Zavrieť

Porady

Predaj auta medzi súrodencami/šrotácia

Chcela by som poprosiť o radu...
Moja sestra si pred 2 rokmi za 50 000 Sk kúpila auto. Nakoľko auto je nabúrané, chcela by som ho dať prepísať na seba a následne zošrotovať. Akou zmluvou mi odporúčate toto auto previesť z jednej osoby na druhú, tak aby sestra nemusela platiť daň (neviem či kúpno-predajná zmluva za nejakú symbolickú cenu, alebo darovacia)?
Aké doklady od nás budú žiadať pri prepise?
Nebude pri šrotácii vadiť, že som majiteľom auta len pár dní?

Vopred veľmi pekne ďakujem.
Čítala som tu príspevky k podobnej téme, no tento prípad je špecifickejší tým, že ide o predaj v rodine.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
A už je to tu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

bobaska Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu...
Moja sestra si pred 2 rokmi za 50 000 Sk kúpila auto. Nakoľko auto je nabúrané, chcela by som ho dať prepísať na seba a následne zošrotovať. Akou zmluvou mi odporúčate toto auto previesť z jednej osoby na druhú, tak aby sestra nemusela platiť daň (neviem či kúpno-predajná zmluva za nejakú symbolickú cenu, alebo darovacia)?
Aké doklady od nás budú žiadať pri prepise?
Nebude pri šrotácii vadiť, že som majiteľom auta len pár dní?

Vopred veľmi pekne ďakujem.
Čítala som tu príspevky k podobnej téme, no tento prípad je špecifickejší tým, že ide o predaj v rodine.
Na prevod vlastníctva auta ani netreba zmluvu. Stačí, ak obaja zájdete na DI, sestra auto odhlási a ty si ho prihlásiš. Len neviem, či nebudú chcieť fyzicky to auto vidieť pri prepise.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Jozef Mihál Pozri príspevok
A už je to tu.
Čo? Že brat si ide kúpiť nové auto a chce využiť "šrotovné"?

Havarované, nepojazdné a inak zničené staré autá budú úzkoprofilový tovar....
0 0
bobaska bobaska

bobaska je offline (nepripojený) bobaska

Ešte stále je to aspoň "v rodine" .
0 0
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

Aj ja chcem šrotovať a kupovať... xi
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Havarované, nepojazdné a inak zničené staré autá budú úzkoprofilový tovar..
Aj ja chcem šrotovať a kupovať... xi

môžme začať aukciu , ja mám jedno 20 - ročné
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
" Kto má napríklad štyri staré škodovky a dá si všetky zošrotovať, dostane podľa Jahnátka aj štyri príspevky. Ak si vyberie lacnejšie nové auto, nemusel by nám dať navyše ani euro. Ak má napríklad starý otec 15-ročnú Ladu, ktorú nechá zošrotovať, príspevok na nové auto dostane on, nemôže auto či príspevok "previesť" na dcéru či vnuka, ktorí si plánujú kúpiť nové auto." (zdroj: pravda.sk)

... počkajme si "papierové" znenie "podzákona".... Hoci pán Jahnátek by mal vedieť, na čom sa dohodli...

P.S. asi som mal vlani kúpiť 3-4 vraky s SPZ, teraz ich cena stupne .
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Chobot Pozri príspevok
Na prevod vlastníctva auta ani netreba zmluvu. Stačí, ak obaja zájdete na DI, sestra auto odhlási a ty si ho prihlásiš. Len neviem, či nebudú chcieť fyzicky to auto vidieť pri prepise.
Dokonca mam taky pocit, ze auto musi mat platnu STK... Chceli by vidiet aspon kvoli cislu motora.
0 0
palio74 palio74

palio74 je offline (nepripojený) palio74

Lianka Pozri príspevok
Dokonca mam taky pocit, ze auto musi mat platnu STK... Chceli by vidiet aspon kvoli cislu motora.
Tiez si myslim. Podla mojich skusenosti musi mat auto platnu STK, EK, zakonne poistenie a pri prepise musi policajt urobit obhliadku, kde skontroluje cisla motora a karoserie
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

bobaska Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu...
Moja sestra si pred 2 rokmi za 50 000 Sk kúpila auto. Nakoľko auto je nabúrané, chcela by som ho dať prepísať na seba a následne zošrotovať. Akou zmluvou mi odporúčate toto auto previesť z jednej osoby na druhú, tak aby sestra nemusela platiť daň (neviem či kúpno-predajná zmluva za nejakú symbolickú cenu, alebo darovacia)?
Aké doklady od nás budú žiadať pri prepise?
Nebude pri šrotácii vadiť, že som majiteľom auta len pár dní?

