Zavrieť

Porady

PN skoncenie pracovneho pomeru

Chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Moju mamu vyhodili z prace pre financnu krizu a skoncenie pracovneho pomeru je k 28.2.2009.
Od 2.3.2009 bude mat PN pre zdravotne problemy.
A teraz by som potrebovala vediet ake su jej prava???
Na aku PN ma narok? Plati zamestnavatel....???
A musi sa prihlasit na pracovnom urade ked bude na PN?
Bude aj s PN dostavat nezamestnanecke?
Vie mi niekto vysvetlit vlastne ako to je?

Dakujem velmi pekne kazdy nam hovori nieco ine a aj tak je mamina v tazkej situacii a ja jej neviem vobec poradiť.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slecna Pozri príspevok
Chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Moju mamu vyhodili z prace pre financnu krizu a skoncenie pracovneho pomeru je k 28.2.2009.
Od 2.3.2009 bude mat PN pre zdravotne problemy.
A teraz by som potrebovala vediet ake su jej prava???
Na aku PN ma narok? Plati zamestnavatel....???
A musi sa prihlasit na pracovnom urade ked bude na PN?
Bude aj s PN dostavat nezamestnanecke?
Vie mi niekto vysvetlit vlastne ako to je?

Dakujem velmi pekne kazdy nam hovori nieco ine a aj tak je mamina v tazkej situacii a ja jej neviem vobec poradiť.
Nech sa zaeviduje na úrade práce hneď po skončení prac.pomeru a PN-ku si dá vystaviť až po zaevidovaní. Ochranná doba je 42 dní po skončení prac.pomeru, v ktorej môže mať vystavený začiatok PN-ky.Nemocenské vypláca od prvého dňa sociálna poisťovňa. K PN-ke treba priložiť potvrdenie o príjme od posledného zamestnávateľa. Výška nemocenského je prvé 3 dni 25 % denného vymer. základu /DVZ/, ďalšie dni 55% DVZ.
Nárok na dávku v nezamestnanosti bude mať v prípade ak v posledných 4 rokoch mala aspoň 3 roky poistenia v nezamestnanosti /v prípade prac.pomerov na dobu určitú stačí 2 roky/.
Počas poberania nemocenského sa jej prerušuje poberanie dávky v nezamestnanosti, pokračovať bude až po skončení PN-ky.

Čiže - najskôr sa zaevidovať na úrade práce a až potom ísť k lekárovi !!!
0 0
Veronika R Veronika R

Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

slecna Pozri príspevok
Chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Moju mamu vyhodili z prace pre financnu krizu a skoncenie pracovneho pomeru je k 28.2.2009.
Od 2.3.2009 bude mat PN pre zdravotne problemy.
A teraz by som potrebovala vediet ake su jej prava???
Na aku PN ma narok? Plati zamestnavatel....???
A musi sa prihlasit na pracovnom urade ked bude na PN?
Bude aj s PN dostavat nezamestnanecke?
Vie mi niekto vysvetlit vlastne ako to je?

Dakujem velmi pekne kazdy nam hovori nieco ine a aj tak je mamina v tazkej situacii a ja jej neviem vobec poradiť.
Keďže bude mať ukončený pracovný pomer k 28.02.2009 je v ochrannej dobe 42 dní. Počas týchto dní má nárok na PN, ktorú je bude vyplácať Sociálna poisťovňa. Od zamestnávateľa bude potrebovať potvrdenie na uplatnenie nemocenskej dávky. Na základe toho, jej sociálna poisťovňa vypočíta PN. Nech sa prihlási na UP, a potom ide na PN. Na dávku v nezamestnanosti musí spĺňať podmienku, že v posledných 4 rokoch odpracovala 3 roky. Nárok na obe dávky teda nemocenskú a v nezamestnanosti súčasne nemá. Keď nastúpi na PN, dávka v nezamestnanosti sa preruší a budú ju vyplácať po ukončení PN
0 0
slecna slecna

slecna je offline (nepripojený) slecna

dakujem velmi pekne :-)

tak som spravne pochopila najprv urad prace a potom PN.
A urad prace ju zaeviduje aj spätne? T.j. prac. zmluva konči 28.2.2009 a ona ked tam pojde 2.3.2009.
Bude zaevidovana od 1.3.2009??? aby jej nechybal ten jeden den?

Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

slecna Pozri príspevok
dakujem velmi pekne :-)

tak som spravne pochopila najprv urad prace a potom PN.
A urad prace ju zaeviduje aj spätne? T.j. prac. zmluva konči 28.2.2009 a ona ked tam pojde 2.3.2009.
Bude zaevidovana od 1.3.2009??? aby jej nechybal ten jeden den?

Dakujem
áno aj spätne odo dna po ukončení PP, ak sa zaeviduje do 7dní. No netreba to nechať na posledné dni
0 0
slecna slecna

slecna je offline (nepripojený) slecna

Dakujem Vám velmi pekne :-)
0 0
jenny83 jenny83

jenny83 je offline (nepripojený) jenny83

Ahojte všetci z Porady.
Chcela by som sa niekoho z Vás spýtať. Firma má zamestnanca, ktorému pracovný pomer končí k 28.02.2009. Je na určitú dobu, ale tento zamestnanec marodí už od minulého roka 10/2008 a ešte aj bude nadalej. Ako máme postupovat s výpovedou, musí byt aj nadalej zamestnaný, alebo možme ukončit PP.
Ďakujem za odpoveď

Poradí niekto???? Prosím
Naposledy upravil jenny83 : 27.02.09 at 07:40
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
jenny83 Pozri príspevok
Ahojte všetci z Porady.
Chcela by som sa niekoho z Vás spýtať. Firma má zamestnanca, ktorému pracovný pomer končí k 28.02.2009. Je na určitú dobu, ale tento zamestnanec marodí už od minulého roka 10/2008 a ešte aj bude nadalej. Ako máme postupovat s výpovedou, musí byt aj nadalej zamestnaný, alebo možme ukončit PP.
Ďakujem za odpoveď

Poradí niekto???? Prosím
Pracovný pomer skončí 28.2.2009, dátumom, na ktorý bol uzatvorený bez ohľadu na to, že zamestnanec je PN. S vyplácaním PN pokračuje normálne Soc. poisťovňa
0 0
jenny83 jenny83

jenny83 je offline (nepripojený) jenny83

Ďakujem za radu, pomohli ste mi s tým. Nebola som si istá, či nie je náhodou v nejakej ochrannej lehote, ked marodí
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Prosím o radu,
Ako je lepšie urobiť? Zamestnanec má výpovednú dobu k 31.8.2009 z dôvodu nadbytočnosti , s tým, že dostane aj odstupné.
Objavili sa mu určité zdravotné problémy a lekár mu povedal, že by si to vyžadovalo dlhšie odborné vyšetrenia, aby išiel na PN. Ako by to bolo lepšie
pre neho aby neporušil zákon ale aby nebolo dotknuté aj jeho právo dostať odstupné.? Do konca augusta je ešte 2 týždne. Má ísť teraz už na PN, s tým že by teda pracovný pomer končil k tomu 31.8. a PN ku by mu naďalej vyplácala SP, alebo sa má ísť zaevidovať 1.9. na Urad práce a potom v ochrannej dobe ísť na PN? Ďakujem.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

HankaS Pozri príspevok
Prosím o radu,
Ako je lepšie urobiť? Zamestnanec má výpovednú dobu k 31.8.2009 z dôvodu nadbytočnosti , s tým, že dostane aj odstupné.
Objavili sa mu určité zdravotné problémy a lekár mu povedal, že by si to vyžadovalo dlhšie odborné vyšetrenia, aby išiel na PN. Ako by to bolo lepšie
pre neho aby neporušil zákon ale aby nebolo dotknuté aj jeho právo dostať odstupné.? Do konca augusta je ešte 2 týždne. Má ísť teraz už na PN, s tým že by teda pracovný pomer končil k tomu 31.8. a PN ku by mu naďalej vyplácala SP, alebo sa má ísť zaevidovať 1.9. na Urad práce a potom v ochrannej dobe ísť na PN? Ďakujem.
záleží, aký je jeho zdravotný stav. Môže ísť teraz na PN, po ukončení ak bude trvať písomne na tom, že chce dorobiť výp.dobu, tak potom sa mu ukončí PP. Alebo dorobí do konca augusta, zaeviduje sa na ÚP a z ochrannej lehoty bude marodovať. On zákon neporuší a v každom prípade má nárok na odstupné.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Takže ak by išiel teraz na PN, tak výpoveď by mu skončila toho 31.8. alebo až keď by ukončil PN, napr. 15.9.? Písomnú dohodu majú že výpoveď končí 31.8.? Inak ďakujem.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

