Zavrieť

Porady

Daňové priznanie

ahojte, mám z toho trošku chaos:

mám príjem za rok 2008 v ČR a to nasledovný:

trvalý pracovný pomer: úhrn príjmov: 309 577,- Cz
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    prepáčte, "preskok" stránky. Takže:

    trvalý pracovný pomer, za celý rok 2008, 12 mesiacov:
    - úhrn zúčtovaných príjmov: 309 577,- Cz
    - úhrn poistného odvedeného zam.: 108 040,- Cz
    - základ dane: 417 617,66,- Cz
    - skutočne zrazená daň: 37 860,- Cz
    - odpočitateľné: 50 047,- Cz (úroky za hypo)
    3510,- Cz (životná poistka)
    24 480,- Cz (zľava na dani v ČR)

    Dalej v CR mám príjem z DPC v celkovej sume 6200,- Cz

    Zároveň mám na Slovensku príjem za rok 2008:
    - z prenájmu bytu v celkovej sume: 111 163,- Sk
    - výdavky za byt celkovo: 31 171,- Sk + 6291,- Sk

    Zároveň mám na Slovensku príjem z DPP:
    - celkovo 4569,- Sk + 1337,- Sk
    - zaplatená daň: 1071,- Sk + 924,- Sk

    A k problému. Som občan SR, žijem celý rok v CR, mám tu trvale zamestnanie, manžela, kt. je rovnako zamestnaný trvale celý rok v ČR, máme v CR obaja prechodné bydlisko, máme tu vlastný byt, platíme hypo.
    Mám právo zdaniť v CR? Mám do toho započítať ten prenájom a ak áno, tak akým spôsobom? Resp. môžem podať DP osobitne aj na SVK - kde priznám prenájom bytu + DPP na Slovensku a ak áno, ako to uviesť v DP?

    ďakujem
    L

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    spĺnaš podmienky na rezidenta čr - treba si vybaviť daňovú rezidenciu v čr / tu sa uplatňuje metóda zápočtu dane /

    úhrn zúčtovaných príjmov: 309 577,- Cz
    - úhrn poistného odvedeného zam.: 108 040,- Cz
    - základ dane: 417 617,66,- Cz
    oprav si hodnoty

    pri získaní rezidencie prijmy v čr zdaňuješ v čr a prijmy v sr zdaňuješ v sr
    Naposledy upravil hanelie : 19.03.09 at 13:44

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    takze ak tomu spravne rozumiem, zakladom je poziadat o rezidenta v CR a nasledne mozem podat 2 DP s tym, ze prijmy v CR zdanim v CR a opacne prijmy v SR zdanim na Slovensku. Tak je? Nevyplyva teda pravo zdanovat z dlzky pobytu?

    L

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    bude treba požiadať dú o predlženie lehoty na odovzdanie DP / kvôli rezidencií / časové obmedzenie podania žiadosti o odklad - do 16.03 sa netýka tohto prípadu

    pri aplikovaní metódy zápočtu dane vychádzajú tamer vždy vysoké nedoplatky na dani, ktoré je potrebné uhradiť na sk - preto tá rezidencia, /pokiaľ sú splnené podmienky

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    prečo požiadat o predlzenie terminu, rezidenciu vraj obdrzim najneskor do tyzdna, aspon tak som to nasla na tejto stranke.. bude to trvat dlhsie?

    dakujem za rady
    L

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    bude to trvat dlhsie?
    to ti povedia priamo na dú v čr v mieste pracoviska

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    ano. zajtra tam zajdem, dam vediet aky bol postup. mozno to niekomu dalsiemu pomoze. pekny zvysok dna. ahojky

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    Dobrý deň
    Chcem poprosiť o posúdenie mojich postupov.
    Živnostník prerušil svoju živnosť od 9.6.2008 na rok. Ja som urobila mimoriadnu účtovnú závierku s dátomom k 8.6.2008. Výšku sumy nespotrebovaných zásob z VoMaZ som uviedla v DP na riadok č. 40. Vykonané úhrady po termíne prerušenia živnosti ( jedna Fa za mobil a doplatok do SP) som uviedla v DP na r. 41. Neviem ale, kde mám v DP (či na r. 40 alebo 41) uviesť neuhradený záväzok (odvody do fondov), ktorý je zaevidovaný aj vo VoMaZ v riadku záväzky. A ešte jedna otázka. Živnostník mal v minulom roku stratu. Po povýšení ZD o nespotrebované zásoby mu vyšiel ZD kladný. Môžem umoriť túto stratu do výšky ZD aj keď prerušil svoju živnosť a nevie či bude po roku pokračovať?

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    Andyke Pozri príspevok
    Prečítaj príp. celú tému)
    http://www.porada.sk/990454-post214.html
    No teraz neviem čo mám urobiť. Už druhý deň čítam príspevky na danú tému a teraz sa dozviem, že mám úhrady, ktoré prebehli po mesiaci až troch po prerušení podnikania účtovať v PD, ktorý mám uzatvorený a taktiež mám uzatvorené Výkazy o PaV, MaZ a účtovné knihy. Neviem, či mi to už dobre nemyslí, ale čo je to ÚUO. A čo s tými nespotrebovanými zásobami, ktoré má doma v kutici ako ich mám zaúčtovať do PD, fak tomu nerozumiem. A ten menovaný príspevok je z dnešného rána, a neviem či ho mám rešpektovať.

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    ahojte. Tak danovu rezidenciu v CR vybavite na pockanie. Moj pripad bude zdanit teda v CR zamestnanie + DPC + pripadne DPP a v SR prenajom bytu, co si zapocitam nasledne do DP v CR.
    dakujem

    abp1 je offline (nepripojený) abp1

    abp1
    Dobrý den,
    ako SZČO poskytujem ubytovanie a uplatňujem si realne výdavky. Prenajímam aj izbu vo svojom súkromnom dome, ktorý nemam na SZCO ale na sukromnu osobu. Možem si z tohto prímu odpočítat paušalne výdavky 40%, alebo sa mi tento príjem zahrnuje do podnikania? ak sa to počíta do podnikania, zvyšuje sa mi aj obrat v podnikaní?
    Dakujem za odpoved

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    abp1 Pozri príspevok
    Dobrý den,
    ako SZČO poskytujem ubytovanie a uplatňujem si realne výdavky. Prenajímam aj izbu vo svojom súkromnom dome, ktorý nemam na SZCO ale na sukromnu osobu. Možem si z tohto prímu odpočítat paušalne výdavky 40%, alebo sa mi tento príjem zahrnuje do podnikania? ak sa to počíta do podnikania, zvyšuje sa mi aj obrat v podnikaní?
    Dakujem za odpoved
    Myslím si, že ak nie si platca DPH môžeš si pri prenájme súkromnej izby uplatňovať paušálne výdavky.

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Prosím Vás o radu. Zamestnanec dosiahol ročné príjmy cca 118 tis., poistné cca 16tis., ZD 102tis., zrazené preddavky cca 18tis. Nepodpísal vyhlásenie u zamestnávateľa. T.z. neuplatňoval si celý rok nezdaniteľnú čiastku na daňovníka. Mňa by zaujímalo, či robím správne, ak si mu ju teraz v daňovom priznaní uplatním v celej výške? A môžem mu dať aj zníženie základu o životné poistenie? Myslím si, že robím správne ale chcem sa uistiť. Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lucinka23 Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu. Zamestnanec dosiahol ročné príjmy cca 118 tis., poistné cca 16tis., ZD 102tis., zrazené preddavky cca 18tis. Nepodpísal vyhlásenie u zamestnávateľa. T.z. neuplatňoval si celý rok nezdaniteľnú čiastku na daňovníka. Mňa by zaujímalo, či robím správne, ak si mu ju teraz v daňovom priznaní uplatním v celej výške? A môžem mu dať aj zníženie základu o životné poistenie? Myslím si, že robím správne ale chcem sa uistiť. Ďakujem.
    Áno, uplatníš mu NČ aj ŽP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.