Zavrieť

Porady

Stravné a SZČO

Podľa § 19 ods. písm.p/ z.č.595/2003 Z.z. má i SZČO nárok na stravné.
Musí ich zdokladovať, alebo nie tak ako to platí u zamestnancov?
Usporiadat
Veronika R Veronika R

Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

O stravnom SZČO je tu toho veľa popísané, treba pohľadať. Má nárok na stravné. Aké dokladovanie máte na mysli? Ak si zakúpi SL, bude mať doklad. Ak si bude uplatňovať cestovné výdavky, tiež bude mať doklad. A ak sa chodí stravovať do stravovacieho zariadenia, bude mať tiež doklad (v tomto prípade si môže uplatniť stravné max. vo výške 3,30 Eur)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Vavrinec Pozri príspevok
Podľa § 19 ods. písm.p/ z.č.595/2003 Z.z. má i SZČO nárok na stravné.
Musí ich zdokladovať, alebo nie tak ako to platí u zamestnancov?
Má dve možnosti :

1. Zakúpi si stravovacie poukážky v sume 3,30€/deň - nedajú sa kúpiť a zahrnúť do VOZD spätne alebo

2. Zahrnie si do VOZD skutočné náklady na stravovanie /bloky z rešt.zariadenia, faktúru za odber stravy/, max vo výške 3,30€/deň
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

CHcem sa len uistiť že to čo je vyššie napísané som pochopila správne. Ak má SZČO pokladničný blok na sumu 35SK dá si ho ako VOZD celý ak je na výšku 130Sk dá si do VOZD len sumu podľa platných predpisov za rok 2008. A mám ešte otázočku. AK je blok na 130Sk do VOZD mu dám 89SK a ten rozdiel mu môžem dať do VNZD?Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bv_alexandra Pozri príspevok
CHcem sa len uistiť že to čo je vyššie napísané som pochopila správne. Ak má SZČO pokladničný blok na sumu 35SK dá si ho ako VOZD celý ak je na výšku 130Sk dá si do VOZD len sumu podľa platných predpisov za rok 2008. A mám ešte otázočku. AK je blok na 130Sk do VOZD mu dám 89SK a ten rozdiel mu môžem dať do VNZD?Ďakujem
Do VOZD je možné dať len max.sumu, podľa platného predpisu, samozrejme, ak je na tento výdaj doklad, ak je doklad na vyššiu sumu, rozdiel medzi tými sumami je VNOZD. Ak je doklad na nižšiu sumu, celý je VOZD.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Ďakujem za usmernenie
0 0
Gaba30 Gaba30

Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac
Prosím Vás. Niekde som počula, že do daňových výdavkov si môže dať SZČO iba 55 % z 98 Sk. Je to pravda?
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Nie je. Do výdajov si môže dať stravné vo výške 3,30€/deň.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Gaba30 Pozri príspevok
Prosím Vás. Niekde som počula, že do daňových výdavkov si môže dať SZČO iba 55 % z 98 Sk. Je to pravda?
Nie je.
1.1.2008 - 31.5.2008 maxim. 89,-Sk
1.6.2008 - 31.12.2008 maxim. 98,-Sk
1.1.2009 maxim. 3,30 EUR

Pozri ZoDP §19/2/p
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Prosím, ak je SZČO pracovne vzdialený od miesta bydliska 300 km, odchádza v pondelok ráno, prichádza v piatok večer /je na týždňovke/ dáva si do N na deň tých 89 /98/ Sk, alebo si v tomto prípade vypočíta stravné podľa sadzieb nádhrad stravného? Dlžka trvania 18-24 hod, patrí 230,-- Sk. Ako potom vyrátam stravné na týždeň /5 dní/? Ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil renkulka : 06.03.09 at 13:13
0 0
Gaba30 Gaba30

Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac
Aljok Pozri príspevok
Nie je.
1.1.2008 - 31.5.2008 maxim. 89,-Sk
1.6.2008 - 31.12.2008 maxim. 98,-Sk
1.1.2009 maxim. 3,30 EUR

Pozri ZoDP §19/2/p
Ďakujem
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Prosím, ak je SZČO pracovne vzdialený od miesta bydliska 300 km, odchádza v pondelok ráno, prichádza v piatok večer /je na týždňovke/ dáva si do N na deň tých 89 /98/ Sk, alebo si v tomto prípade vypočíta stravné podľa sadzieb nádhrad stravného? Dlžka trvania 18-24 hod, patrí 230,-- Sk. Ako potom vyrátam stravné na týždeň /5 dní/? Ďakujem za pomoc.

Prosím, nikto nevie?
0 0
Gaba30 Gaba30

Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac
renkulka Pozri príspevok
Prosím, ak je SZČO pracovne vzdialený od miesta bydliska 300 km, odchádza v pondelok ráno, prichádza v piatok večer /je na týždňovke/ dáva si do N na deň tých 89 /98/ Sk, alebo si v tomto prípade vypočíta stravné podľa sadzieb nádhrad stravného? Dlžka trvania 18-24 hod, patrí 230,-- Sk. Ako potom vyrátam stravné na týždeň /5 dní/? Ďakujem za pomoc.

Prosím, nikto nevie?
Podľa mňa má nárok len na 89 / 98 Sk (stravné lístky alebo doklad z rešt.), lebo odchádza na svoje pravidelné miesto výkonu práce. Nie je to nejaká jednorázová pracovná cesta ak to mám takto polopate nazvať. Ale možno sa aj mýlim.
Ozvite sa niekto.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

renkulka Pozri príspevok
Prosím, ak je SZČO pracovne vzdialený od miesta bydliska 300 km, odchádza v pondelok ráno, prichádza v piatok večer /je na týždňovke/ dáva si do N na deň tých 89 /98/ Sk, alebo si v tomto prípade vypočíta stravné podľa sadzieb nádhrad stravného? Dlžka trvania 18-24 hod, patrí 230,-- Sk. Ako potom vyrátam stravné na týždeň /5 dní/? Ďakujem za pomoc.
SZČO má ŽL a v ňom má uvedenú adresu miesta podnikania, ktorá nemusí byť totožná s miestom bydliska. Pokiaľ podniká mimo miesta podnikania - je na pracovnej ceste. Keď je na PC, má nárok na náhrady podľa zákona o CN. Stravné sa berie podľa časových pásiem - treba vypočítať každý deň. Použije sa na to tlačivo "vyúčtovanie pracovnej cesty", na ktorom sa všetko spočíta, vrátane výdavkov na ubytovanie aj na dopravu.
0 0
fatima fatima

fatima je offline (nepripojený) fatima

Môže si SZČO uplatniť stravné v "cesťákoch", keď nemá doklad o výške zaplatenej stravy? Podotýkam, že dochádza do práce denne mimo miesta podnikania uvedeného v ŽL. V zákone som sa nedočítala, že výdavky na pracovnú cestu musí preukázať aj bločkom.
Ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

fatima Pozri príspevok
Môže si SZČO uplatniť stravné v "cesťákoch", keď nemá doklad o výške zaplatenej stravy? Podotýkam, že dochádza do práce denne mimo miesta podnikania uvedeného v ŽL. V zákone som sa nedočítala, že výdavky na pracovnú cestu musí preukázať aj bločkom.
Ďakujem
Stravné podľa zákona o CN sa nepreukazuje (ani v minulosti sa nikdy nepreukazovalo).
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

liba2 Pozri príspevok
Stravné podľa zákona o CN sa nepreukazuje (ani v minulosti sa nikdy nepreukazovalo).
A prečo sa tu potom všetci bavíte o tom,že musím mať bločky z reštaurácie,alebo SL?Alebo si stravné môžem dávať automaticky podľa počtu odpracovaných dní,ktoré mi nejaký môj nadradený podpíše v dochádzke???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

balunka Pozri príspevok
A prečo sa tu potom všetci bavíte o tom,že musím mať bločky z reštaurácie,alebo SL?Alebo si stravné môžem dávať automaticky podľa počtu odpracovaných dní,ktoré mi nejaký môj nadradený podpíše v dochádzke???
Lebo hovoria o stravnom pri pracovných cestách podľa Zákona o CN. Stravné, ako zabezpečenie stravovania je iná vec, to je za odpracovaný deň, tu je potrebné preukázať, že sa živnostník stravoval, buď formou reštauračnou, alebo zakúpením straveniek-tzv. gatrolístkov. Takže prosím, nemiešajte tieto dve veci dohromady.
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

Tweety Pozri príspevok
Lebo hovoria o stravnom pri pracovných cestách podľa Zákona o CN. Stravné, ako zabezpečenie stravovania je iná vec, to je za odpracovaný deň, tu je potrebné preukázať, že sa živnostník stravoval, buď formou reštauračnou, alebo zakúpením straveniek-tzv. gatrolístkov. Takže prosím, nemiešajte tieto dve veci dohromady.
asi som z toho trochu mimo,aký je medzi tým rozdiel?
1.SZČO je na stavbe mimo svojho bydliska 10 dní,nejde svojim autom ,dovezie ho tam niekto iný,takže nemám cestovné náhrady,musí sa stravovať,musím dokladovať.
2.SZČO ide služ.autom niečo vybaviť mimo svojho bydliska,nestihne sa vrátiť ,zostáva tam,dám vyúčtovanie cesty,PHM,a automaticky aj stravné nad 18 hod.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

SZČO si zakúpi SL má na to faktúru, doklad o zaplatení a vydávam ich do réžie na základe prac. dní v mesiaci, dúfam, že už nič iné nepotrebuje. Niekde som sa dočítala, že dph z poplatku a služby pri kúpe SL si SZČO nemôže uplatniť? Je to pravda? Potom ako by som rozdelila poplatky za zamestnanca a szčo? dík
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pru Pozri príspevok
SZČO si zakúpi SL má na to faktúru, doklad o zaplatení a vydávam ich do réžie na základe prac. dní v mesiaci, dúfam, že už nič iné nepotrebuje. Niekde som sa dočítala, že dph z poplatku a služby pri kúpe SL si SZČO nemôže uplatniť? Je to pravda? Potom ako by som rozdelila poplatky za zamestnanca a szčo? dík
Áno, poplatky musí rozdeliť,u SL pre SZČO to nie je VOZD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať