Zavrieť

Porady

bezplatný prenájom

Zdravím,

stretol som sa s takýmto prípadom. Spoločník s.r.o. vydražil výrobnu halu v exekúcií a umiestnil do nej svoju prevádzku. Doteraz nemá list vlastníctva, pretože hala je predmetom súdneho sporu bývalého vlastníka a celý spis je na súde.Čaká sa ne jeho uvoľnenie a potom si môže vybaviť list vlastníctva. Môže prenajať túto halu vlastnej s.r.o. bezodplatne, prípadne musí tam byť nejaké minimálne nájomné?

Ďakumem vopred za Vašu pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Jaro Ch
    Zdravím,

    stretol som sa s takýmto prípadom. Spoločník s.r.o. vydražil výrobnu halu v exekúcií a umiestnil do nej svoju prevádzku. Doteraz nemá list vlastníctva, pretože hala je predmetom súdneho sporu bývalého vlastníka a celý spis je na súde.Čaká sa ne jeho uvoľnenie a potom si môže vybaviť list vlastníctva. Môže prenajať túto halu vlastnej s.r.o. bezodplatne, prípadne musí tam byť nejaké minimálne nájomné?

    Ďakumem vopred za Vašu pomoc.
    Môže - nemusí. Ja by som tam dal nájom vo výške odpočítateľnej položky + 25% paušál. Takto nebude z toho platiť dane a odvody a sročka si to dá do nákladov.

    Jaro Ch je offline (nepripojený) Jaro Ch

    Jaro Ch
    Diki za radu. Ja som tiež nad tým rozmýšľal - vrámci nezdan.minima, ale problém je v tom, že jeho mesačný príjem je 15 000 Sk v hrubom, takže by prekročil nezdan.min./nemá minimálnu mzdu/. Ale firme by to pomohlo vrámci nákladov:-)

    anka je offline (nepripojený) anka

    anka
    a mohla by s.r.o. potom uctovat do nakladov opravy budovy, bez toho aby to malo vplyv na FO

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    A nieje problém ak si medzi sebou a svojou s.r.o. stanoví nájomné minimálne? nemusí tu byť obvyklé na trhu? A ak bude prenájom bezplatný? Mám niečo podobné a moja s.r.o. nepotrebuje výdavky.

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    Prosím môže spoločník s.r.o., ktorý je zároveň zamestancom prenajímať vlastnej s.r.o. nebytové priestory? Nie je SZČO. Ak áno a prenajímal by priestory za sumu ročne symbolicky 12 000,- nemusí podávať zvlášť daňové priznanie.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    holubička1 Pozri príspevok
    Prosím môže spoločník s.r.o., ktorý je zároveň zamestancom prenajímať vlastnej s.r.o. nebytové priestory? Nie je SZČO. Ak áno a prenajímal by priestory za sumu ročne symbolicky 12 000,- nemusí podávať zvlášť daňové priznanie.
    Oslobodené od dane podľa par.9 sú:

    h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima
    39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životnéhominima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

    (4) Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmya) podľa §5 anie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 alebo
    b) z ktorých sa daň vyberá podľa §43 aneuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo c) ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky, a je daňovníkom, ktorý požíva výsady a imunity odľamedzinárodného práva alebo,122a)

    d) zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
    e) ktoré sú od dane oslobodené

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Zabudla som na dôležité informácie.

    Ak chcem prenajímať, je potrebné splniť si registračnú povinnosť na DU podľa par. 31 Zákona o správe daní a poplatkov

    V roku 2009 podať do 31.01.DP k dani z nehnuteľnosti. V súvislosti s prenájmom nebytových priestorov bude dorubená vyššia daň z nehnuteľnosti v závislosti od podnikateľskej činnosti nájomcu, pretože sa predmetný priestor používa na podnikanie.

    Urobiť kvalitnú NZ, v kt. vysporiadate i energie, kto, čo ako platí, čo je predmetom nájmu, aká je cena nájmu, či sú v cene zahrnuté energie.....

    Osobne by som symbolicky neprenajímala. Ak ide o priestory značných rozmerov, kt. by som konkurencii prenajala napr. za 200 tis. Sk/ročne, aby nešlo o prepojenie osôb, a krátenie príjmov FO nepodnikatea. Človek nikdy nevie. Na jednej strane môžete mať z prenájmu príjem a uplatnovať si paušálne výdavky vo výške 40%, a na druhej strane si nájomca dá do nákladov cenu prenájmu. (keď zoberiem do úvahy daňovú optimalizáciu, oplatí sa prenajať v reálnej cene, .....nerozoberám)

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    betka Pozri príspevok
    Zabudla som na dôležité informácie.

    Ak chcem prenajímať, je potrebné splniť si registračnú povinnosť na DU podľa par. 31 Zákona o správe daní a poplatkov

    V roku 2009 podať do 31.01.DP k dani z nehnuteľnosti. V súvislosti s prenájmom nebytových priestorov bude dorubená vyššia daň z nehnuteľnosti v závislosti od podnikateľskej činnosti nájomcu, pretože sa predmetný priestor používa na podnikanie.

    Urobiť kvalitnú NZ, v kt. vysporiadate i energie, kto, čo ako platí, čo je predmetom nájmu, aká je cena nájmu, či sú v cene zahrnuté energie.....

    Osobne by som symbolicky neprenajímala. Ak ide o priestory značných rozmerov, kt. by som konkurencii prenajala napr. za 200 tis. Sk/ročne, aby nešlo o prepojenie osôb, a krátenie príjmov FO nepodnikatea. Človek nikdy nevie. Na jednej strane môžete mať z prenájmu príjem a uplatnovať si paušálne výdavky vo výške 40%, a na druhej strane si nájomca dá do nákladov cenu prenájmu. (keď zoberiem do úvahy daňovú optimalizáciu, oplatí sa prenajať v reálnej cene, .....nerozoberám)
    Betka ďakujem a aby sa vyhol nejakým prieťawhom s DÚ, nesplnil reg. povinnosť, môže to prenajať za rok 2007 bezodplatne?
    Naposledy upravil holubička1 : 28.02.08 at 12:07

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.