Zavrieť

Porady

PN skoncenie pracovneho pomeru

Chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Moju mamu vyhodili z prace pre financnu krizu a skoncenie pracovneho pomeru je k 28.2.2009.
Od 2.3.2009 bude mat PN pre zdravotne problemy.
A teraz by som potrebovala vediet ake su jej prava???
Na aku PN ma narok? Plati zamestnavatel....???
A musi sa prihlasit na pracovnom urade ked bude na PN?
Bude aj s PN dostavat nezamestnanecke?
Vie mi niekto vysvetlit vlastne ako to je?

Dakujem velmi pekne kazdy nam hovori nieco ine a aj tak je mamina v tazkej situacii a ja jej neviem vobec poradiť.
Usporiadat
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Takže žiadne pečiatky ani podpisy, úplne nič? Len jej vytlačím potvrdenie o príjme
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Zdravím, kolegyňa mala u nás v práci zmluvu na dobu určitú, ktorá jej skončila jej uplynutím. No vzhľadom na to, že za posledné 3 roky nemá odpracované 2 roky, nemá nárok na podporu. Ona to chce riešiť, že nastúpi na PN. Chcem sa spýtať, aká je teraz ochranná doba po ukončení prac. pomeru, či ochranná doba platí aj pre dobu určitú a najhlavnejšie otázka, či sa jej PN započítava do odpracovaného obdobia a po jej ukončení (ak odpracované obdobie + PN bude spolu 2 roky) bude mať nárok na podporu ?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Miichaela Pozri príspevok
Zdravím, kolegyňa mala u nás v práci zmluvu na dobu určitú, ktorá jej skončila jej uplynutím. No vzhľadom na to, že za posledné 3 roky nemá odpracované 2 roky, nemá nárok na podporu. Ona to chce riešiť, že nastúpi na PN. Chcem sa spýtať, aká je teraz ochranná doba po ukončení prac. pomeru, či ochranná doba platí aj pre dobu určitú a najhlavnejšie otázka, či sa jej PN započítava do odpracovaného obdobia a po jej ukončení (ak odpracované obdobie + PN bude spolu 2 roky) bude mať nárok na podporu ?
Ochranná lehota je 7 dní po ukončení PP a platí aj pre dobu určitú.
Pre vznik nároku na podporu v nezamestnanosti sa posudzuje obdobie:
1) u zamestnanca, ktorý mal uzatvorený PP na dobu neurčitú - aby mu vznikol nárok na dávky v nezamestnanosti, musí v posledných troch rokoch aspoň dva roky platiť poistenie v nezamestnanosti.
2) u zamestnanca, ktorý mal uzatvorený PP na dobu určitú - aby mu vznikol nárok na dávky v nezamestnanosti, musí v posledných štyroch rokoch aspoň dva roky platiť poistenie v nezamestnanosti.

Zákon o sociálnom poistení
Dávka v nezamestnanosti

Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

§ 104
Na začiatok

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a

b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.


Takže, tu je rozdiel.
Pokiaľ ide o tvoju kolegyňu, ak v posledných štyroch rokoch nemala platené poistenie v nezamestnanosti aspoň dva roky, nevznikne jej nárok na dávky v nezamestnanosti. Do tohto obdobia sa jej nepočíta obdobie PN, ktoré vznikne po ukončení PP.
Naposledy upravil rodina1 : 24.08.11 at 16:15 Dôvod: Doplnenie citácie zákona
2 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Je možnosť, že by si počas PN platila poistenie v nezamestnanosť a potom by jej nárok na podporu vznikol ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Miichaela Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Je možnosť, že by si počas PN platila poistenie v nezamestnanosť a potom by jej nárok na podporu vznikol ?
Ak ešte nie je evidovaná na úrade práce, do konca roka takýto postup je možný. Čo bude v roku 2012 nevie nikto.
2 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Ďakujem, Vašu radu si veľmi cením. Môžno kolegyni aspoň trošku zlepšíme náladu :-)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Miichaela Pozri príspevok
Ďakujem, Vašu radu si veľmi cením. Môžno kolegyni aspoň trošku zlepšíme náladu :-)
Ešte jej poraď - aby nemusela platit preddavky na zdr.poistenie ako samoplatitel, nech sa ide do 7 dní zaevidovať do zdr.poisťovne s dokladom o trvaní PN. Budú od nej požadovať aj potvrdenie zo SP, že jej vznikol nárok na dávku. Platitelom zdr.poistného bude za ňu štát.
1 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

a najlepšie aj s dokladom o ukončení prac.pomeru, napr. zápočtovým listom.
0 0
lili1236 lili1236

lili1236 je offline (nepripojený) lili1236

Dobrý deň, mohli by ste mi trošku poradiť?Po 6rokoch rodičovskej dovolenky,mám rozviazať prac.pomer, nakoľko zamestnávateľ nemá pre mňa už miesto a núti ma podpísať výpoveď dohodou. Chcem sa dať ale na PN odo dňa nasledujúceho po skončení RD a zamestnávateľovi poslať PN papier.Zaujíma ma, či mám nárok na nemocenskú dávku od zamestnávateľa a zo sociálky, a asi v akej výške, keď som bola 6 rokov doma?A druhá vec, platila som si 10mesiacov DNP a teda tu mi určite vzniká nejaký nárok na peniažky, len teraz neviem ako to mám spraviť s tými papiermi PN kovými, či zamestnávateľovi bude stačiť kópiu poslať a do sociálky originál? neviete ako by som to mala vyriešiť,Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať