené v USA, brooker. firma si účtuje za každý nákup, príp. predaj poplatok.
Skúsi niekto poradiť?
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

kovex Pozri príspevok
AKo tak čítam tento príspevok, vychádza mi, že výnosy z podiel. listov, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou podľa §43, sa môže považovať aj za preddavkovú daň a požiadať v DP o vrátenie tejto dane, Uvažujem správne??? Ďakujem

posúvam ....
0 0
Klára2 Klára2

Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

Klára2 Pozri príspevok
Skúsi niekto poradiť?
asi som otravná, ale stále čakám na radu niekoho skúseného
Ďakujem
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

kovex Pozri príspevok
AKo tak čítam tento príspevok, vychádza mi, že výnosy z podiel. listov, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou podľa §43, sa môže považovať aj za preddavkovú daň a požiadať v DP o vrátenie tejto
dane, Uvažujem správne??? Ďakujem
Áno.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať