Zavrieť

Porady

Materská+podpora a daňové priznanie

Dobrý deň,

manželka bola od začiatku roku 2008 do 24.7.2008 nezamestnaná. Poberala podporu do cca 10.7.2008. Od 25.7.2008 poberala materskú do konca roka 2008.

Moja otázka znie: treba jej podať daňové priznanie? Ak áno, počíta sa jej príjem z materskej a podpory?

Za odpovede ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak poberala podporu do 10.7.08, tak od 1.1.do 9.1.08 nebola náhodou zamestnaná??? alebo bola dobrov.nezamestnaná. Materské predpokladám poberala z dobrovoln.nemoc.poistenia.

    Ak mala v r.2008 len príjmy oslobodené od dane z príjmu t.j. napr. materské, nemocenské, podporu v neazmestnanosti, tak si ona dan.priznanie podávať nemusí.

    MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

    MaxMan
    Ospravedlnujem sa, mam tam preklep. Ma byt 10.6. a nie 10.7. Zle som to prepocital. Teda prvych 6 mesiacov roku 2008 poberala podporu, potom bola dobrovolne nezamestnana a nakoniec od 25.7. dostavala matersku (z DNP).

    Ak som to dobre pochopil, tak manzelka nemusi davat danove priznanie. Mozem si teda ja uplatnit celu nezdanitelnu ciastku na manzelku v mojom danovom priznani? Treba aj dokladovat, ze mala prijem len z DNP a podporu?

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Manželka si priznanie v tomto prípade podávať nemusí, no nezdaniteľná časť na tvoju manželku v tvojom priznaní bude znížená o výšku materského (o rodičovský príspevok sa už znižovať nebude)

    MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

    MaxMan
    Ano, materska bola skoro maximalna (VZ bol 28000).
    Takze ked to zhrniem:
    -mozem si uplatnit nezdanitelnu cast znizenu o vyplatene materske
    -zvysit to mozem zaplatenym poistnym SP/ZP a zivotnym poistenim

    Znizuje sa teda nezdanitelna cast aj o vyplatenu podporu? Z poslednych dvoch odpovedi som trochu mimo - v jednom sa pise len o materskej a v druhom aj o podpore.
    Musim dolozit aj potvrdenia o vyske vyplatenej materskejpodpory a aj kolko si platila do SP/ZP?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    MaxMan Pozri príspevok
    Ano, materska bola skoro maximalna (VZ bol 28000).
    Takze ked to zhrniem:
    -mozem si uplatnit nezdanitelnu cast znizenu o vyplatene materske
    -zvysit to mozem zaplatenym poistnym SP/ZP a zivotnym poistenim

    Znizuje sa teda nezdanitelna cast aj o vyplatenu podporu? Z poslednych dvoch odpovedi som trochu mimo - v jednom sa pise len o materskej a v druhom aj o podpore.
    Musim dolozit aj potvrdenia o vyske vyplatenej materskejpodpory a aj kolko si platila do SP/ZP?
    Samozrejme spočítať musíš všetky príjmy manželky ... materské, dávku v nezamestnanosti .. a neviem, či ešte mala nejaký príjem (keď nedáš všetky informácie) A od tohto príjmu odpočítaš odvody do fondov (SP, ZP)
    A môžeš uplatniť rozdiel...nezdaniteľná časť mínus príjem manželky znížený o to poistné ... v tomto prípade sa domnievam, že príjem manželky je vyšší ako nezd časť ... alebo predsa len nejaká tisícka výjde
    Naposledy upravil Katy a R : 10.02.09 at 18:33 Dôvod: vymazanie (živ poistka)

    MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

    MaxMan
    Dakujem za odpovede. Konecne mi je to jasne. A udal som vsetky info - aspon si myslim. Len som to asi nesikovne napisal

    Este raz dakujem za rady. Hned to lepsie chapem a viem co mam brat do uvahy a co nie.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Mne v tejto téme nejde do hlavy, že manželka si môže od vlastného príjmu odpočítať životné poistenie niečo mi uniklo?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    abel Pozri príspevok
    Mne v tejto téme nejde do hlavy, že manželka si môže od vlastného príjmu odpočítať životné poistenie niečo mi uniklo?
    neuniklo, pri uplatňovaní odpoč.položky na manželku to nie je možné

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    odpočítať môžeš len poistné hradené do SP (napr. DNP) a ZP. životné poistenie už nie.

    MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

    MaxMan
    V tom pripade si mozem uplatnit len nezdanitelnu cast+odvody od ktorej odratam matersku a podporu. Je to tak spravne?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Max .....opravujem (aj predchádz) ... prepáč, že som ťa pomýlila!
    Presne je to takto:
    5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
    (tie príspevky - to je podľa §5 odst 8)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.