HankaS Pozri príspevok
Takže ak by išiel teraz na PN, tak výpoveď by mu skončila toho 31.8. alebo až keď by ukončil PN, napr. 15.9.? Písomnú dohodu majú že výpoveď končí 31.8.? Inak ďakujem.
Áno, jemu končí výpoveď 31.8. On ak nastúpi teraz na PN a bude trvať, že o čas marodky chce predĺžiť VD, musíte mu vyhovieť/dúfam, že to platí, že nič sa nezmenilo/.
Ak by to zdravotný stav dovoľovať, že to nie je až také akútne ísť hneď na PN, ja by som poradila, nech dorobí do 31.8., potom nech sa ide zaevidovať na ÚP a až tak na PN.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak je uzavretá dohoda o ukončení PP, tak platí ako posledný pracovný deň 31.8. Viem, že je výnimka, kedy sa výpovedný deň posúva, nechce sa mi to teraz hľadať, prepáčte, že to spochybňujem.
Hlavne - s PN sa nešpekuluje, ak potrebuje vyšetrenia, nech si ich urobí. PNka mu priemerku nepokazí, ani podporu.
==============
upravujem
súhlasím s nasledujúcim príspevkom, že v širších súvislostiach môže byť výhodnejšie ísť na PN až v ochrannej dobe.
Ale v zadaní sa spomínali odporúčané vyšetrenia, nie dlhodobá PNka.
Dodám, že na vyšetrenia je vhodné vyúžiť tzv. §, zam-ec má právo na náhradu mzdy, ak donesie potvrdenie, že bol na vyšetrení - dohromady 7 dní. Takže vyšetrenia by sa dali zvládnuť aj bez PNky.
Osobne by som neodkladala vyšetrenia, ak mi ich lekár odporúča.
Naposledy upravil KEJKA : 16.08.09 at 18:09
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Kejka, nie celkom sa dá s tebou súhlasiť.

Ak pôjde dotyčný na PN teraz a PP mu skončí toho 31.8.2009 a bude to dlhodobá marodka cca 9 mesiacov, kým si dá do poriadku "zanedbané" problémy zdravotné. Tak až potom sa môže nahlásiť na UP, no a to bude máj další rok. Ak by chcel otvoriť živnosť a podmienky ostanú zachované, tri mesiace v evidencii. Tak najskôr môže požiadať o príspevok v auguste 2010.
Ale pokiaľ zamestnanec vydrží tie dva týždne, prihlási sa na UP a potom pôjde na marodku v ochrannej lehote, kt. potrvá 9 mesiacov, tak v mesiaci máj môže napr. kludne požiadať o dotáciu na samozamestnanie. Lebo má splnenú podmienku min. tri mesiace.
Detto je to aj pri § 53 Príspevok na dochádzku za prácou http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-06504644 na kt. má nárok nezamestnaný uchádzač, kt. je v evidencii dlhšie ako tri mesiace a najde si prácu.

Ja súhlasím s názorom, že lepšie je mu s marodkou počkať, a ísť až z ochrannej doby po skončení PP.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ak bude tento zamestnanec na PN napr. do 15.9. a potom sa pôjde zaevidovať na UP, má právo ešte na PN v ochrannej dobe?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

HankaS Pozri príspevok
Ak bude tento zamestnanec na PN napr. do 15.9. a potom sa pôjde zaevidovať na UP, má právo ešte na PN v ochrannej dobe?
ochranná doba, v ktorej môže mať začiatok PN je 42 dní
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
ochranná doba, v ktorej môže mať začiatok PN je 42 dní
Len doplním, počíta sa od skončenia PP.
0 0
piškotka piškotka

piškotka je offline (nepripojený) piškotka

Ahojte. Ja mám takú otázku, keď zamestnancovi skončil PP 31.8.2009 a on mi doniesol PN od 31.8.2009 tak potvrdenie o príjme na uplatnenie ND dám na SP až keď bude výplata aj za mesiac august, alebo ihneď. ďakujem vopred za odpovede
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

piškotka Pozri príspevok
Ahojte. Ja mám takú otázku, keď zamestnancovi skončil PP 31.8.2009 a on mi doniesol PN od 31.8.2009 tak potvrdenie o príjme na uplatnenie ND dám na SP až keď bude výplata aj za mesiac august, alebo ihneď. ďakujem vopred za odpovede
Za 31.8.mu vyplatíte náhradu príjmu a PN-ku spolu s potvrdením o príjme odstúpite do sociálnej poisťovne. Ak bol v roku 2008 vašim zamestnancom, v potvrdení uvádzate príjem za rok 2008. Doklady treba odoslať čím skôr, nečakáš na výplatu u zamestnávateľa.
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Ahojte, prosím Vás o radu. Mám tu PN v ochrannej dobe. PP ukončený 31.8.2009, začiatok PN 07.09.2009. Vystavím pre SP doklad o príjme za rok 2008. Do SP stačí doručiť teraz len PN - žiadosť o náhradu príjmu a po 10 dňoch žiadosť o nemocenské, alebo zaslať obe PN naraz? Zasielajú sa originál PN, alebo kópie? PN musí zamestnávateľ opatriť aj pečiatkou, alebo to preňho končí len vystavením potvrdenia o príjme? Všetkým vopred ďakujem za radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať