Zavrieť

Porady

Adaptačný pobyt

Chcela by som poradiť, ak má niekto skúsenosť.
19.4.2009 mi končí rodičovská dovolenka a chcela by som dať syna do škôlky na adaptačný pobyt na 4 hodiny od 10.3.2009 a pritom neprísť o posledný rodičovský príspevok. Na jednom úrade mi povedali, že sa to dá (len doniesť potvrdenie zo škôlky) a na druhom, že nie, že v škôlke mi dajú rozhodnutie o prijatí, a tak mi prestane vznikať nárok na RP. Neviem, ktorý úrad má pravdu. Neviete náhodou, ako to je.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nikula je offline (nepripojený) nikula

    nikula
    Tak si to zistila sama. Obvolala som si rôzne úrady, až napokon z toho vyšlo, že akonáhle dáte dieťa do škôlky pred 3 rokmi hoc len na 4 hodiny, strácate nárok na rodičovský príspevok. Škôlka vydá rozhodnutie o prijatí dieťaťa do škôlky na adaptačný pobyt a toto rozhodnutie je považované za prijatie dieťaťa na riadny pobyt. Škôlka preberá za vás starostlivosť o dieťa, takže tým prichádzame o RP. Je tu ešte možnosť požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa, kde budú preplatené všetky výdavky zo škôlky (strava, školné a pod.) najviac do výšky 4780,- Sk.
    Takže, ak nechceme prísť o nejaké eurá a nám to až tak nesúri, tak radšej si nechajme dieťa doma.
    Pekný deň!

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Daj dceru do škôlky až od 2.4.09, takto budeš mať nárok na RP aj za 4/09 vdaka tomu, že 1.4.09 si splnala podmienku na nárok na RP.

    Inak toto o adaptačnom pobyte (že strácaš nárok na RP už pri adaptačnom pobyte) bolo napísané priamo na tlačivách žiadosti o RP. No od 1.1.09 sú už iné, a už to tam uvedené nie je.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    teraz som si pozorne pozrela žiadosť o rodičovský príspevok a teda hlavne prílohu k nemu (ako to vyplniť a potrebné doklady) na A4.
    Je tam úplne dole kurzívou napísané.
    "Umiestnením dieťaťa do predškolského zariadenia na základe vydaného rozhodnutia o prijatí dieťaťa alebo o prijatí dieťaťa na adaptačný pobyt sa rodičovský príspevok neposkytuje."

    pogy je offline (nepripojený) pogy

    pogy
    Prosila by som vás, či niekto nevie ako je to, keby dieťa bolo na adaptačnom pobyte v škôlke a ja by som ostala doma podľa

    § 15
    Osobný rozsah dôchodkového poistenia

    (1) Povinne dôchodkovo poistení sú

    c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo .....a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti

    Neviete niekto v ktorom zákone sa píše o adaptačnom pobyte a ako je presne špecifikovaný.

    gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

    gabriela2579
    neviem, či si mala na mysli toto ale vo vyhláške o materskej škole sa píše

    (4) Z dôvodu
    ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas adaptačného pobytu,
    v ktorom zákonný zástupca privádza die
    ťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny, spolupracuje s pedagogickými zamestnancami a po prevzatí dieťaťa z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľom pravidelne navštevovať

    materskú školu v dohodnutom
    čase. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľ po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do

    materskej školy na dohodnutý
    čas.

    (4) Riadite
    ľ vytvára podmienky na pravidelnú dochádzku dieťaťa do materskej školy,
    pri
    čom rozhoduje o
    a) prijatí die
    ťaťa do materskej školy, 2)
    b) d
    ĺžke adaptačného alebo diagnostického pobytu dieťaťa v materskej škole po dohode so

    zákonným zástupcom,


    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    tu som našla dobrý článok o adaptačnom pobyte dieťaťa v škôlke od JUDr. Soňa Glezgo, na stránke www.babetko.rodinka.sk Aj iné články, ktoré síce nemám celkom preštudované, no sú fajn, aj ked v niektorých častiach nie celkom súhlasím (v detailoch).

    http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=590765

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.