Zavrieť

Porady

Dohoda o pracovnej činnosti

Ahojte Poraďáci!
Chcela by som sa spýtať, či môže byť pri DoPČ odmena 5.600,- Sk
(viem, že už sú eurá, ale takto sa mi lepšie rozmýšľa). Akú daň bude mať, myslím zrážkovú alebo preddavkovú. Ak preddavkovú, musí mať podpísané "Vyhlásenie ..." a potom mu budem robiť RZ dane?
Ďakujem za odpoveď!
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Nárok na DB vzniká, ak dosiahol dohodár, alebo zamestnanec na TPP minimálne 1/2 min. mzdy a to je 147,75€.

Ak má príjem v danom mesiaci 100€, tak mu nemôžeš vyplatiť DB, nakoľko nedosiahol 1/2 MM.

V prípade, ak za celý rok 2009 bude jeho celkový príjem vo výške 6xMM, tak sa mu pri RZD, alebo DP daňový bonus doplatí.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Ďakujem za odpoveď. V prípade, ak začne tento dohodár podnikať - na živnosť, tak potom v DP za rok 2009 si môže tento DB uplatniť, alebo tam platí tá istá podmienka?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Janulana Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. V prípade, ak začne tento dohodár podnikať - na živnosť, tak potom v DP za rok 2009 si môže tento DB uplatniť, alebo tam platí tá istá podmienka?
platí to isté, musí mať príjem buď zo závislej činnosti, alebo z príjmu (hrubé) SZČO v min. výške 6. násobku min. mzdy.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Pracujem popri rodičovskej d. na dohodu o prac. činnosti u zamestnávateľa, príjem z dohody je mesačne do 5000,- Sk. Iné príjmy nemám (teda okrem rodičovského príspevku); chcela som sa spýtať, či za mňa zamestnávateľ platí preddavkovú alebo zrážkovú daň? Podpisovala som na začiatku roka Ročné zúčtovanie; mám nárok na vrátenie nejakého preplatku?
Prepáčte, ale mám v tom úplne chaos ako je to s vrátením dane, totiž kamarátka je na RD, nepoberá iné príjmy, vrátili jej nejakú daň tak preto ma to napadlo ako je to so mnouJ
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

filka Pozri príspevok
Pracujem popri rodičovskej d. na dohodu o prac. činnosti u zamestnávateľa, príjem z dohody je mesačne do 5000,- Sk. Iné príjmy nemám (teda okrem rodičovského príspevku); chcela som sa spýtať, či za mňa zamestnávateľ platí preddavkovú alebo zrážkovú daň? Podpisovala som na začiatku roka Ročné zúčtovanie; mám nárok na vrátenie nejakého preplatku?
Prepáčte, ale mám v tom úplne chaos ako je to s vrátením dane, totiž kamarátka je na RD, nepoberá iné príjmy, vrátili jej nejakú daň tak preto ma to napadlo ako je to so mnouJ
áno, ak si mala v roku 2008 príjem do 5000,-SK/mesiac, tak ti tento príjem zamestnávateľ zdanil zrážkovou daňou. Ak tvoj celkový príjem z dohody v roku 2008 nebol vyšší ako 49248, tak si podaj DP a zrazená zrážková daň sa ti vráti.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

filka Pozri príspevok
Pracujem popri rodičovskej d. na dohodu o prac. činnosti u zamestnávateľa, príjem z dohody je mesačne do 5000,- Sk. Iné príjmy nemám (teda okrem rodičovského príspevku); chcela som sa spýtať, či za mňa zamestnávateľ platí preddavkovú alebo zrážkovú daň? Podpisovala som na začiatku roka Ročné zúčtovanie; mám nárok na vrátenie nejakého preplatku?
Prepáčte, ale mám v tom úplne chaos ako je to s vrátením dane, totiž kamarátka je na RD, nepoberá iné príjmy, vrátili jej nejakú daň tak preto ma to napadlo ako je to so mnouJ
Ak máš podpísané Vyhlásenie k dani, tak je to preddavková daň, ale Ty ju máš 0, lebo príjem je nižší ako nezd.časť základu dane. Ak nemáš podpísané Vyhlásenie je to zrážková daň - na budúci rok si vyžiadaš Potvrdenie o príjme a podáš daň.priznanie. Zrážková daň sa Ti vráti.
Naposledy upravil katka50 : 26.05.09 at 06:39
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Ešte doplním, ak si podpisovala 6iadosť o vykonanie RZD, a zamestnávateľ ti žiadny preplatok nevrátil, tak máš pravdepodobne podpísané Vyhlásenie na uplatnenie NČZD, ktorá bola v minulom roku 8208/mesiac. Z uvedeného plynie, že ti zamestnávateľ nemal akú daň mesačne zraziť a tým pádom ak si nezaplatila žiadnu daň v danom roku, tak ti nie je čo vrátiť.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Renca dakujem kraasne, je mi to jasne!
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Môže mať bývalý vojak, ktorý poberá výsluhový dôchodok a zamestnal sa na dohodu podpísané vyhlásenie, aby sa mu uplatňovala nezd.č.?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
Môže mať bývalý vojak, ktorý poberá výsluhový dôchodok a zamestnal sa na dohodu podpísané vyhlásenie, aby sa mu uplatňovala nezd.č.?
Výsluhový dôchodca nemá nárok na uplatnenie NČZD
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže z dohody sa mu bude zrážať daň, odvádza ju zamestnávateľ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
takže z dohody sa mu bude zrážať daň, odvádza ju zamestnávateľ?
ano, ak to bude príjem do 5000sˇk/prepoč.na €, bude to zrážková daň, ak vyšší príjem - preddavková daň.
Rozlišuje sa len konštantným symbolom pri úhrade a samozrejme v štvrťročnom prehľade.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

je to 100 €. Dohodárov zarátavam aj do štvrťročného prehľadu? Asi nie keď je to zrážková daň. A taktiež sa nebude uvádzať ani v hlásení? Musí si potom dohodár požiadať o DP?
Pracovníčka, ktorá končila PP, treba zaslať oznámenie ZP, odhlasuje sa zo ZP aj zamestnávateľ alebo stačí oznámenie o ukončení PP? ďakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže pozerám ten prehľad a je tam riadok na zrážkovú daň, tak potom neviem, prečo ju neuviedla, tá čo po nej opravujem v štvrťročnom prehľade?
ani v hlásení a určite ani neoznámila zamestnávateľovi, že ju má odviesť, moje nervy?
prosím, odhlasuje sa zamestnávateľ zo ZP pri odhlásení zamestnankyne, keď podá oznámenie o ukončení?
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Daň vyberaná zrážkou sa v štvrťročnom prehľade na DÚ uvádza v riadku 8, 9, 10
Pri ukončení PP firma pošle odhlášku na ZP a SP
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

ešte doplním, že odhláška len za zamestnancov, zamestnávateľ sa odhlasuje len vtedy, keď už nemá žiadnych zamestnancov
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
sybila3 Pozri príspevok
je to 100 €. Dohodárov zarátavam aj do štvrťročného prehľadu? Asi nie keď je to zrážková daň. A taktiež sa nebude uvádzať ani v hlásení? Áno, aj dohodári idú do Prehladu. S preddavkovou daňou je to v 1.časti r.1-7 a zrážková daň ide do 1.časti r.8-11, ale pozor! spätne!!!
V Hlásení je zrážková daň v časti III.
Musí si potom dohodár požiadať o DP? Ak platil dáku daň, v daňovom priznaní sa mu to vráti, avšak ak podpísal Vyhlásenie, čiže si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku mesačne, tak sa mu nemá čo vrátiť.
odpoveď v texte

...až teraz som si všimla, že sa hovorilo o dôchodcovi, ktorý nemá samozrejme nárok na NČZD, ak bol poberatelom celý rok. Takže v tomto prípade príjem z dohody v DP neuvádza!
Naposledy upravil manus : 26.05.09 at 08:17
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
je to 100 €. Dohodárov zarátavam aj do štvrťročného prehľadu? Asi nie keď je to zrážková daň. A taktiež sa nebude uvádzať ani v hlásení? Musí si potom dohodár požiadať o DP?
Pracovníčka, ktorá končila PP, treba zaslať oznámenie ZP, odhlasuje sa zo ZP aj zamestnávateľ alebo stačí oznámenie o ukončení PP? ďakujem
Príjem zrazený zrážkovou daňou je daňovo vysporiadaný a nemusí sa uvádzať v DP.
Uvádzaš o v prehľade aj v ročnom hlásení /v hlásení neuvádzaš konkrétneho dohodára/
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

manus, sybila sa pýtala na NČZD u výsluhového dôchodcu, ten nemá nárok na NČZD, ak bol výsluhový dôchodca k 1.1.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

no zisťujem také chyby, vôbec to nie je uvedené v prehľade, takže budem musieť za niekoho podať asi dodatočný, lenže ani zamestnávateľ neodviedol daň, keďže mu to účtovníčka nepovedala, že treba.
V hlásení na konci roka by tiež mal byť ten dohodár uvedený? Dohodár si podáva sám DP a uvádza zrážkovú daň?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať