Zavrieť

Porady

Dochodca a danove priznanie

jupa jupa

jupa je offline (nepripojený) jupa

Dochodca okrem dochodku zarobil na dohodu 53000SKK, bolo zdanene 19 percentami. Ma podat danove priznanie? Ak ano ake: A alebo B? Ma narok na vratenie dane? Nemam skusenost s dochodcami, prosim o pomoc...
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jupa Pozri príspevok
Dochodca okrem dochodku zarobil na dohodu 53000SKK, bolo zdanene 19 percentami. Ma podat danove priznanie? Ak ano ake: A alebo B? Ma narok na vratenie dane? Nemam skusenost s dochodcami, prosim o pomoc...
Vzhľadom k tomu, že jeho príjem presiahol 1/2 NČZD a do 15.2. nepožiadal zamestnávatela o vykonanie RZD, musí podať DP rypu A.
Ide o starobného dôchodcu alebo invalidného ?
0 0
jupa jupa

jupa je offline (nepripojený) jupa

je drzitelom starobneho dochodku, a prijem je na dohodu...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

jupa Pozri príspevok
je drzitelom starobneho dochodku, a prijem je na dohodu...
tak platí prvá veta v príspevku 3 od veronikysad
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jupa Pozri príspevok
je drzitelom starobneho dochodku, a prijem je na dohodu...
Ak bol poberatelom starobného dôchodku k 1.1.08 a jeho dôchodok je vyšší ako nezd.časť základu dane, nemá nárok na odpočitatelnú položku na daňovníka.
Ak bol nižší ako NČZD - len vo výške rozdielu medzi 98496 a vyplateným dôchodkom. Vtedy by sa mu časť zrazenej dane vrátila.
0 0
jupa jupa

jupa je offline (nepripojený) jupa

veronikasad Pozri príspevok
Ak bol poberatelom starobného dôchodku k 1.1.08 a jeho dôchodok je vyšší ako nezd.časť základu dane, nemá nárok na odpočitatelnú položku na daňovníka.
Ak bol nižší ako NČZD - len vo výške rozdielu medzi 98496 a vyplateným dôchodkom. Vtedy by sa mu časť zrazenej dane vrátila.
to znamena, ze aj ked nebude vratena dan, musi podat danove priznanie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jupa Pozri príspevok
to znamena, ze aj ked nebude vratena dan, musi podat danove priznanie?
Ak ide z predavkovú daň - ano. Jeho príjem presiahol 1/2 nezd.časti základu dane.
0 0
jupa jupa

jupa je offline (nepripojený) jupa

veronikasad Pozri príspevok
Ak ide z predavkovú daň - ano. Jeho príjem presiahol 1/2 nezd.časti základu dane.
ano, ide o preddavkovu dan... to znamena ze odpocitatelna polozka bude 0 a musim vypisat aj vysku dochodku , ktory dostal v roku 2008 do riadku 30...
0 0
vasil0 vasil0

vasil0 je offline (nepripojený) vasil0

Zdravím všetkých,

o dôchodcoch sa už popísalo veľa, ale predsa potrebujem radu:
sused, dôchodca, ma požiadl o vypracovanie DP. Dôchodok mu bol priznaný k 29.12.2007. Január - marec 08 ešte pracoval.
Úhrn príjmov: 44117,- SK
poist. a prísp.: 3748
úhrn preddávkov na daň/parag. 35/: 2989
priznaný a vyplatený bonus: 1665.
Dôchodok: 78128

Takže:
ako dôchodca k 1.1.2008 má nárok na NČ 98496-78128=20368
ZD: 20 001,-
Daň:3800-2989
Daň nedoplatok: 811,-???

Je možné uplatniť parag. 46 aby mu vrátili celú daň?

Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vasil0 Pozri príspevok
Zdravím všetkých,

o dôchodcoch sa už popísalo veľa, ale predsa potrebujem radu:
sused, dôchodca, ma požiadl o vypracovanie DP. Dôchodok mu bol priznaný k 29.12.2007. Január - marec 08 ešte pracoval.
Úhrn príjmov: 44117,- SK
poist. a prísp.: 3748
úhrn preddávkov na daň/parag. 35/: 2989
priznaný a vyplatený bonus: 1665.
Dôchodok: 78128

Takže:
ako dôchodca k 1.1.2008 má nárok na NČ 98496-78128=20368
ZD: 20 001,-
Daň:3800-2989
Daň nedoplatok: 811,-???

Je možné uplatniť parag. 46 aby mu vrátili celú daň?

Ďakujem.
dôchodok mu bol priznaný zrejme spätne a zamestnávatel mu uplatňoval v roku 2008 NČZD.
Vzhľadom k tomu, že poberal daňový bonus, nie je možné uplatniť § 46


Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

Pri uplatnení NČZD vo výške rozdielu medzi 98496 a vyplateným dôchodkom mu výjde nedoplatok, ktorý musí DU do 31.3.09 uhradiť.
0 0
jupa jupa

jupa je offline (nepripojený) jupa

jupa Pozri príspevok
Dochodca okrem dochodku zarobil na dohodu 53000SKK, bolo zdanene 19 percentami. Ma podat danove priznanie? Ak ano ake: A alebo B? Ma narok na vratenie dane? Nemam skusenost s dochodcami, prosim o pomoc...
a este podotazka, dochodca ma ucet, kde ma dan z urokov 900SKK za cely rok 2008, mozu sa mu vratit? toto vobec neviem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

jupa Pozri príspevok
a este podotazka, dochodca ma ucet, kde ma dan z urokov 900SKK za cely rok 2008, mozu sa mu vratit? toto vobec neviem
nie, nakoľko sa zrátavajú všetky príjmy a jeho príjem prekročil výšku 1/2 OP. Daň z úrokov bola vybraná zrážkou, táto daň je vysporiadaná a nemusíš tento príjem dávať do DP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jupa Pozri príspevok
a este podotazka, dochodca ma ucet, kde ma dan z urokov 900SKK za cely rok 2008, mozu sa mu vratit? toto vobec neviem
v prípade "tvojho" dôchodcu nie. Všeobecné ak ma starobný dôchodca príjem do 1/2 NČZD vrátane vyplatených úrokov, pri podaní DP mu DU zrazenú daň - vrátane dane z úrokov vráti.
Ak má aj úroky - podávaš DP typu B, úroky uvádzaš v odd. VII - r. 2
0 0
jupa jupa

jupa je offline (nepripojený) jupa

mzdarka renca Pozri príspevok
nie, nakoľko sa zrátavajú všetky príjmy a jeho príjem prekročil výšku 1/2 OP. Daň z úrokov bola vybraná zrážkou, táto daň je vysporiadaná a nemusíš tento príjem dávať do DP.
a mam druheho dochodcu, ktory okrem starobneho dochodku ma len ucet a dan z uroku 1900SKK... v tomto pripade moze ziadat? a ako, cez ake danove priznanie A ci B? dochodok ma za rok 2008 155 tis. dakujem za radu
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

jupa Pozri príspevok
a mam druheho dochodcu, ktory okrem starobneho dochodku ma len ucet a dan z uroku 1900SKK... v tomto pripade moze ziadat? a ako, cez ake danove priznanie A ci B? dochodok ma za rok 2008 155 tis. dakujem za radu
podáš DP typ B a zaplatenú daň mu vrátia. výška dôchodku v tomto prípade nie je podstatná.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jupa Pozri príspevok
a mam druheho dochodcu, ktory okrem starobneho dochodku ma len ucet a dan z uroku 1900SKK... v tomto pripade moze ziadat? a ako, cez ake danove priznanie A ci B? dochodok ma za rok 2008 155 tis. dakujem za radu
nezaujíma ťa výška dôchodku, uplatňuješ § 46, podávaš DP typu B. Bližšie v predch.príspevku.
0 0
vasil0 vasil0

vasil0 je offline (nepripojený) vasil0

Takže som postupoval správne pri výpočte?
ďakujem.
0 0
vasil0 vasil0

vasil0 je offline (nepripojený) vasil0

veronikasad Pozri príspevok
dôchodok mu bol priznaný zrejme spätne a zamestnávatel mu uplatňoval v roku 2008 NČZD.
Vzhľadom k tomu, že poberal daňový bonus, nie je možné uplatniť § 46


Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

Pri uplatnení NČZD vo výške rozdielu medzi 98496 a vyplateným dôchodkom mu výjde nedoplatok, ktorý musí DU do 31.3.09 uhradiť.
To znamená, že ak by si neuplatňoval daňový bonus, má nárok na vrátenie celej dane?
0 0
Maurícius Maurícius

Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

Mám podobnú otázku.Je invalidná dochodkyňa a pracuje.Mzda je asi minimalna.Musí podať DP?Ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Maurícius Pozri príspevok
Mám podobnú otázku.Je invalidná dochodkyňa a pracuje.Mzda je asi minimalna.Musí podať DP?Ďakujem.
ak jej príjem bol vyšší ako 1/2 NČZD podá DP typ A, ak jej zamestnávateľ nevykonal RZD. Má nárok na celú NČZD 98496.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať