Zavrieť

Porady

Ešte raz II. pilier...

Ahoj,
precital som si tu viacero diskusii na temu II. piliera a urobil som si svoj zaver.
Teraz by ma zaujimalo, ci by ste urobili aj Vy podobne rozhodnutie, preto Vas prosim o nazor, ci ostat alebo vystupit z II. piliera.
Vopred Vam dakujem za reakcie!
...........................................

Do II. piliera som vstupil 1.2.2005
Odvtedy som bol pol roka zamestnany v zahranici, rok nezamestnany a teraz som zivnostnik s min. odvodmi.
Mam 33 rokov.
Hodnota osob. doch. uctu je cca 400€
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Jednoznacne ostat - moj nazor. Netreba sa nechat vystrasit negativnou kampanou sucasnej vladnej garnitury... Urcite este do dochodku nejaky ten zarobok budes mat. Sporenie na dochodok je dlhodoba zalezitost. Netreba sa podla mna zlaknut hned pri prvej krize, resp. spŕske negativnych nazorov zo strany niektorych politikov, ci inych "odbornikov". Nikto nevie, co tu bude o 20-30 rokov, ale nech mi iny moj nazor prepacia, to, ze vlada nevie, kde by na sucasne dochodky ziskala peniaze, a zrusenim svojho sporenia v II. pilieri by som mala solidarne (?) prispiet sucasnym dochodcom, nie je pre mna dovod na zrusenie poistenie a ani moj problem, ako vlada dlhodoby deficit Socialnej poistovne vyriesi. Nemas ziadnu zaruku, ze ked budes v dochodkom veku ty, ci a aky dochodok budes od statu poberat. Takto si setris na seba.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Jednoznačne vystúpiť. Je to podvod do neba volajúci.Ak si vezmete že v súčastnosti dáva štát na dôchodky 2,5 % zo štátneho rozpočtu a v roku 2500 by to malo byť 3,8 tak sa v podstate nič nedeje.Predpokladám že do tej doby postavíme dialnice a v štátnej správe sa nebude toľko kradnúť.Daľším faktorom je neustála automatizácia robotizácia ľudskej činnosti, nie počet robotníkov vo výrobe ale počet robotov vo výrobe.Štát bude mať vždy peniaze .Súkormník môže jednoducho ohlásiť bankrot.
Aj keď nie zo všetkým súhlasím čo sa tu píše ,ale stojí to za prečítanie.
http://project-respublica.blogspot.com/
alebo si stačí vygoogliť zeitgeist.
Naposledy upravil 220870 : 08.03.09 at 21:43
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
220870 Pozri príspevok
Jednoznačne vystúpiť. Je to podvod do neba volajúci.Ak si vezmete že v súčastnosti dáva štát na dôchodky 2,5 % zo štátneho rozpočtu a v roku 2500 by to malo byť 3,8 tak sa v podstate nič nedeje.Predpokladám že do tej doby postavíme dialnice a v štátnej správe sa nebude toľko kradnúť.Daľším faktorom je neustála automatizácia robotizácia ľudskej činnosti, nie počet robotníkov vo výrobe ale počet robotov vo výrobe.Štát bude mať vždy peniaze .Súkormník môže jednoducho ohlásiť bankrot.
Aj keď nie zo všetkým súhlasím čo sa tu píše ,ale stojí to za prečítanie.
http://project-respublica.blogspot.com/
alebo si stačí vygoogliť zeitgeist.
Dúfam, že ten rok 2500 je len preklep a mal si na mysli 2050.
0 0
convict convict

convict je offline (nepripojený) convict

Detailista
Pokiaľ to s podnikaním myslíš vážne a zostaneš živnostníkom, tak dôchodkový systém a je jedno či I. alebo II. pilier bude pre Teba len reťaz s veľkou guľou na konci.

II. pilier ma jednu z hlavných výhod že vložené finančné prostriedky sú do dovŕšenia dôchodkového veku predmetom dedenia, čo je v tejto zatiaľ uponáhľanej dobe psychologickou výhrou pokiaľ máš vlastnú rodinu a máš vcelku super zamestnanie.

Ja osobne som zažil oboje a preto som založil s.r.o a regulujem si sporenie na budúcnosť sám. Zostal som v II. piliery i keď do neho neplatím momentálne nič ako zadné dvierka KEBY náhodou aspoň niečo, alebo náhodou že sa o5 zamestnám s rizikom(?) že sa "dožijem". Nikto nevie garantovať ako to vlastne bude.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
220870 Pozri príspevok
Jednoznačne vystúpiť. Je to podvod do neba volajúci.Ak si vezmete že v súčastnosti dáva štát na dôchodky 2,5 % zo štátneho rozpočtu a v roku 2500 by to malo byť 3,8 tak sa v podstate nič nedeje.Predpokladám že do tej doby postavíme dialnice a v štátnej správe sa nebude toľko kradnúť.Daľším faktorom je neustála automatizácia robotizácia ľudskej činnosti, nie počet robotníkov vo výrobe ale počet robotov vo výrobe.Štát bude mať vždy peniaze .Súkormník môže jednoducho ohlásiť bankrot.
Aj keď nie zo všetkým súhlasím čo sa tu píše ,ale stojí to za prečítanie.
http://project-respublica.blogspot.com/
alebo si stačí vygoogliť zeitgeist.
Pozri, ak ma prasknut sucasny monetarny system založeny na podvode s virtualnymi peniazmi, tak je to jedno, ci vstupis, alebo vystupiš. Lebo ani socka nebude mat zdroje a fondy tiež nie.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Nechápem, ako sa dnes niekto môže spoliehať na likviditu Sociálnej poisťovne a nejaké garancie za 15-20 rokov, keď teraz horko-ťažko prežíva. Na Ukrajine
je pozastavená výplata dôchodkov úplne. Nad názorom, že "štát bude mať peniaze vždy" sa len pousmejem, nakoľko štát prerozdeľuje iba peniaze, ktoré vyprodukujeme všetci, avšak nevlastní tieto príjmy. Štátny rozpočet je iba zoznam príjmov a výdavkov....
Naposledy upravil Braňo : 09.03.09 at 08:26
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Samozrejme, že I. pilier narazi aj u nas na problemy.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Štát ako taký asi nezanikne.Skôr si myslím že súčasná kríza skosí všetky banky a investičné spoločnosti.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Nikto nevie odhadnut rozsah dominoveho efektu. Zmeny vo financiach budu, to ale neznamena, že vsetko čo existuje teraz, už raz nebude.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Braňo Pozri príspevok
Nechápem, ako sa dnes niekto môže spoliehať na likviditu Sociálnej poisťovne a nejaké garancie za 15-20 rokov, keď teraz horko-ťažko prežíva. Na Ukrajine
je pozastavená výplata dôchodkov úplne. Nad názorom, že "štát bude mať peniaze vždy" sa len pousmejem, nakoľko štát prerozdeľuje iba peniaze, ktoré vyprodukujeme všetci, avšak nevlastní tieto príjmy. Štátny rozpočet je iba zoznam príjmov a výdavkov....
Mám internet aj na to aby som snoril kde sa dá.Vraví vám niečo ENRON.Ak nie je to skrachovaná Americká dôchodková správcovská spoločnosť.Najväčšia na svete.Milióny Amaričanov čo si sporili na dôchodok prišli mávnutím ruky o svoje celoživotné úspory.A to boli kontrolovaný zo všetkých strán a všemožných úradov .Nie ako na SK trhu kde platí pravidlo ukradni čo môžeš.
Skrachovala tuším vr.1998. Naši potomkovia sa asi budú učiť ,že vtedy sa začala finančná kríza .
Viete o tom ,že prvá finančná kríza sa skončila až po druhej svetovej vojne? bolo po nej čo budovať.
Prečo to porovnávate z Ukrajinou? Keď už porovnávate ,tak by ste mali hľadať aj príčinu prečo je na Ukrajine zle... pretože korupcia.Tá istá korupcia ktorá pošle ku dnu aj Slovenské vredy zvané dôchodkové poisťovne.
Skúste si vygogliť mená správcov , riaditeľov a managerov týcho spoločností .V koľkých skrachovaných eseročkách v likvidácii nájdete ich mená a mená ich príbuzných.
0 0
ROBIN111 ROBIN111

ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

220870 Pozri príspevok
Mám internet aj na to aby som snoril kde sa dá.Vraví vám niečo ENRON.Ak nie je to skrachovaná Americká dôchodková správcovská spoločnosť.Najväčšia na svete.Milióny Amaričanov čo si sporili na dôchodok prišli mávnutím ruky o svoje celoživotné úspory.A to boli kontrolovaný zo všetkých strán a všemožných úradov .Nie ako na SK trhu kde platí pravidlo ukradni čo môžeš.
Skrachovala tuším vr.1998.
Enron bola americká energetická spoločnosť. Krach oznámila v roku 2002. Čo sa týka dôchodkových úspor, týkalo sa to zamestnancov Enronu. Chyba bola v tom, že v tejto spoločnosti bolo rozloženie rizika neznámym pojmom, pretože väčšina úspor bola tvorená práve akciami Enronu.
V slovenských dôchodkových fondoch môže hodnota akcií vydaných jednou spoločnosťou tvoriť max. 3% z hodnoty majetku vo fonde.
0 0
feron feron

feron je offline (nepripojený) feron

220870 Pozri príspevok
Štát ako taký asi nezanikne.Skôr si myslím že súčasná kríza skosí všetky banky a investičné spoločnosti.
stačí sa pozrieť na štáty ako Island alebo napr.aj MAďarsko v istom zmysle a tvrdenia, že štát bude mať peniaze vždy už neznejú tak jednoznačne. Štát má totiž len peniaze, ktoré mu odvádzajú ľudia, ako už bolo spomínané. Je jasné, že štát si ich takto dokáže zabezpečiť, preto ich má. Štátne peniaze však pochádzajú aj z "deficitu", to znamená z úveru, to znamená z peňazí ľudí, ktoré ešte len štátu zaplatia. Preto si aj na dôchodky bude míňať peniaze, kotré reálne vyberie od ľudí až v budúcnosti. Nemyslím si, že súkromné spoločnosti ako DSS nemôžu skrachovať, po uvedených príkladoch už nie je možné tvrdiť, že štát nemôže skrachovať. Môj názor je: ak existuje možnoť krachu inštitúcie, v ktorej mám peniaze, tak to riziko radšej rozdelím. Preto podľa mňa má II.pilier význam.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Má niekto osbnú skúsenosť s tým, že by v našich končinách niekedy niekto ak dožil dôchodkového veku, nedostal to čo mu patrilo z priebežného systému? Na druhú stranu aj tu sa už našli ľudia, ktorí evidentne v rôznych fondoch, správcovských spoločnostiach prišli o hodnotu svojich vkladov. Ešte tu nie je nikto, kto by čerpal z II. piliera platby a už sú známe prípady straty hodnoty. Nehovorme tu o tom čo sa stalo niekde v Bangladéši. Hovorme o Slovensku. Také veštenie zo sklanej gule, čo tu bude za X rokov je len mlátenie prázdnej slamy. Netvrdím, že priebežný systém nemá chyby, ale zatiaľ nezlyhal. Stačilo len obmedziť výplatu neprispôsobivým skupinám, čo nikdy nikde nerobili, neplatiť 40 ročných dôchodcov len preto, že boli 15 rokov policajnými úradníkmi alebo vojakmi, čo sa hrali na vojnu.
Rodičia mnohých z Vás, čo tak odsudzujete ten zlý starý systém, z neho dostávajú omnoho viac s ďaleko väčším zhodnotením ich vložených súm ako teraz sľubujú DSS. Vedia o tom, že by ste im to najradšej nedopriali? Vy, čo tvrdíte, že keby mali oni vtedy takú možnosť ako je teraz DSS mohli mať omnoho viac. Sú možno aj radi, že sa oni skladali napríklad na invalidné dôchodky mnohých, ktorých ani nepoznajú. Skúste sa ich spýtať, či by boli radšej keby to bolo naopak a iní sa skladali im. Až ten, čo to zažije si váži pomoci tých druhých, ktorých ani nepozná. Prajem Vám len aby ste si užili týžch Vašich našetrených peňazí.
0 0
feron feron

feron je offline (nepripojený) feron

ad.dad111 Ja problém vidím v tom, že celá situácia je prezentovaná viac emotívne ako racionálne. Dobre, aj peniaze predsa môžu vyvolávať emócie. Som rád, že dnešní dôchodcovia môžu dostávať aspoň také dôchodky ako dostávajú, dal by som im za ich drinu aj dvojnásobné, konieckoncov, aj ja začínam prispievať svojim rodičom na dôchodok. Len sa teraz zamýšľam nad tým, že kto bude prispievať mne? Ak niekto nevidí demografickú krivku, tak je to krátkozraké. Riešením by bolo, ak by produktivita práce a ešte možno iné ekonomické činitele dokázali tú klesajúcu demografickú krivku vyrovnať. Preto vidím ako rozumné, že si na dôchodok prispievam aj sám, to mi snáď nikto nebude zazlievať. A ten štát, to je fiktívna inštitúcia, pretože to smne my všetci, čo ho tvoríme, takže skúsme si povedať namiesto "štát bude mať peniaze" "my všetci budeme mať peniaze" nato, aby sme aj o 30 rokov dokázali zabezpečiť dôchodcom živobytie. Moje videnie problému: prispievam si teraz na vlastný dôchodok, aby o 30 rokov nemal štát - teda moje pracujúce deti, toľko starostí, ako mi zabezpečiť živobytie. Alebo je skôr problém, že svoje súkromné peniaze zverujem nejakej súkromnej spoločnosti?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
feron Pozri príspevok
stačí sa pozrieť na štáty ako Island alebo napr.aj MAďarsko v istom zmysle a tvrdenia, že štát bude mať peniaze vždy už neznejú tak jednoznačne. Štát má totiž len peniaze, ktoré mu odvádzajú ľudia, ako už bolo spomínané. Je jasné, že štát si ich takto dokáže zabezpečiť, preto ich má. Štátne peniaze však pochádzajú aj z "deficitu", to znamená z úveru, to znamená z peňazí ľudí, ktoré ešte len štátu zaplatia. Preto si aj na dôchodky bude míňať peniaze, kotré reálne vyberie od ľudí až v budúcnosti. Nemyslím si, že súkromné spoločnosti ako DSS nemôžu skrachovať, po uvedených príkladoch už nie je možné tvrdiť, že štát nemôže skrachovať. Môj názor je: ak existuje možnoť krachu inštitúcie, v ktorej mám peniaze, tak to riziko radšej rozdelím. Preto podľa mňa má II.pilier význam.
Štát ako Maďarsko vlastní obrovské množstvo pozemkov a neviem čoho všetkého.Určite neskrachuje.Ak ak padne jeho mena tak ako v Zibabwe ,ešte stále je tu fixácia na niektorú svetovú menu.A tí čo pracujú neprestanú pracovať hneď po prípadnom krachu štátu budú neustále platiť odvody a plniť štátnu kasu.Nepoznám z hystórie krach štátu.Nemecko ,Rusko,Anglicko boli po 2 sv vojne rozbombardované a predsa nepadli.Len sa začali menej prežierať a viac pracovať.Čo sa o DSS-kách a ich (aj sa to bojím napísať) magmente nedá povedať.O práci a zveľaďovaní majetku im zvereného vedia asi toľko čo hus o pive.Možno ste Vy alebo tí čo to budete čítať podniketelia .Dali by ste vy svojim zamestnancom odmeny a obrovské platy ak by vaši zamestnanci vyrobili obrovskú stratu?Možno budete argumentovať tým ,že akcie vždy klesali , stúpali a momentálne sú na svojom dne.V Japonsku sa niečo podobné odohralo pred 20-timi rokmi.Ich akcie vtedy padli na dno a dodnes sa z toho nespamätali.
Ja som tiež v II pileri.Ešte stále váham čo urobím.Ale je tu jedno ale.Ja ako podnikateľ som viac menej finančne zabezpečený takže aj prípadný krach poisťovne by neznamenal môj osobný finančný krach.Čo sa nedá povedať o väčšine pracovitej slovače (ktorá drie v novodobých otrockých podmienkach niekde pri páse z pár chechtákov ) a ktorá v dobrej viere si sporí korunku ku korunke a pád takejto inštitúcie by mal pre ňu nepredstaviteľné následky.
http://nazory.pravda.sk/pad-z-utesu-...45_sk-nana_p23
Ja nevidím svetlo na konci len jednú bezodnú dieru.
Naposledy upravil 220870 : 11.03.09 at 12:09
0 0
ROBIN111 ROBIN111

ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

220870 Pozri príspevok
Ja ako podnikateľ som viac menej finančne zabezpečený takže aj prípadný krach poisťovne by neznamenal môj osobný finančný krach.
Prípadný krach DSSky nemá na vložené peniaze sporiteľa žiaden vplyv, pretože sú vedené oddelene od majetku DSSky.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
feron Pozri príspevok
konieckoncov, aj ja začínam prispievať svojim rodičom na dôchodok. Len sa teraz zamýšľam nad tým, že kto bude prispievať mne? Ak niekto nevidí demografickú krivku, tak je to krátkozraké. Preto vidím ako rozumné, že si na dôchodok prispievam aj sám, to mi snáď nikto nebude zazlievať. Moje videnie problému: prispievam si teraz na vlastný dôchodok, aby o 30 rokov nemal štát - teda moje pracujúce deti, toľko starostí, ako mi zabezpečiť živobytie. Alebo je skôr problém, že svoje súkromné peniaze zverujem nejakej súkromnej spoločnosti?
Tento systém (II.Pilier) práve rozbíja to, čo tu mnoho rokov fungoovalo. Odpradávna bola rodina základným kameňom spoločnosti. Najprv rodičia živili potomdtvo a na druhej strane potom im to deti vracali. Teraz je tu sysytem, kď každý má myslieť lrn na seba. Je to od nás nefér. teraz povedať tým, čo nás postavili na nohy, že si budeme sporiť na našu starobu a na nich sa vykašleme. To si nezaslúžia. Oni si nemali kedy našporiť. Je veľa ľudí 80 a viac ročných, podľa predpovedí demografov bude vek ďalej stúpať. Keby aj tí starčekovia mali za mlada moýnosť sporiť si tak ako my dnes, koľko by asi mali našporené, keď ich platy boli v ich najlepších rokoch len okolo 1000 korún. Dokázal by im niekto tie peniaze zhodnotiť tak aby dnes, 20 rokov po odchode do dôchodku dostávali čo i len ten najmenší dôchodok. Pochybujem, že tým ktorí si dnes z platov aké sú teraz u nás v porovnaní s vyspelejším svetom budú platiť do nejakej DSS niekto po 20 rokoch bude vyplácať akúsi rentu čo i len na úrovni tých dnešných dôchodcov. Na jednej strane nám sľubujú už neviem koľko rokov, že o 20 rokov dobehneme vyspelý svet, ale bude to potom pre nás dobré, keď na život vtedy budeme potrebovať toľko ako tí z vyspelého sveta a my budeme mať úspory z obdobia chudoby. Zažil tu už niekto nejakú menu peňazí pri ktorej sa úspory násobili? Ja teda nie. Zato sme tu mali už dosť chytrákov ktorí nasľubovali ľuďom, že keď im zveria svoje peniaze zbohatnú. Žiaľ bolo to tak, že tí oklamaní sa teraz domáhajú, aby sme im zase aj my, ktorí sme tomu neverili nahradili ich stratu. Harvardské fondy, BMG a teraz AMSLICO. Boli a sú to peniaze tých čo ich tam dávali.Keď sa na začiatku ukázali prví čo na tom zarobili nemali záuem sa s kýmkoľvek deliť, keď to krachlo odrazu sa domáhajú.
Ak by to malo byť férové, mali by sme myslieť práve na to, že máme povinnosť vrátiť našim predkom, čo do nás investovali. Keď dokonca vlastné deti nemyslia na svojich rodičov, je to zvrátené.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
dad111, rozumiete tomu, že rodina kedysi a dnes vyzerajú úplne inak? Ak donedávna bolo normálne, že v rodine mali 4-5 detí, tak dnes je normálne, že deti sú jedno, dve, či dokonca žiadne.

Ten tradičný model, či príklad, jednoducho dnes prestáva fungovať, zajtra nebude fungovať vôbec.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Demografický vývoj na Slovensku je v troskách, len sa pozrite, ako sa štát stará o mladé rodiny. Materská a hlavne rodičovský príspevok nestačí ani na nákup základných potrieb pre dieťa. Možno poviete, veď nech sa manžel postará, ale on sa aj stará, len keby mali mladí ľudia kde bývať a ak aj majú, tak sú až po krk zadĺžení hypotékami. Z uvedeného dôvodu sa netreba diviť, že sa stále rodí stále menej a menej detí. A ak sa rodí menej detí, bude aj menej ľúdí v budúcnosti, ktorí budú odvádzať poistné na starobné poistenie do I. piliera. Ak si niekto myslí, že ľudia myslia len sami na seba, ak si šetria "svoje" peniaze na dôchodok do II. piliera tak ja osobne s týmto názorom nesúhlasím. Jednoznačne som za II. pilier. A je naivné si myslieť, že štát sa o nás postará. Nezabúdajme, že my sami sme "štát".
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Jozef Mihál Pozri príspevok
dad111, rozumiete tomu, že rodina kedysi a dnes vyzerajú úplne inak? Ak donedávna bolo normálne, že v rodine mali 4-5 detí, tak dnes je normálne, že deti sú jedno, dve, či dokonca žiadne.

Ten tradičný model, či príklad, jednoducho dnes prestáva fungovať, zajtra nebude fungovať vôbec.
Môžem tomu rozumieť, len to nemôžem považovať za normálne. Asi by som si nedovolil povedať, že to, čo je u mňa je norma. To, že sa niekto rozhodol, že svoju budúcnosť vidí v samote je jeho vec. Ja len chcem vyjadriť svoj názor, že sa cítim zaviazaný mojim rodičom a predkom, a to, že dnes mám možnosť prispieť na ich zabezpečenie mi až tak nevadí. Nedokážem si predstaviť, že by som dnes zabudol na všetko, čo pre mňa urobili a myslel by som len na seba. To, či a koho som si ja vychoval a zabezpečil na svoju starobu je moja vec.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať