Zavrieť

Porady

Dochodca a danove priznanie

jupa jupa

jupa je offline (nepripojený) jupa

Dochodca okrem dochodku zarobil na dohodu 53000SKK, bolo zdanene 19 percentami. Ma podat danove priznanie? Ak ano ake: A alebo B? Ma narok na vratenie dane? Nemam skusenost s dochodcami, prosim o pomoc...
Usporiadat
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

ciaaa Pozri príspevok
Takze nemusim prikladat ziadne tlacivo o dochodku k DP?
niektorý daňový úrad ho chce iný zase nie
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Prosím vie niekto vysvetliť ako je to, keď starobný dôchodca nemal žiadne príjmy počas roka, iba výška starob.dôchodku bola 4 100Eur a chce vrátiť daň zo svojho staveb.sporenia? Môže? Ja mám naozaj preštudované na tejto stránke hádam všetko, ale čím viacej čítam, tým viacej sa do toho zamotávam, v niektorých príspevkoch čítam, že môže, v iných že nie, tak neviem ...
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

dobrava Pozri príspevok
Prosím vie niekto vysvetliť ako je to, keď starobný dôchodca nemal žiadne príjmy počas roka, iba výška starob.dôchodku bola 4 100Eur a chce vrátiť daň zo svojho staveb.sporenia? Môže? Ja mám naozaj preštudované na tejto stránke hádam všetko, ale čím viacej čítam, tým viacej sa do toho zamotávam, v niektorých príspevkoch čítam, že môže, v iných že nie, tak neviem ...
postupuješ podľa § 46 ZoDP, ak jeho zdaniteľné príjmy boli do polovice nČ čo je 2012,85 €, tak jeho daň sa rovná nule

§ 46
Minimálna výška dane


Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).....
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Timka1 Pozri príspevok
postupuješ podľa § 46 ZoDP, ak jeho zdaniteľné príjmy boli do polovice nČ čo je 2012,85 €, tak jeho daň sa rovná nule

§ 46
Minimálna výška dane


Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).....
Prepáčte, ale nerozumiem zákonu, som "začínajúci" účtovník a každá rada je dobrá. Môžete to prosím vysvetliť obyčajnému človeku?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

dobrava Pozri príspevok
Prepáčte, ale nerozumiem zákonu, som "začínajúci" účtovník a každá rada je dobrá. Môžete to prosím vysvetliť obyčajnému človeku?

ak jeho príjmy - úroky boli do výšky polovice NČ čo je 2012,85 €, tak v tomto prípade sa jeho daň bude rovnať 0, preto má nárok na vrátenie celej dane z úrokov,

v DP sa v osobitných záznamoch uvedie postup podľa § 46 ZoDP
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

dobrava Pozri príspevok
Prepáčte, ale nerozumiem zákonu, som "začínajúci" účtovník a každá rada je dobrá. Môžete to prosím vysvetliť obyčajnému človeku?
výška starobného dôchodku nemá na to vplyv- pretože je to nezdaniteľný príjem
0 0
laur12 laur12

laur12 je offline (nepripojený) laur12

dakujem , aj ja som presne tuto odpoved hladala, lebo moja mama ma z tlace info, ze jej uroky zo stavebneho a ineho sporenia maju vratit, ale nemohla som najst paragraf, ze podla ktoreho.

len mi to v automatickom vyplnani na www.drsr.sk nechce prejst.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Timka1 Pozri príspevok
ak jeho príjmy - úroky boli do výšky polovice NČ čo je 2012,85 €, tak v tomto prípade sa jeho daň bude rovnať 0, preto má nárok na vrátenie celej dane z úrokov,

v DP sa v osobitných záznamoch uvedie postup podľa § 46 ZoDP
Okrem "ocenenia" odpovede chcem aj takto vyjadriť vďaku za trpezlivosť, ktorú máte so "začínajúcimi".
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
Dobrý deň, prosím o radu: starobný dôchodca ktorý zarobil v roku 2009 menej ako 1/2 nezdanitelnej časti na DOVP, platil zrážkovú daň, bol dôchodcom celý rok ale výška dôchodku prekročila sumu 4025 Eur. Má nárok pri podaní danového priznania typu A na nezdaniteľnú časť dane v plnej výške a vrátenie dane vybratej zrážkou? Zaškrtnúť r. 28 a napísať sumu do r 29 a ako riadok 37? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

dianad Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu: starobný dôchodca ktorý zarobil v roku 2009 menej ako 1/2 nezdanitelnej časti na DOVP, platil zrážkovú daň, bol dôchodcom celý rok ale výška dôchodku prekročila sumu 4025 Eur. Má nárok pri podaní danového priznania typu A na nezdaniteľnú časť dane v plnej výške a vrátenie dane vybratej zrážkou? Zaškrtnúť r. 28 a napísať sumu do r 29 a ako riadok 37? Ďakujem za odpoveď.
nemá nárok na NČ, ale vzhľadom na to, že jeho príjem bol nižší ako je polovica nČ, zrazená daň sa mu vráti, postupuje podľa § 46 ZoDP

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a)....
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
Ďakujem velmi pekne ale neviem ci mam uviest vysku toho dochodku do r. 28 a 29 a zaroven prilozit doklad o vyske dochodku?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

dianad Pozri príspevok
Ďakujem velmi pekne ale neviem ci mam uviest vysku toho dochodku do r. 28 a 29 a zaroven prilozit doklad o vyske dochodku?
už sa tu objavili názory, že musí byť vyplnený riadok výška dôchodku, vezmi so sebou potvrdenie keď budeš podávať DP a ti pracovníčky povedia a prípadne doložíš aj potvrdenie
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

doklad nemusíš prikladať len zapíš
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať