Zavrieť

Porady

Dochodca - vysoká daň

Dobrý večer,
robím DP pre tetu dôchodkyňu, ktorá mala dôchodok za rok 2008 vo výške Sk 77.231,- Sk, popri tom pracovala - príjem vo výške 60.225,- Sk. Platila si životné poistenie vo výške 5.400,- Sk. Vypočítala som daň, vyšlo mi to na 6.376,- Sk, čo je veľmi vysoká suma... Na niečo som zabudla? Dá sa to nejakým spôsobom znížiť?
Ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Málo informácií, ťažko poradiť. Uveďte presnejšie, o aké príjmy šlo.

    DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

    DeniskaP
    To je náhoda :-) Práve som si čítala Vaše články v Trende a myslela som na Vás, že vy by ste mi určite vedeli poradiť... :-)
    Takže pani dostala za rok 2008 dochodok vo výške 77.231,-
    Pracovala na zmluvu o výkone osobnej asistencie pri zdravotne postihnutom chlapcovi, zarobila 60.225,- Sk. Nebola odvedená žiadna daň. Má životnu poistku, zaplatila 5.400,- Sk.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    60 225 x 0,40 paušálne výdavky = 24 090,-
    Príjem 60 225,-
    Výdaj 24 090,-
    Základ dane 36 135,-
    Odpočet na daňovníka - 21 265,-
    Životná poistka - 5 400,-
    Daň 1 799,-

    DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

    DeniskaP
    Ďakujem pekne, takto to už znie oveľa lepsie :-) Ale teraz nechápem... Tak jej nemám vyplňovať DP typu A, ale tlačivo B? Ale ona nie je podnikateľkou, len jednoduchou dôchodkyňou. to nevadí? Som z toho zmatená...

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Typ B ods. 2 písm.b - príjmy ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
    40 % môžeš odpočítať.
    Naposledy upravil Katarina : 16.03.09 at 21:12

    DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

    DeniskaP
    Katarína, ďakujem veľmi pekne. Veľmi si mi pomohla. Už len posledná otázka (teda dufam): kam sa píše v DP typu B suma starobného dôchodku? Ja som úplná začiatočníčka :-(

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    III.oddiel r. 29 zaškrtnúť ano, riadok 30 uviesť výšku dôchodku.
    Deniska môj výpočet dane platí v prípade ak pani bola už k 1.1.2008 na dôchodku. Keby sa stala dôchodkyňou len v priebehu roka 2008 môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na daňovníka v plnej výške t.j. 98 496,-
    Naposledy upravil Katarina : 16.03.09 at 21:50

    DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

    DeniskaP
    Bola uz na dochodku. Este raz Ti velmi pekne dakujem, zachranila si mi zivot ;-) Dobrú noc

    DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

    DeniskaP
    Dobrý večer,
    vlani som robila DP pre túto pani, vtedy ste mi poradili ako je to hore uvedené Tento rok to robim znovu, len si neviem spomenúť, prečo sa neodrátava celá nezdaniteľná časť ZD?
    Môžete mi poradiť prosím?
    Ďakujem pekne

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    pretože je starobná dôchodkyňa a tam si môže odrátať len 4025,7 - príjem z dôchodku a to je jej odpoč. pol.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    DeniskaP Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    vlani som robila DP pre túto pani, vtedy ste mi poradili ako je to hore uvedené Tento rok to robim znovu, len si neviem spomenúť, prečo sa neodrátava celá nezdaniteľná časť ZD?
    Môžete mi poradiť prosím?
    Ďakujem pekne
    uveď prosím výšku príjmu starobnej dôchodkyne - možno to pôjde aj inak ...

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    DeniskaP Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    vlani som robila DP pre túto pani, vtedy ste mi poradili ako je to hore uvedené Tento rok to robim znovu, len si neviem spomenúť, prečo sa neodrátava celá nezdaniteľná časť ZD?
    Môžete mi poradiť prosím?
    Ďakujem pekne
    Preto, že u daňovníkov, ktorí sú poberateľmi dôchodku k 1.1. roku, za ktorý sa priznávajú príjmy, to neumožňuje platná legislatíva. Ak však výška dôchodku za zdaňovacie obdobie nepresahuje nezdaniteľnú časť základu dane(NČZD), je možnosť uplatniť si nezdaniteľnú časť vo výške rozdielu, ako ti už napísala Anik
    Anik Pozri príspevok
    pretože je starobná dôchodkyňa a tam si môže odrátať len 4025,7 - príjem z dôchodku a to je jej odpoč. pol.
    DeniskaP Pozri príspevok
    dochodok 2810,92
    prijmy 2775,06
    životná poistka 179,25
    Dakujem
    T. z.
    príjem = 2775,06
    NČZD na daňovníka = - 1214,78(4025,70 - 2810,92)
    NČZD životné poistenie = - 179,25
    základ dane = 1381,03
    daň = 262,39

    Nezabudni vyplniť odd. III, r. 28, 29(DP_typ A) alebo r. 29, 30(DP_typ B). Ak je to typ B, podľa druhu príjmu vypočítaš(a od príjmu odpočítaš) 40%, resp. 60% paušálne výdavky v prípade, že si neuplatňuje skutočné.
    Naposledy upravil Marína : 08.03.10 at 23:49

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.