Zavrieť

Porady

Dohoda o pracovnej činnosti

Ahojte Poraďáci!
Chcela by som sa spýtať, či môže byť pri DoPČ odmena 5.600,- Sk
(viem, že už sú eurá, ale takto sa mi lepšie rozmýšľa). Akú daň bude mať, myslím zrážkovú alebo preddavkovú. Ak preddavkovú, musí mať podpísané "Vyhlásenie ..." a potom mu budem robiť RZ dane?
Ďakujem za odpoveď!
Usporiadat
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Andy 33 Pozri príspevok
Ahojte Poraďáci!
Chcela by som sa spýtať, či môže byť pri DoPČ odmena 5.600,- Sk
(viem, že už sú eurá, ale takto sa mi lepšie rozmýšľa). Akú daň bude mať, myslím zrážkovú alebo preddavkovú. Ak preddavkovú, musí mať podpísané "Vyhlásenie ..." a potom mu budem robiť RZ dane?
Ďakujem za odpoveď!
Áno, môže byť odmena 5.600,-Sk pri DOPČ. Dohoda o pr.činnosti je obmedzaná iba časovo-viď Zákonník práce § 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

Daň bude preddavková bez ohľadu na to, či má alebo nemá podpísané Vyhlásenie k dani, nakoľko je to viac ako 5,000,- Sk mesačne a zrážková daň je len do 5.000,- Sk.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Daň budeš zrážať preddavkovú, vyhlásenie k dani si môže avšak nemusí zamestnanec podpísať. Podpisuje sa len u jedného zamestnávateľa - u toho kde si uplatní nezdaniteľnú položku.
0 0
Andy 33 Andy 33

Andy 33 je offline (nepripojený) Andy 33

ďakujem za odpovede!
Musím ho príhlásiť aj do ZP?
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

hranica príjmu pre zrážkovú daň je do 165,97 EUR
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Andy 33 Pozri príspevok
ďakujem za odpovede!
Musím ho príhlásiť aj do ZP?
Nie, dohody sa hlásia len do Soc.poisťovne.Prihláška deň pred začatím a Odhláška nasledujúci deň po ukončení trvania dohody.
0 0
kalamajka kalamajka

kalamajka je offline (nepripojený) kalamajka

Dobry den chcem sa opytat ako je to s povinnosťami voči daňovému úradu pri zrážkovej dani. Okrem kvartalneho prehladu mám povinnosť podávať oznámenie platiteľa dane o zrazení a odvedení... každý mesiac???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kalamajka Pozri príspevok
Dobry den chcem sa opytat ako je to s povinnosťami voči daňovému úradu pri zrážkovej dani. Okrem kvartalneho prehladu mám povinnosť podávať oznámenie platiteľa dane o zrazení a odvedení... každý mesiac???
Nie, to oznámenie je už zrušené.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Môžte mi vysvetliť aká je to zrážková daň a aká preddavková? Akým je medzi nimi rozdiel?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janulana Pozri príspevok
Môžte mi vysvetliť aká je to zrážková daň a aká preddavková? Akým je medzi nimi rozdiel?
Zrážková § 43- pri príjme do 5000.-Sk mesačne,(165,97 €) nepodpísanom Vyhlásení k zdaneniu-resp. neuplatňovanej NČ na daňovníka, neuplatňov. DB- jej zrážkou sa pozažuje príjem za vysporiadaný.
Preddavková- podpísané Vyhlásenie, uplatňovaná NČ, príjem sa nepovažuje za vysporiadaný.
(6) Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane122) za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fond národného majetku Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska a daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý na území Slovenskej republiky nepodniká prostredníctvom stálej prevádzkarne alebo podniká prostredníctvom stálej prevádzkarne a pritom preukázateľne ide o príjmy, ktoré nie sú spojené s touto stálou prevádzkarňou s výnimkou daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou s príjmami podľa § 16 ods. 1 písm. d). Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g) a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7.

(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.

(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

Dobry den,
chcela by som poprosit o radu.od 02/2009 poberam rodicovsky prispevok,dietatko nemam nikde umiestnene,som s nim doma. Mozem poracovat na dohodu o pracovnej cinnosti bez toho,aby som prisla o riadnu vysku rodicovskeho prispevku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Vivi Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu.od 02/2009 poberam rodicovsky prispevok,dietatko nemam nikde umiestnene,som s nim doma. Mozem poracovat na dohodu o pracovnej cinnosti bez toho,aby som prisla o riadnu vysku rodicovskeho prispevku?
Áno, môžeš.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

a prosim,v com je rozdiel pri dohode o pracovnej cinnosti a dohode o vykonani prace? hladam v tom vyssie spomenutom zakonniku pracu,ale chyba to tam
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Vivi Pozri príspevok
a prosim,v com je rozdiel pri dohode o pracovnej cinnosti a dohode o vykonani prace? hladam v tom vyssie spomenutom zakonniku pracu,ale chyba to tam
rozdiel je v počte odpracovaných hodín. u DoPČ je to najviac 10 hodín týždenne a u DoVP je to 350 hodín do roka
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Vivi Pozri príspevok
a prosim,v com je rozdiel pri dohode o pracovnej cinnosti a dohode o vykonani prace? hladam v tom vyssie spomenutom zakonniku pracu,ale chyba to tam
Neviem na čo konkrétne sa pýtaš, jeden hlavný rozdiel je v tom, že na dohodu o pracovnej činnosti môžeš pracovať max: 10 hod týždenne a dohoda o vykonaní práce je limitovaná na max. 300 hod ročne.
Ináč zdaňovanie, odvody do poisťovní atď sú u oboch rovnaké.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

konkretne by ma zaujimalo,na ake dlhe obdobie je mozne uzatvorit dohodu o pracovnej cinnosti...ci ked clovek pracuje v tom limite 10 hod./tyzdenne je to neobmedzene?
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Vivi Pozri príspevok
konkretne by ma zaujimalo,na ake dlhe obdobie je mozne uzatvorit dohodu o pracovnej cinnosti...ci ked clovek pracuje v tom limite 10 hod./tyzdenne je to neobmedzene?
všetky dohody môžeš uzatvoriť buď na dobu určitú, alebo neurčitú
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Vivi Pozri príspevok
konkretne by ma zaujimalo,na ake dlhe obdobie je mozne uzatvorit dohodu o pracovnej cinnosti...ci ked clovek pracuje v tom limite 10 hod./tyzdenne je to neobmedzene?
Dohoda o pracovnej činnosti môže byť uzatvorená aj na dobu neurčitú
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

super,velmi pekne vam dakujem.
0 0
Lara11 Lara11

Lara11 je offline (nepripojený) Lara11

Milý kolegovia, potrebujem jednu radu. Chceli by sme na DoPČ zamestnať občana ČR. Vyplývajú z toho nejaké iné povinnosti ako keby bola dohoda uzatvorená s občanom SR? myslím tým odvody, prípadne niečo iné. A ešte sa chcem spýtať, či v dohode musí byť uvedené miesto výkonu práce a či by bol problém ak by mal miesto výkonu práce v Prahe. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Chcem sa opytat - dohoda o PČ je limitovana iba hodinami, ale odmenou nie... Takze moze zarabat aj 30 EUR na hodinu?
Diky za odpoved
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať