Zavrieť

Porady

Dotácia

Dobrý večer, potrebujem radu.
Robím danové priznanie pre živnostníčku, ktorá podniká od od 1.3.2008, dostala 50000,-Sk dotáciu. Neviem čo s tou dotáciou. Plánujem uplatniť paušálne výdavky vo výške 60%. Dotácia je súčastou príjmov, takže príjmy vypočítam ako tržby+dotácia? A výdavky? 60% iba z tržieb? A zdravotné poistenie je už súčasťou tých 60%?
Som z toho zmätená... Úplná začiatočníčka, prosím poraďte mi :-)
Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mirkoooo je offline (nepripojený) mirkoooo

    mirkoooo
    Príjmy budú TRZBY + DOTACIA + úroky na podnikateľskom účte (ak boli) , z tejto sčítanej sumy vypočítaš 40% alebo 60% (podľa toho či je to remeselná živnosť alebo nie), výjdu ti výdavky a ešte v daňovom priznaní k výdavkom pripočítaš zdravotné poistenie, ktoré nie je súčasťou tých výdavkov 40 alebo 60%. Zdravotné poistenie iba takú sumu, ktorá bola skutočne zaplatená.
    Tržby 200000
    dotácia 50000
    úroky 20
    PRIJMY SPOLU - 200000+50000+20= 250020, z toho napríklad 40% je 100008 a zaplatené zdravotné bolo 10206. TEDA 250020 - 100008 - 10206 = základ dane = 139806
    Potom sa ešte odčítavajú nezdaniteľné časti- na daňovníka je to 98496 teraz. Tak 139806-98496 = 41310 (a z toho vypočítam daň - ak nemám právo na nezdaniteľnú časť na manželku, alebo nemam životné poistenie)

    DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

    DeniskaP
    Veľmi pekne ďakujem :-)
    Som tu nová, môj prvý príspevok a hneď mám aj odpoveď :-)
    Dobrá skúsenosť, pravdepodobne sem budem chodiť častejšie :-)

    ciba je offline (nepripojený) ciba

    ciba
    neviem presne ako to bolo v roku 2007, ale za rok 2008 urcite nie, musi viest uctovnictvo podla pokynov ktore jej urcite dali

    janapill je offline (nepripojený) janapill

    janapill
    ciba Pozri príspevok
    neviem presne ako to bolo v roku 2007, ale za rok 2008 urcite nie, musi viest uctovnictvo podla pokynov ktore jej urcite dali
    A nevieš mi poradiť jedná známa má takýto prípad. V roku 2007 dostala koncom roka dotáciu od UP, ale nestihla ju minúť. Na daňovom jej povedali, že si to má dať príjmov, lebo nemôže mať nulové, tak dala a uplatnila paušál. V roku 2008 z tejto dotácie niečo nakúpila, ale príjmy akže aj keď dá skutočné výdavky alebo paušál+poistné tak bude v strate. Tak čo teraz?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ciba Pozri príspevok
    neviem presne ako to bolo v roku 2007, ale za rok 2008 urcite nie, musi viest uctovnictvo podla pokynov ktore jej urcite dali
    1marta3 Pozri príspevok
    Takže zadala som dotaz na stránku daňového riaditeľstva a odpovedali mi nasledovné:

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Ak boli dotácie uvedené vo Vašom podaní, t.j. dotácie z ÚPSVR prijaté v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov, predmetné dotácie nie je možné považovať za oslobodené a ide o zdaniteľné príjmy.
    Daňovník s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa môže rozhodnúť, či bude uplatňovať preukázateľné daňové výdavky a bude viesť jednoduché účtovníctvo, alebo bude pri splnení podmienok uplatňovať výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
    V prípade, ak daňovník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva dotácia, podpora, alebo príspevok, ktoré daňovník nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu a to v súlade s § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov.
    Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov upravuje špecifický spôsob zahrňovania dotácií podpôr a príspevkov do základu dane len ak ide o daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by dotáciu prijal daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov (tzv. paušálne výdavky), musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal (príjem sa časovo nerozlišuje). Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok v tomto zdaňovacom období aj na stanovený účel použil, nie je v danom prípade rozhodujúca.
    To znamená, že príjem z dotácií sa zahrnie do príjmov a daňovník môže uplatniť z týchto príjmov výdavky percentom z príjmov vo výške 40 %. resp. 60% z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
    Odbor služieb pre verejnosť
    DR SR Banská Bystrica

    Vyšlo mi teda z toho,že si môže uplatniť 60%.

    Pekný deň všetkým
    no podla tohto sa mýliš ciba

    ciba je offline (nepripojený) ciba

    ciba
    nechapem preco nemoze nulove, ale dobre
    ako som uz spominala, ti co dostali dotaciu v roku 2008 urcite musia viest ucto
    a pokial viem, tak podmienka dotacie z UP je ze budes podnikat 2 roky, a nie ze budes dosahovat zisk, takze v strate nevidim problem, ale nech sa vyjadri starsina , ak su este tu ))

    ciba je offline (nepripojený) ciba

    ciba
    chapem co chcel D.U. povedat, ale podla schemy de minimis
    v casti opravnene vydavky sa pise :

    Oprávnené výdavky podľa bodov 2 až 5, 7 až 10 a 12 až 14 musia
    byť doložené účtovnými dokladmi, ktoré sú riadne evidované
    v účtovníctve príjemcu pomoci v súlade s platnými všeobecne záväznými
    právnymi predpismi a musia byť rozpísané podľa jednotlivých
    položiek.

    tak co na to poviete
    prikladam prilohu

    mina311 je offline (nepripojený) mina311

    mina311
    ciba Pozri príspevok
    chapem co chcel D.U. povedat, ale podla schemy de minimis
    v casti opravnene vydavky sa pise :

    Oprávnené výdavky podľa bodov 2 až 5, 7 až 10 a 12 až 14 musia
    byť doložené účtovnými dokladmi, ktoré sú riadne evidované
    v účtovníctve príjemcu pomoci v súlade s platnými všeobecne záväznými
    právnymi predpismi a musia byť rozpísané podľa jednotlivých
    položiek.

    tak co na to poviete
    prikladam prilohu
    Podľa môjho názoru aj evidencia na účely uplatňovania paušálnych výdavkov je predsa "účtovníctvo" - a tiež sa musia evidovať všetky príjmy, výdaje => t. j. "účtovné doklady". Však "všeobecne platné záväzné právne predpisy" umožňujú pri splnení podmienok uplatňovať paušálne výdavky! Aj keď teda je pravda, že ja všetkým takýmto klientom vediem riadne JU.
    Naposledy upravil mina311 : 11.03.09 at 08:40 Dôvod: preklep

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.