Vopred veľmi pekne ďakujem.
Čítala som tu príspevky k podobnej téme, no tento prípad je špecifickejší tým, že ide o predaj v rodine.
To čo píšeš už NIEJE možné- to šrotovné može využiť iba tvoja sestra- prepisy v tomto roku už na šrotovné nemajú žiadny vplyv a može ho využiť len ten, kto bol zapísaný v tp do decembra 2008
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

A ešte jeden moj skromný , súkromný názor- aj keď to "šrotovné" je myslené dobre a dokonca to vo vyspelej Europe možno funguje, ale u nás ( sme na Slovensku) to fungovať nebude, totiž zneužijú to predajcovia aut a zrušia niektoré zľavy, ktore ponúkali doteraz takže človek asi to auto nakoniec kúpi so "šrotovným" za tú cenu ako by ho kúpil dnes bez "šrotovného"
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Stanislav 1975 Pozri príspevok
...zrušia niektoré zľavy, ktore ponúkali doteraz takže človek asi to auto nakoniec kúpi so "šrotovným" za tú cenu ako by ho kúpil dnes bez "šrotovného"
.... no pri niektorých autách naopak - ešte trocha pridajú na zľave - napr. preto, aby sa vtesnali do limitu 25.000 €; je to logické, že potom musia asi kozmeticky upraviť ceny ostatných, lacnejších modelov. Na stránkach jedného z importérov sa tento týždeň objavilo ďalšie zníženie už akčnej ceny - táto ponuka vydržala iba do oznámenia vlády o schválení šrotovného - a odvtedy je tam pôvodná ponuka .
Nám dojem, že netreba hneď v pondelok bežať likvidovať svoje staré auto - treba počkať na ponuky predajcov - sám som zvedavý, koľkí z nich pridajú vlastných 500€ (ako jeden z prvých dal prísľub Peugeot Slovankia vo výške minimálne 2.000€).
No a čo sa týka to prepisu, asi netreba zbytočne prepisovať staré vozidlo - veď zrušili podmienku zákazu predaja nového vozidla počas prvých dvoch rokov - takže stačí prepísať po kúpe nové auto ...
Naposledy upravil Stefan2005 : 05.03.09 at 20:29
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Stanislav 1975 Pozri príspevok
A ešte jeden moj skromný , súkromný názor- aj keď to "šrotovné" je myslené dobre a dokonca to vo vyspelej Europe možno funguje, ale u nás ( sme na Slovensku) to fungovať nebude, totiž zneužijú to predajcovia aut a zrušia niektoré zľavy, ktore ponúkali doteraz takže človek asi to auto nakoniec kúpi so "šrotovným" za tú cenu ako by ho kúpil dnes bez "šrotovného"
Uz sa to udajne deje... dnes mi znamy volal, ze sa dozvedel, leasingovky upravili leasingove podmienky pri novych leasingoch, znizili max. vysku akontacie, aby mohli zvysit koeficient navysenia...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Info k téme "šrotovné" (pridal J.Mihál)

... nech vás nemýli názov linku, je to oficiálny materiál, iba je pripnutý v tejto téme.

http://www.porada.sk/977273-post343.html
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ako vidieť z oficiálnych materiálov, aj pán Jahnátek sa mýlil (na nové auto iba jedna zľava). Ale ako to bude v praxi - koľko dní, lepšie povedané týždňov bude záujemca bez auta (berme do úvahy tých, čo majú len jedno, na ktoré sú odkázané)? Pretože na vyradenie z evidencie treba nielen potvrdenie o odovzdaní, ale i spracovaní auta (nebude nápor?), resp. ak si nevyberie, alebo nebude skladové auto, dodávka nového tiež obnáša pár týždňov. A napr. čo v prípade, že dá zošrotovať svoje auto a minie sa "šrotovné"?
Vedeli by ste si predstaviť taký priebeh transakcie, že prídete so svojím starým autom a s dokladmi (vč. napr. aktuálneho potvrdenia, že ste vlastníkom auta), s predajcom si vymeníte kľúče od auta a odídete na novom ?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
a ešte 1 vec, týka sa to iba starých aut vyrobené pred 1.1.1999
0 0
magdina magdina

magdina je offline (nepripojený) magdina

Stanislav 1975 Pozri príspevok
To čo píšeš už NIEJE možné- to šrotovné može využiť iba tvoja sestra- prepisy v tomto roku už na šrotovné nemajú žiadny vplyv a može ho využiť len ten, kto bol zapísaný v tp do decembra 2008
Nie je to náhodou tak, že auto musí byť evidované na Slovensku do 31.12.2008, no na mene nezáleží??????
Kúpim staré auto, prepíšem ho na seba, dám ho zošrotovať a mám 2 000 vo vrecku!!!!!! Jednoduché
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Nie, nie je to tak.

Nárok na šrotovné má:
Akákoľvek fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
-vlastnila k 31. 12. 2008 motorové vozidlo
-vyrobené pred 1. 1. 1999
-zaregistrované v evidencii motorových vozidiel k 31. 12. 2008

... veď v príspevku 15 je link, kde sú vymenované podmienky.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Mam otazku - ked vlastnim napr. 10 starych aut, ncecham ich zosrotovat a vyberiem si model za 7000 EUR, tak mi 3000 EUR doplatia?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
misomiso Pozri príspevok
Mam otazku - ked vlastnim napr. 10 starych aut, ncecham ich zosrotovat a vyberiem si model za 7000 EUR, tak mi 3000 EUR doplatia?
"na nákup jedného nového motorového vozidla môže byť zľava a dotácia poskytnutá len za jedno zlikvidované staré motorové vozidlo"

... ale v príspevku 15 je link, kde sú vymenované podmienky .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať