Zavrieť

Porady

Ešte raz II. pilier...

Ahoj,
precital som si tu viacero diskusii na temu II. piliera a urobil som si svoj zaver.
Teraz by ma zaujimalo, ci by ste urobili aj Vy podobne rozhodnutie, preto Vas prosim o nazor, ci ostat alebo vystupit z II. piliera.
Vopred Vam dakujem za reakcie!
...........................................

Do II. piliera som vstupil 1.2.2005
Odvtedy som bol pol roka zamestnany v zahranici, rok nezamestnany a teraz som zivnostnik s min. odvodmi.
Mam 33 rokov.
Hodnota osob. doch. uctu je cca 400€
Usporiadat
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
mzdarka renca Pozri príspevok
Demografický vývoj na Slovensku je v troskách, len sa pozrite, ako sa štát stará o mladé rodiny. Materská a hlavne rodičovský príspevok nestačí ani na nákup základných potrieb pre dieťa. Možno poviete, veď nech sa manžel postará, ale on sa aj stará, len keby mali mladí ľudia kde bývať a ak aj majú, tak sú až po krk zadĺžení hypotékami. Z uvedeného dôvodu sa netreba diviť, že sa stále rodí stále menej a menej detí. A ak sa rodí menej detí, bude aj menej ľúdí v budúcnosti, ktorí budú odvádzať poistné na starobné poistenie do I. piliera. Ak si niekto myslí, že ľudia myslia len sami na seba, ak si šetria "svoje" peniaze na dôchodok do II. piliera tak ja osobne s týmto názorom nesúhlasím. Jednoznačne som za II. pilier. A je naivné si myslieť, že štát sa o nás postará. Nezabúdajme, že my sami sme "štát".
Tak teraz tomu dobre nerozumiem. Mladé rodiny majú málo detí, pretože sa o nich štát nestará? V minulosti bolo normálne, keď rodina mala 4 , 5 detí. To akože vtedy sa akýsi štát o mladé rodiny staral? Príspevky boli také štedré, že z nich rodiny kupovali všetko, čo bolo potrebné? Fakt je ten, že skutočne tie deti mali viac, ale istotne nie po materiálnej stránke. To je ale debata o inom.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

dad111 Pozri príspevok
Tak teraz tomu dobre nerozumiem. Mladé rodiny majú málo detí, pretože sa o nich štát nestará? V minulosti bolo normálne, keď rodina mala 4 , 5 detí. To akože vtedy sa akýsi štát o mladé rodiny staral? Príspevky boli také štedré, že z nich rodiny kupovali všetko, čo bolo potrebné? Fakt je ten, že skutočne tie deti mali viac, ale istotne nie po materiálnej stránke. To je ale debata o inom.
Áno, štát sa v minulosti oveľa viac staral o mladé rodiny. Dostávali byty, aj bezúročné pôžičky, pamätám si, že za každé jedno dieťa im bola odpustená, resp. odpísaná určitá suma o ktorú sa znížila pôžička. Moji rodičia síce postavili dom, ale v tej dobe (70-80 roky) to nebol až taký problém. A ešte jedna vec, moja mama zomrela, keď mala 52 rokov, mala 3 deti, celý život odvádzala poistné do fondov a keď zomrela (tesne pred dôchodkom), tak tie peniažky zostali pekne v sociálnej poisťovni a nikto z rodiny z nich nič nemal.

A to, že deti (aj ja sa medzi ne rátam) mali viac po duševnej a morálnej stránke je pravda. Ale natíska sa mi otázka. Kto tie dnešné deti vychováva? Nie náhodou my?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
dad111 Pozri príspevok
Tento systém (II.Pilier) práve rozbíja to, čo tu mnoho rokov fungoovalo. .
dad111, stary dochodkovy system funguje dovtedy, pokial existuje vyrazny rast populacie (a ten už nie je) a štartuje sa z relativne nizkej životnej úrovni. Podmienky po vojne (od roku 1945) boli vlastne idealne na stary system poistenia (dnesny I.pilier).
Dnes je ina situacia. A ak sa to nebude riešiť, budu teda o 20 rokov pracujuci mat viac odvodov na dochodky existujucim dochodcom? Komu sa to z nich bude páčiť?
A za dalsie. Dochodkove davky v minulosti nezohladnovali zasluhovost. Resp. už starsi dochodcovia maju dochodky dost podobne, je medzi nimi maly rozptyl. Kumu by sa páčilo mať takmer taky isty dochodok, ako sused, ktory polovičku aktivneho života premarodoval?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

duves Pozri príspevok
A za dalsie. Dochodkove davky v minulosti nezohladnovali zasluhovost. Resp. už starsi dochodcovia maju dochodky dost podobne, je medzi nimi maly rozptyl. Kumu by sa páčilo mať takmer taky isty dochodok, ako sused, ktory polovičku aktivneho života premarodoval?
Presne tak, ono to ani nebolo tak dávno, niekedy okolo roku 2004. Môj otec išiel do dôchodku podľa starého zákona a bol mu vymeraný nižší dôchodok, než svokrovi, ktorý išiel pár rokov po ňom podľa nového systému zásluhovosti, hoci svokor mal v priemere v živote výrazne nižší plat.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Myslím, že na začiatku diskusie o II.pilieri by sme si mali vyjasniť o aké peniaze sa jedná.
1. sú to povinné odvody (ako každé iné) na zabezpečenie jednej z dôležitých funkcií štátu prostredníctvom sociálnej poisťovne, zabezpečenie príjmu občanov (všetkých) v dôchodkovom veku, tak koho peniaze idú do DSS?
2. len 1/4 je strhávaná zo mzdy, zvyšok odvádza zamestnávateľ, tak aké moje(1/8 z odvodu) alebo Vaše peniaze idú do DSS?
3. bývalá vláda rozhodla, že sa štát vzdá polovičky a nechá ich spravovať DSS. Takže DSS spravujú peniaze, ktoré boli určené na zabezpečenie dôchodkov všetkých občanov a nie len tých v II.pilieri.
4. Ak si chce niekto okrem starobného dôchodku zabezpečiť lepšie finančne svoju situáciu v dôchodku (čo považujem za správne), mal by to robiť zo svojich úspor a nie krátením spoločných v rámci solidarity sociálneho systému.
5.Demografický vývoj je skutočnosťou ale aj bez neho nemôže bez dotácie z iných štátnych peňazí fungovať dôchodkový systém,ak sa z neho polovička odoberie.

Všetci, čo tu básnia o svojich peniazoch,by si mali toto uvedomiť, pretože obdobný systém solidarity platí vo všetkých vyspelých štátoch nielen v oblasti dôchodkového zabezpečenia, ale aj zdravotníctva, štátnej správy, bezpečnosti atď. Pozrite sa najnovšie na len 4 percentá z 24 v Čechách a našich 9 z 18 do II.piliera. Česi majú na dôchodky 20 alebo 24% a my 9% alebo 18 % z príjmov. Ako potom z toho môže vyjsť dôstojný dôchodok?Škoda,že my Slováci sme vždy najmúdrejší ako jeden druhého obrať.
Samozrejme sa dá hovoriť o efektivite štátnej správy ale tá bola odjakživa skôr slabšia.
Súkromné spoločnosti sa budú starať o efektivitu len ak od toho závisí ich zisk.Do včera tak nebolo, žili si v pohode, aj keď vklady sa znehodnocovali.Skúsili ste vypočítať,akú sumu si podľa pôvodného zákona mohli strhnúť ako percentuálny poplatok zo spravovanej sumy(nie z 50 tis.Sk,ale z celoživotných úspor napr. z 2 mil.Sk? Toľko neminie ani "úsporná" soc.poisťovňa. A k tomu ako každá nenažraná banka poplatky za vedenie účtu. Ale veď len podľa povoleného maxima zákonom!
Je smutné, že mnohým, skôr mladším, nevadí presunutie štátnych peňazí do súkromných spoločností a možné problémy s dôchodkami ľudí, ktorí si jednoducho nemohli nasporiť potrebný objem v II.pilieri. Však to potom štát z niečoho zaplatí.
A k samotnej technike výplácania "švajčiarskych" dôchodkov. Zatiaľ neexistuje žiadna poisťovňa, ktorú si budú môcť vybrať po presunutí nasporených(investovaných?) peňazí z DSS, neexistuje legislatívna úprava tohto procesu a tým ani nikto nevie, za akých podmienok sa to bude vyplácať a koľko si z toho za správu,vedenie účtu, prevody či doručovanie a mnoho iných možných zdôvodnení strhne.Určite sa vymyslia ešte iné obmedzenia v prospech súkromných spoločností ak dovtedy celý tento systém neskrachuje(nie podnikaním ale tunelovaním) a všetko bude musieť prebrať tento "zlý" štát, aby tí chudáci (to myslím úprimne, lebo verili) z II.piliera neumreli pri polovičnom štátnom dôchodku od hladu.
Na záver by sme ešte namiesto rozumnej diskusie mohli podľa nášho politického presvedčenia zanadávať na všetky vlády, ale to viac peňazí ani rozumu na dôchodok neprinesie.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Toto je veľmi zaujímavá a veľmi vážna téma. Zasluhuje si, aby sa o nej debatovalo v širších súvislostiach. Myslím si, že rozhodujúca skupina občanov našej republiky, teraz mám na mysli tú skupinu, v moci ktorej je navrhovanie a prijímanie zákonov a príliš veľa noviel k nim, o tejto téme rozhoduje minimálne „prudko“ a nepripúšťa žiadne nepriaznivé dôsledky, ktoré môžu v budúcnosti nastať. Ja osobne nie som v druhom pilieri, môj vstup ovplyvnil môj vek, avšak, myslím si, že jeho zavedenie bolo rozumné rozhodnutie. Životné a spoločenské podmienky sa rýchlo menia. Som toho názoru, že nie je správne stavať na tom, že priebežný systém, ak dobre fungoval v minulosti (v predchádzajúcom režime), bude rovnako dobre fungovať na večné časy. Pravdepodobnosť, že jeho výkonnosť nebude taká, aby mohol plniť svoj účel a tým obhajovať svoju existenciu, je vysoká. Ak vezmeme do úvahy čo len životné trendy, nielen demografické analýzy a množstvo ďalších súvisiacich analýz, opodstatnenie bude mať skôr ten druhý pilier. Alebo, jeho akákoľvek obmena, resp. iné spôsoby zabezpečenia sa na starobu.
Vychádza mi, že v prítomnosti ani v budúcnosti nie je prezieravé spoliehať na štát.

Inak, pravda, je príjemné myslieť si, že štát sme my, občania, nuž, hm, ehm, ... keď čítam čokoľvek o priebežnom dôch. systéme, mátajú ma myšlienky, že keď ja pôjdem do dôchodku, celá socpoist už bude niekde v národnom archíve. Pod „A“-čkom (možno aj „V“-čkom). Lebo život ide rýchlo.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
evula0 Pozri príspevok
...a našich 9 z 18 do II.piliera...
Dovolím si technickú poznámku. Nehovorme o 9 z 18, ak skutočnosť je 9 z 26.

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/sad...ka/132428.html

Ostatné komentovať nebudem, keďže Porada.sk je apolitická. Kto chce, vie kde nájde moje "politické" názory.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
[quote=220870;977041]...Štát bude mať vždy peniaze . - Mňa osobne táto skutočnosť dosť trápi, že štát bude mať vždy, za každých okolností peniaze. Totiž, iba štát si môže dovoliť zadĺžiť niekoľko generácií dopredu. A správcu štátu (rozumej vládu, nemám rada slovo vláda) v danom období to ani trochu netrápi?

Súkormník môže jednoducho ohlásiť bankrot. Tak, a teraz chcem byť tým občanom! Správca štátu, v ktorom žijeme a žijeme v ňom radi, však, nech ho spravuje tak, aby ten súkromník nemusel ohlásiť bankrot.


názory vpísané v texte
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=Jozef Mihál;981845]Dovolím si technickú poznámku. Nehovorme o 9 z 18, ak skutočnosť je 9 z 26.

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/sadzby-od-buka-do-buka/132428.html

Ostatné komentovať nebudem, keďže Porada.sk je apolitická. Kto chce, vie kde nájde moje "politické" názory.[/quote]

Vážim si odborné reakcie p.Mihála, ale tentoraz ju považujem za ovplyvnenú presvedčením. Skutočne je 18% správne a ako to vyplýva aj z uvedeného článku na blogu až prerozdelením nadbytkov z iných fondov je nedostatok dotvorený na 26%.
Ostatné nikto komentovať povinne nemusí a už vôbec nie z nejakého politického presvedčenia.Ja som uviedol len to, čo je známe a nie každý si to v záplave "argumentov" rôznych politických lídrov uvedomí.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=anklar;981837] Som toho názoru, že nie je správne stavať na tom, že priebežný systém, ak dobre fungoval v minulosti (v predchádzajúcom režime), bude rovnako dobre fungovať na večné časy. Pravdepodobnosť, že jeho výkonnosť nebude taká, aby mohol plniť svoj účel a tým obhajovať svoju existenciu, je vysoká.
Inak, pravda, je príjemné myslieť si, že štát sme my, občania, nuž, hm, ehm, ... keď čítam čokoľvek o priebežnom dôch. systéme, mátajú ma myšlienky, že keď ja pôjdem do dôchodku, celá socpoist už bude niekde v národnom archíve. Pod „A“-čkom (možno aj „V“-čkom). Lebo život ide rýchlo.[/quote]

Súhlasím, že ľudia, ktorí pôjdu do dôchodku za povedzme 10-15 rokov majú obavy. V II.pilieri je možné za takú krátku dobu pri priemernom zárobku nasporiť len zanedbateľnú čiastku na rentu a väčšina z nich preto do neho ani nevstúpila.Z prvého piliera bude možné použiť len nedostatočné zdroje a to, čo do nich z iných zdrojov štát prihodí. Patrím tiež do tejto skupiny a preto má názory ako si má každý sám zabezpečiť starobu, keď doteraz prispieval na dôchodky svojich rodičov alebo starých rodičov v priebežnom pilieri, úprimne se...Asi by bolo najlepšie túto časť populácie pri odchode na starobný dôchodok nejako zlikvidovať aby si mohli tí mladší sporiť na svoj dôchodok a neboli zaťažení akousi sociálnou solidaritou. Rozprávka o troch grošoch je komunistický prežitok a nemá miesto v modernej liberálnej ekonomike (to mi ušlo).
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Pri priemernom príjme tam za 30 rokov bude takmer tri milióny (100.000 EUR), čo nie je zanedbateľná čiastka pre pozostalých napr. v prípade nedožitia sa dôchodku.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Moznost dedenia je jedna z vyhod II. piliera - pre mna dost vyznamna... ked uz niekam davam peniaze a nemozem si ich sama uzit, tak nech ich ma moznost vyuzit aspon moja rodina...
0 0
lijana1 lijana1

lijana1 je offline (nepripojený) lijana1

rada idem do detailov vecí
ked sa rozhodnes pokracovat v druhom pilieri,spor si aj na bocny ucet alebo si zvys odvody podla tvojich realnych prijmov.to, co si teraz nezaplatis na odvodoch,potom po rokoch ti moze velmi chybat.momentalne je zurocovanie vkladov na bode mrazu. .
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Braňo Pozri príspevok
Pri priemernom príjme tam za 30 rokov bude takmer tri milióny (100.000 EUR),
Na dnešnú dobu sa to zdá byť pekný peniaz, ale za 30 rokov a tempe terajšej inflácie to bude malá suma. Ak Ti bude zdravie slúžiť a podarí sa Ti dožiť povedzme 20 rokov na dôchodku nemusí to byť už tak veľa. Keby niekto dnešným dôchodcom v ich mladom veku, keď zarábali tých 1000 korún povedal, že budú mať dôchodok 6000 tak ako dnes asi by tomu ani neverili. Veď ich rodičia mali vtedy dôchodky len pár stoviek korún a boli rafi aj tým.
Moznost dedenia je jedna z vyhod II. piliera - pre mna dost vyznamna... ked uz niekam davam peniaze a nemozem si ich sama uzit, tak nech ich ma moznost vyuzit aspon moja rodina...
To dedenie ale prichádza do úvahy len v čase aktívneho šporena. Ak bude mať tá rodina vtedy taký ohľad na generáciu ich rodičov tak ako tá dnešná, tak si viem živo predstaviť s akým nadšením sa budú tešiť na to, kedy sa ich rodičia dožijú svojho dôchodku.
Teda ak sa podarí a vy zomriete deň pred dožitím dôchodku sú v balíku. Ale ak to vydržíte ešte deň majú figu borovú. Tak čo myslíte keď budú vychovaní tak ako sú teraz vychovaní tí, ktorí dnes bez mihnutia oka radšej sporia na svoj II pilier ako na dôchodky svojich rodičov aký vinš Vám zarecitujú na Vašej oslave narodenín. Keď tak pozerám, ako dnes dokážu deti zbavovať svojprávnosti svojich rodičov len preto, aby si čím skôr užili ich majetku, ako ich strkajú do starobincov, len aby sa dostali k ich majetku, tak vlastne musím zaželať len "užite si to".
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
dad111 Pozri príspevok
Teda ak sa podarí a vy zomriete deň pred dožitím dôchodku sú v balíku. Ale ak to vydržíte ešte deň majú figu borovú.
dad111, ďakujeme za kvalifikované informácie priamo od pani Vierky, ale figu borovú - tomu rozumiete.

Počuli ste niečo o vdovských a sirotských dôchodkoch?

Ak nie, šup nakuknite do zákona o starobnom dôchodkovom sporení a vyhľadajte si paragraf 34 a nasledujúce.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Jozef Mihál Pozri príspevok
dad111, ďakujeme za kvalifikované informácie priamo od pani Vierky, ale figu borovú - tomu rozumiete.

Počuli ste niečo o vdovských a sirotských dôchodkoch?

Ak nie, šup nakuknite do zákona o starobnom dôchodkovom sporení a vyhľadajte si paragraf 34 a nasledujúce.
Takže stačí starca dať do starobinca a užívať si sirotský dôchodok??? To snád nie. Láska končí v deň narodenín, presne vtedy, kedy končí aj nádej na dedenie . A penaze hneď sú pre mnohých ďaleko viac, ako akýkoľvek prísľub. . Ak Vám ešte nárok na to sirotské alebo vdovské vznikne.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Jozef Mihál Pozri príspevok
dad111, ďakujeme za kvalifikované informácie priamo od pani Vierky, ale figu borovú - tomu rozumiete.

Počuli ste niečo o vdovských a sirotských dôchodkoch?

Ak nie, šup nakuknite do zákona o starobnom dôchodkovom sporení a vyhľadajte si paragraf 34 a nasledujúce.
A nemyslel dad111 nahodou na dedenie nasporenej sumy v II.pilieri? Myslel.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=Braňo;982316]Pri priemernom príjme tam za 30 rokov bude takmer tri milióny (100.000 EUR), čo nie je zanedbateľná čiastka pre pozostalých napr. v prípade nedožitia sa dôchodku.[/quote]

Ja by som radšej nejaký rôčik na dôchodku požil, čo je asi cieľom dôchodkového sporenia, ako sa tešil zo smrti a užívania dôchodkových úspor mojimi dedičmi.
Vie tu niekto, aký mesačný dôchodok (alebo doživotnú rentu)bude mať v roku 2040,ak si dovtedy nasporí "slušnú sumu" 100 000€? To nevie nikto,lebo nie sú stanovené žiadne zákonné podmienky! Vie niekto aspoň nejaký odhad podľa súčasne používaných výpočtov poisťovní? To by mohlo byť zaujímavé.
Ani dôchodok vyplácaný štátom v roku 2040 dnes nikto nevie, ale tieto dôchodky sú aj na chudobnom Slovensku vždy také(pri dostatočnom počte odpracovaných rokov), aby zodpovedali v priemere minimálne 40% priemernej mzdy a pravidelne sa valorizujú. Z II.piliera sa nič nevalorizuje a vypočítaná renta v deň odchodu do dôchodku bude rovnáká až do smrti.
Pozn. Výpočet mesačného zárobku pre dosiahnutie sumy 100 000 € na účte DSS za 30 rokov bez započítania zhodnocovania (ani znehodnocovania a poplatkov):
100 000 : (30 x 12) = 277,78 čo je 9%, teda hrubá mzda musí byť 277,78 :9 x 100 = 3086,42 € (93 086 Sk) Myslím, že takúto mzdu máme všetci a priemer okolo 800€ je len štatistická hovadina.
Z toho je jasné, že ak nebudeme do výpočtov vnášať vymyslené zhodnocovania a vymyslený rast zárobkov(volá sa to kvalifikovaná prognóza a robia ju všetci tí odborníci, čo nevedeli predpokladať súčasnú krízu a nemajú ani šajnu ako bude pokračovať) a pre objektivitu aj výslednú sumu budeme hodnotiť podľa súčasnej hodnoty peňazí ( neznížime jej reálnu hodnotu infláciou), výsledné číslo pre sporiteľa so súčasnou mzdou 800€ (24100 Sk) za 30 rokov je:
800 x 9% : 100 = 72 a to krát 30 x 12 = 25920 € (780 866 Sk) a pritom je hrubá mzda 60% zamestnaných ešte nižšia. Aký doživotný dôchodok tak asi z tejto výslednej čiastky vypočítate? Môžete si porovnať podmienky doplnkových dôchodkových spoločností a výšku ich ponúkanej doživotnej renty pri dosiahnutí takejto sumy. Za 30 rokov pravdepodobne stúpne priemerná dĺžka života, takže vypočítaná renta by podľa poistných pravidiel bola ešte nižšia. Ak by sme si dali z tejto sumy vyplácať rentu na dohodnuté obdobie 15 rokov, tak by sme podľa súčasných pravidiel mohli dostať 144€(4338 Sk) mesačne.Ako prilepšenie to je fajn ale ako 1/2 dôchodku je to aj dnes málo.
Keď to zhrniem, najbližších možno 20-30 rokov, bude mať štát pre presunutie časti odvodov do DSS problémy z dotovaním I.piliera a potom, keď pominie prechodné obdobie poberania dôchodkov súčasnej nespilierovanej generácie(rozumiem,že zomrú), hravo tie polovičné dôchodky zvládne.
Naposledy upravil evula0 : 13.03.09 at 08:13
0 0
ROBIN111 ROBIN111

ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

duves Pozri príspevok
A nemyslel dad111 nahodou na dedenie nasporenej sumy v II.pilieri? Myslel.
Spomínaný paragraf 34 a ďalšie riešia pozostalostné dôchodky a dedenie nasporenej sumy v II. pilieri.
dad111 nemá pravdu, ak tvrdí, že ak poberateľ starobného dôchodku zomrie, pozostalí nedostanú nič.
0 0
ROBIN111 ROBIN111

ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

evula0 Pozri príspevok
Súkromné spoločnosti sa budú starať o efektivitu len ak od toho závisí ich zisk.Do včera tak nebolo, žili si v pohode, aj keď vklady sa znehodnocovali.
Nie je to celkom tak. Odplata za správu fondu sa odvíja od priemernej mesačnej hodnoty majetku vo fonde.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať