Zavrieť

Porady

zaúčtovanie debetného úroku

prosím o radu o zaúčtovanie debetného úroku a pripísanie debet.úroku za nečerpanie pri podnikateľovi v JU na bank.výpisoch mesačne v programe Oberon.
Tiež sa chcem opýtať o zaúčtovanie kreditných úrokov a dane z týchto úrokov na bank.výpise v JU v programe Oberon.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Alena Šimová
    balunka Pozri príspevok
    prosím o radu o zaúčtovanie debetného úroku a pripísanie debet.úroku za nečerpanie pri podnikateľovi v JU na bank.výpisoch mesačne v programe Oberon.
    Tiež sa chcem opýtať o zaúčtovanie kreditných úrokov a dane z týchto úrokov na bank.výpise v JU v programe Oberon.
    debetný úrok - ako výdavok na prevádzkovú réžiu alebo ako neovplvyvňujúci základ dane, ak ide o úrok za nedovolené prečerpanie. Neviem, čo to je pripísanie debetného úroku za nečerpanie. Kreditné úroky sa účtujú ako iný zdaniteľný príjem v plnej výške a daň z týchto úrokov ide ako preddavok na daň z príjmu. Nepoznám ale program Oberon.

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    Alena Šimová Pozri príspevok
    debetný úrok - ako výdavok na prevádzkovú réžiu alebo ako neovplvyvňujúci základ dane, ak ide o úrok za nedovolené prečerpanie. Neviem, čo to je pripísanie debetného úroku za nečerpanie. Kreditné úroky sa účtujú ako iný zdaniteľný príjem v plnej výške a daň z týchto úrokov ide ako preddavok na daň z príjmu. Nepoznám ale program Oberon.
    Alena, čo myslíš tým nedovoleným prečerpaním? Ak má SZČO povolený kontokorent a počas mesiaca sa dostane do mínusového účtu, ale v rámci úverového rámca, tak je to to, co myslíš? Lebo ja aj tento debetný úrok, čo vznikne z tohto dávam ako výdavok z prevádzkovej réžie.

    A kreditné úroky dávam ako - príjem zdanený u zdroja - zrážkou, no a daň z dávam ako daň z príjmu - zrážková daň.

    Robím v Alfe
    Alena Šimová
    v prípade, že má povolený kontokorent, je to v poriadku, úrok je prevádzková réžia. Prijaté úroky dávam ako iný zdaniteľný príjem a daň ako daň z príjmu, do daňového priznania ako daň zrážkou. Príjem zdanený zrážkou u zdroja je podľa mňa taký, ktorý sa už nedáva do daňového priznania. Ešte doplním, keď to dáš v Alfe ako príjem zdanený zrážkou u zdroja, nedáva to do daňového priznania. Treba si pozrieť výkaz o príjmoch a výdavkoch.

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    Alena Šimová Pozri príspevok
    v prípade, že má povolený kontokorent, je to v poriadku, úrok je prevádzková réžia. Prijaté úroky dávam ako iný zdaniteľný príjem a daň ako daň z príjmu, do daňového priznania ako daň zrážkou. Príjem zdanený zrážkou u zdroja je podľa mňa taký, ktorý sa už nedáva do daňového priznania. Ešte doplním, keď to dáš v Alfe ako príjem zdanený zrážkou u zdroja, nedáva to do daňového priznania. Treba si pozrieť výkaz o príjmoch a výdavkoch.
    Teraz len nahlas rozmýšlam... keby to tak bolo, že príjem zdanený zrážkou u zdroja sa nedáva do daňového priznania... tak je vôbec zbytočné, že tam taká možnosť je, nie?

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    Alena Šimová Pozri príspevok
    v prípade, že má povolený kontokorent, je to v poriadku, úrok je prevádzková réžia. Prijaté úroky dávam ako iný zdaniteľný príjem a daň ako daň z príjmu, do daňového priznania ako daň zrážkou. Príjem zdanený zrážkou u zdroja je podľa mňa taký, ktorý sa už nedáva do daňového priznania. Ešte doplním, keď to dáš v Alfe ako príjem zdanený zrážkou u zdroja, nedáva to do daňového priznania. Treba si pozrieť výkaz o príjmoch a výdavkoch.
    A kedze je to príjem zrážkovo zdanený, je nutné aby bol vo výkaze?
    Alena Šimová
    určite to nie je zbytočné.keď mi taký príjem príde na bankový účet, treba ho zaevidovať a aby bolo jasné, čo to bola za platba.

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    Alena Šimová Pozri príspevok
    určite to nie je zbytočné.keď mi taký príjem príde na bankový účet, treba ho zaevidovať a aby bolo jasné, čo to bola za platba.
    takže... tento príjem, o ktorom sme sa byvili - kreditné úroky, tak to je príjem, ktorý bol zdanený zrážkovo, teda nejde do výkazov, teda môžem ho účtovať ako príjem zdanení u zdroja... alebo ťa nechápem?
    Alena Šimová
    dudula Pozri príspevok
    takže... tento príjem, o ktorom sme sa byvili - kreditné úroky, tak to je príjem, ktorý bol zdanený zrážkovo, teda nejde do výkazov, teda môžem ho účtovať ako príjem zdanení u zdroja... alebo ťa nechápem?
    zle som sa vyjadrila, podľa mňa sa tento príjem nemôže účtovať ako príjem zdanený u zdroja ale ako iný zdaniteľný príjem. A už vôbec nie v prípade, že si daň z úrokov odpočítavaš v daňovom priznaní. Príklad:
    základ dane z podnikat. činnosti 100 000,- SK
    prijaté úroky 10 000,- SK
    daň z úrokov 1 900,- SK
    Daň v tom prípade vychádza 20 900,- SK
    zaplatené preddavky 1 900,- SK
    doplatiť zostáva 19 000,- SK

    ak ich nedáš ako príjem
    základ dane z podnikania 100 000,- SK
    daň z príjmov 19 000,- SK
    zaplatené preddavky 1 900,- SK
    k doplateniu 17 100,- SK
    V tomto prípade je ovplyvnená neoprávnene výška dane.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Nie. Ste povinní o ňom účtovať, takže ide aj do výkazu.
    Pozrite si § 6 ZODP.
    Úroky - iné zdaniteľné príjmy
    Daň z úrokov - preddavok dane

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    Prepáčte, ale som už z toho popletená, prosím opravte ma:
    Keď kreditné úroky povedzme 100,-SK dám do PD ako "príjem zdanený u zdroja" tak je to príjem NEovplyvnujuci základ dane. Zároveň dan vo výške 19,-Sk zadám do PD ako "Dan z príjmu" - zrážková daň a táto suma spadne do Výdavkov NEovplyvňujuce základ dane.

    Keď však dám Kreditné úroky ako "Iný zdaniteľný príjem" - tak to mi spadne do príjmov podliehajúce dani.

    Tak ako zdávať tie kreditné úroky, ked boli zrážkovo zdanené?
    Alena Šimová
    dudula Pozri príspevok
    Prepáčte, ale som už z toho popletená, prosím opravte ma:
    Keď kreditné úroky povedzme 100,-SK dám do PD ako "príjem zdanený u zdroja" tak je to príjem NEovplyvnujuci základ dane. Zároveň dan vo výške 19,-Sk zadám do PD ako "Dan z príjmu" - zrážková daň a táto suma spadne do Výdavkov NEovplyvňujuce základ dane.

    Keď však dám Kreditné úroky ako "Iný zdaniteľný príjem" - tak to mi spadne do príjmov podliehajúce dani.

    Tak ako zdávať tie kreditné úroky, ked boli zrážkovo zdanené?
    je to v poriadku, keď sa zadá ako príjem ovplyvňujúci základ dane, pretože daň z týchto úrokov sa dáva do daňového priznania ako daň zaplatená zrážkou par. 43. Takže síce úroky zdaním, ale zároveň si aj daň z úrokov odpočítam z daňovej povinnosti v daňovom priznaní

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    dudula Pozri príspevok
    Prepáčte, ale som už z toho popletená, prosím opravte ma:
    Keď kreditné úroky povedzme 100,-SK dám do PD ako "príjem zdanený u zdroja" tak je to príjem NEovplyvnujuci základ dane. Zároveň dan vo výške 19,-Sk zadám do PD ako "Dan z príjmu" - zrážková daň a táto suma spadne do Výdavkov NEovplyvňujuce základ dane.

    Keď však dám Kreditné úroky ako "Iný zdaniteľný príjem" - tak to mi spadne do príjmov podliehajúce dani.

    Tak ako zdávať tie kreditné úroky, ked boli zrážkovo zdanené?
    Zrážková daň z úrokov bude v obidvoch prípadoch VNZD.
    Ale kreditný úrok je POZD ; na jednej strane navyšuje príjmy - ale súčasne mám z neho už zaplatenú daň, ktorú uplatním v daňovom priznaní na príslušnom riadku - teda o túto daň už budem platiť menej.
    Ak by sme chceli kreditný úrok dať do výdavkov NEovplyvňujúcich ZD z dôvodu že ide o "príjem zdanený u zdroja", v takom prípade by sme už neuplatňovali ani zrážkovú daň v daňovom priznaní - lebo prípad ako taký je z daňového hľadiska vysporiadaný.
    Odporúčam účtovať ako POZD a uplatňovať zrážkovú daň ako zaplatený preddavok na dani v daňovom priznaní.

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    liba2 Pozri príspevok
    Zrážková daň z úrokov bude v obidvoch prípadoch VNZD.
    Ale kreditný úrok je POZD ; na jednej strane navyšuje príjmy - ale súčasne mám z neho už zaplatenú daň, ktorú uplatním v daňovom priznaní na príslušnom riadku - teda o túto daň už budem platiť menej.
    Ak by sme chceli kreditný úrok dať do výdavkov NEovplyvňujúcich ZD z dôvodu že ide o "príjem zdanený u zdroja", v takom prípade by sme už neuplatňovali ani zrážkovú daň v daňovom priznaní - lebo prípad ako taký je z daňového hľadiska vysporiadaný.
    Odporúčam účtovať ako POZD a uplatňovať zrážkovú daň ako zaplatený preddavok na dani v daňovom priznaní.
    veľmi pekne dakujem za objasnenie. Len pre moju zvedavosť - prečo odporúčate radšej tú druhú variantu?
    Alena Šimová
    dudula Pozri príspevok
    veľmi pekne dakujem za objasnenie. Len pre moju zvedavosť - prečo odporúčate radšej tú druhú variantu?
    môže sa stať, že základ dane bude nula a tým pádom zrazenú daň z úrokov daňový úrad vráti. V niektorých prípadoch to môže byť zaujímavá čiastka

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    Alena Šimová Pozri príspevok
    môže sa stať, že základ dane bude nula a tým pádom zrazenú daň z úrokov daňový úrad vráti. V niektorých prípadoch to môže byť zaujímavá čiastka
    to áno, ale zväčša sa to pri SZČO neobjaví. V prípade dôchodcov, či študentov - to je iné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.