Zavrieť

Porady

neplatca dph - naklady a faktury

Dobry den,

chcel by som poprosit niekoho o radu:

1) som zivnostnik a nie som platca DPH, mozem si aj v takomto pripade zaratavat do nakladou napriklad fakturu za telefon? Cize ak napriklad je moja faktura za telefon s DPH 119 Eur tak si do nakladou mozem dat celu sumu 119 Eur a znizit si tak danovy zaklad?

2) kedze nie som platca DPH a poskytujem sluzby v oblasti IT musim vystavovat faktury bez DPH? cize na fakture bude uvedena len celkova suma?

dakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    martin007 Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcel by som poprosit niekoho o radu:

    1) som zivnostnik a nie som platca DPH, mozem si aj v takomto pripade zaratavat do nakladou napriklad fakturu za telefon? Cize ak napriklad je moja faktura za telefon s DPH 119 Eur tak si do nakladou mozem dat celu sumu 119 Eur a znizit si tak danovy zaklad?

    ak nie ste platiteľ DPH potom služba alebo tovar obstaraný v súvislosti s vašim podnikaním je vašim daňovým výdavkom vrátane DPH.

    2) kedze nie som platca DPH a poskytujem sluzby v oblasti IT musim vystavovat faktury bez DPH? cize na fakture bude uvedena len celkova suma?

    samozrejme ako neplatiteľ nemôžte zaťažovať svoje plnenia s DPH, to znamená, že vystavujete doklad bez DPH, tú na faktúru neuvádzate.

    dakujem za radu
    ................................

    martin007 je offline (nepripojený) martin007

    zamestnanec a zivnostnik martin007
    dakujem.

    co v pripade , ak som uz zaslal jednu fakturu na zakaznika a zial rozdelil som cenu na s dph a bez dph... mam tu fakturu kreditovat?

    dakujem za radu

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    martin007 Pozri príspevok
    dakujem.

    co v pripade , ak som uz zaslal jednu fakturu na zakaznika a zial rozdelil som cenu na s dph a bez dph... mam tu fakturu kreditovat?

    dakujem za radu
    Snažte sa čím skôr zákazníkovi faktúru vymeniť za správnu, t.j. bez DPH; trvajte na vrátení vašej faktúry, aby ste mali istotu, že nebola zneužitá. V opačnom prípade máte povinnosť vyčíslenú sumu DPH z faktúry uhradiť príslušnému daňovému úradu.

    martin007 je offline (nepripojený) martin007

    zamestnanec a zivnostnik martin007
    co v pripade ak bola takato faktura vystavena na FO nepodnikatela ? je aj tam riziko zneuzitia?

    dakujem

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Nepodnikateľ si nemôže odpočítať DPH, takže tam by to riziko nemalo byť, ale aj tak by som faktúru opravila a poslala správnu.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    martin007 Pozri príspevok
    co v pripade ak bola takato faktura vystavena na FO nepodnikatela ? je aj tam riziko zneuzitia?

    dakujem
    V každom prípade je to zle vystavený doklad.
    Aj keď je odberateľ nepodnikateľ, ale môže fa použiť na dokladovanie napr. stavebného sporenia, poistnej udalosti .... vymýšlam si ()... preto by mal použiť správny doklad.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    martin007 Pozri príspevok
    co v pripade ak bola takato faktura vystavena na FO nepodnikatela ? je aj tam riziko zneuzitia?

    dakujem
    áno, pritom stále zostáva povinnosť na tvojej strane odviesť sumu DPH, uvedenú na faktúre, na účet štátneho rozpočtu , t.j. správcovi dane.

    neplatca dph - naklady a faktury

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.