Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka

Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu. Keď si živnostník uplatňuje paušálne výdavky a manželka je na Materskej alebo rodičovskej, môže si uplatniť aj na ňu odpočitateľnú položku? No a samozrejme aj daňový bonus na dieťa? Chcem si to utvrdiť.
Ďakujem krásne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ano môže, ale nezabudni že materská je vlastným príjmom manželky, o ktorý sa znižuje NČZD na manželku. Rodp. príspevok je štátna sociálna dávka.

    Mirka PB je offline (nepripojený) Mirka PB

    Mirka PB
    Dobrý deň, ak som ja celý rok 2008 dostávala len rodičovský príspevok (55380,-- Sk), manžel si môže na mňa uplatiť celú odpočitateľnú položku, teda 98496,-- Sk?
    Ďakujem.

    u.erika je offline (nepripojený) u.erika

    matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac u.erika
    Mirka PB Pozri príspevok
    Dobrý deň, ak som ja celý rok 2008 dostávala len rodičovský príspevok (55380,-- Sk), manžel si môže na mňa uplatiť celú odpočitateľnú položku, teda 98496,-- Sk?
    Ďakujem.
    Áno, treba doložiť potvrdenie z ÚP o poberaní RP

    AlenaK je offline (nepripojený) AlenaK

    AlenaK
    Može si živnostník uplatniť odpočítateľnú položku na osobu / ženu -poberá rodič.príspevok/ s ktorou žije v spoločnej domáctnosti, majú spolu dieťa, ale nie sú manželia????

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    AlenaK Pozri príspevok
    Može si živnostník uplatniť odpočítateľnú položku na osobu / ženu -poberá rodič.príspevok/ s ktorou žije v spoločnej domáctnosti, majú spolu dieťa, ale nie sú manželia????
    nie, nemôže pokiaľ nie sú manželia
    ahojte...chcel by som vediet, či je povinnosť uplatniť si odpocčítateľnú položku, ak to nechcem? ďakujem

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    dc.junior Pozri príspevok
    ahojte...chcel by som vediet, či je povinnosť uplatniť si odpocčítateľnú položku, ak to nechcem? ďakujem
    a kto by ta mal k tomu prinutit?
    akurat nerozumiem logike, ak mam na nieco narok, preco to nevyuzit.
    Potrebujes zvysenymi danami podporit slovensku ekonomiku /a rozpocet /

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Pani ktorá pracovala na dohodu o VP je na starobnom dôchodku (už 3 roky) príjem z dohody 22000 Sk. Príjem dôchodku 87000 Sk. Urobila som jej DP 2008: rozdiel medzi odpočitateľnou položkou (98496 Sk - 87000 Sk) a dôchodkom (§ 11 ods. 7) a rozdiel som dala ako nezd. čiastka t.j. 11496 Sk. Na Daňovom úrade ju vratili, že si má uplatniť celú čiastku zrazenej dane § 43, pretože nepresiahla 50% z NČ (49248Sk). Môže mi to niekto vysvetliť??????
    Naposledy upravil Silkov : 24.03.09 at 08:44

    j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

    obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac j.u.l.i.a
    prosím vás o dve rady:
    1. zamestnankyňa poberala 1 - 3/2008 rodičovský príspevok a v apríli začala u nás pracovať. Teraz jej robím RZD a neviem, kde sa táto suma uvádza. Je to ako ďalší základ dane alebo znižujem odpoč. položku?
    2. zamestnankyňa pracovala 1-2/2008, potom nastúpila na MD a potom na rodičovskú. Taktiež neviem, čo s rodičovskou...
    Poradíte?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    j.u.l.i.a Pozri príspevok
    prosím vás o dve rady:
    1. zamestnankyňa poberala 1 - 3/2008 rodičovský príspevok a v apríli začala u nás pracovať. Teraz jej robím RZD a neviem, kde sa táto suma uvádza. Je to ako ďalší základ dane alebo znižujem odpoč. položku? Nie, nerobíš s tým nič
    2. zamestnankyňa pracovala 1-2/2008, potom nastúpila na MD a potom na rodičovskú. Taktiež neviem, čo s rodičovskou... Nie, nerobíš s tým nič, nie sú to zdaniteľné príjmy
    Poradíte?
    Odpovede v texte.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    j.u.l.i.a Pozri príspevok
    prosím vás o dve rady:
    1. zamestnankyňa poberala 1 - 3/2008 rodičovský príspevok a v apríli začala u nás pracovať. Teraz jej robím RZD a neviem, kde sa táto suma uvádza. Je to ako ďalší základ dane alebo znižujem odpoč. položku? Rod. prísp. nikam
    2. zamestnankyňa pracovala 1-2/2008, potom nastúpila na MD a potom na rodičovskú. Taktiež neviem, čo s rodičovskou... taktiež nič
    Poradíte?
    RZD počítaš len z príjmov zo závislej činnosti

    j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

    obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac j.u.l.i.a
    ďakujem veľmi pekne za odpovede. Už som bola celá dopletená:-)

    UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

    UBIKA25
    Silkov Pozri príspevok
    Pani ktorá pracovala na dohodu o VP je na starobnom dôchodku (už 3 roky) príjem z dohody 22000 Sk. Príjem dôchodku 87000 Sk. Urobila som jej DP 2008: rozdiel medzi odpočitateľnou položkou (98496 Sk - 87000 Sk) a dôchodkom (§ 11 ods. 7) a rozdiel som dala ako nezd. čiastka t.j. 11496 Sk. Na Daňovom úrade ju vratili, že si má uplatniť celú čiastku zrazenej dane § 43, pretože nepresiahla 50% z NČ (49248Sk). Môže mi to niekto vysvetliť??????
    § 46 ...príjem do 49248 sa nezdaňuje

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.