Zavrieť

Porady

opatrovateľský príspevok - vlastný príjem manželky?

....prosím poraďte.

Započítava sa do vlastného príjmu manželky aj poberanie opatrovateľského príspevku na ZTP dieťa?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renataton je offline (nepripojený) renataton

    renataton
    a keď si známy nezapočítal opatrovateľský príspevok od roku 2004 ako to teraz dodaní, poberal ho vo výške 53400 ročne, neviem do ktorého riadku DP ho mám uviesť stretol sa niekto s takýmto problémom?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    renataton Pozri príspevok
    a keď si známy nezapočítal opatrovateľský príspevok od roku 2004 ako to teraz dodaní, poberal ho vo výške 53400 ročne, neviem do ktorého riadku DP ho mám uviesť stretol sa niekto s takýmto problémom?
    opatrovateľský príspevok je od dane oslobodený v zmysle § 9 odst. 2 písm. b. z uvedeného dôvodu nemusí nič dodaňovať.

    Zdaňuje sa osobná asistencia.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    pripájam sa do témy, kamarátka poberala opatrovateľský príspevok na babku, , keď jej celkové príjmy vrátane tohto príspevku dosiahnu hranicu na vyplatenie daňového bonusu tak jej spravím klasické DP? Manžel je živnostník a DB si neuplatňuje.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    willma Pozri príspevok
    pripájam sa do témy, kamarátka poberala opatrovateľský príspevok na babku, , keď jej celkové príjmy vrátane tohto príspevku dosiahnu hranicu na vyplatenie daňového bonusu tak jej spravím klasické DP? Manžel je živnostník a DB si neuplatňuje.
    Opatrovatelský príspevok nie je zdanitelným príjmom, nezapočítava sa do limitu príjmov pre daňový bonus.
    Započítava sa len do vlastného príjmu manželky, ak si manžel uplatňuje NČZD na manželku.
    Aké sú príjmy a základ dane manžela - živnostníka ?

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    dík, práveže manžel je v strate,Takže tým vlastne nemá význam ani za ňu podávať DP. Majú vôbec nejakú šancu na vyplatenie DB?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    willma Pozri príspevok
    dík, práveže manžel je v strate,Takže tým vlastne nemá význam ani za ňu podávať DP. Majú vôbec nejakú šancu na vyplatenie DB?
    a čo tak skúsiť paušálne výdavky u manžela ? Vyšiel by mu potom vysoký zisk a platil dane ?
    Alebo neuplatniť daňové odpisy ak bude účtovnou jednotkou ...

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    práveže neviem ako mu robia DP. Ide mi o jej DP- tam nie je teraz momentálne šanca no čo už.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    willma Pozri príspevok
    práveže neviem ako mu robia DP. Ide mi o jej DP- tam nie je teraz momentálne šanca no čo už.
    manžel už má podané DP ?

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Vraj mal nejakú jednu faktúru za 70 000,- takže z toho asi nič moc. A ona robila len dva mesiace, je povinná aj tak podať DP?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    willma Pozri príspevok
    Vraj mal nejakú jednu faktúru za 70 000,- takže z toho asi nič moc.
    Prečo ? Jeho príjem zo živnosti presiahol 6-násobok min.mzdy a ak si uplatní paušálne výdavky, vykáže kladný základ dane a má nárok na daňový bonus ...

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    no skúsim sa spýtať ako to vlastne majú, ak ešte nepodal, tak to nejako skúsime dať dokopy, vďaka.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    mám nové info,ak môžete tak schváľte alebo opravte, ďakujem moc:
    DP FO B
    Okrem osobných údajov sme začali vypĺňať až v odd VI.
    zo živnosti
    príjem 72406 výdavky paušál 40% 28962
    r36 72406
    r37 28962
    r38 43444
    r42 43444

    r59 43444
    r62 , r64 a r66 43444
    r67 nechcelo ma doň pustiť ale ak hej tak zas suma 43444
    r68 v prípade ak bude vyplnený r67 tak suma 43444
    r92 6822
    r95 a r 96 6822

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    willma Pozri príspevok
    mám nové info,ak môžete tak schváľte alebo opravte, ďakujem moc:
    Je to dobre, ale ešte aj:
    r.69 43444
    r.70 a r.76 98496
    A vyplniť a podpísať aj odd.XIV
    __________________
    Katija

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    Ahojte, manzelka zamestnanca bola cely rok 2009 nezamestnana, podporu nepoberala. V decembri sa odhlasila z UP a opatruje svokru. Priznali jej pripsevok na opatrovanie spatne od augusta 2009. Peniazky vyplatili az v januari 2010. Tento prijem sa do vlastneho prijmu manzelky zarata az v r. 2010?

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    martina100 Pozri príspevok
    Ahojte, manzelka zamestnanca bola cely rok 2009 nezamestnana, podporu nepoberala. V decembri sa odhlasila z UP a opatruje svokru. Priznali jej pripsevok na opatrovanie spatne od augusta 2009. Peniazky vyplatili az v januari 2010. Tento prijem sa do vlastneho prijmu manzelky zarata az v r. 2010?

    Ja si myslím, že tento príjem sa má započítať do príjmu manželky za rok 2009.
    LEBO
    podľa zákona č.447/2008 Z.z. § 43 ods.5 sa opakovaný peňažný príspevok na kompenzáciu vypláca mesiačne pozadu - a peňažný príspevok na opatrovanie, takýmto príspevkom je!

    m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

    účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac m.lujza
    Podľa tohto je to ale vlastným príjmom roku 2010, viď str. 23-24 prílohy. Zaujímalo by ma, či tým spôsobom máme počítať vlastný príjem manželky VPM aj napr. zo zamestnania. Podľa tohoto to vyzerá, že áno, teda do VPM bežného roku zarátať mzdu za december predošlého roku a naopak nezarátať mzdu za december bežného roku vyplatenú v januári nasledujúceho roku. Hľadala som odpovede aj na toto, ale nenašla. Takisto by to teda mohlo byť aj s preplatkami roč. zúčtovania dane či zdr.poistenia. Zarátať do VPM len sumy, ktoré v kal.roku prijala. Ak nájde niekto konkrétne vyjadrenie DÚ na túto otázku, šupnite ho prosím k téme. Díky.
    Naposledy upravil m.lujza : 18.03.10 at 11:32 Dôvod: doplnenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.