Zavrieť

Porady

príjem prislúchajúci k neuznanému výdavku

Dobrý večer,
môžete mi objasniť par. 17 ZDP, bod 3, písm. g
-príjem prislúchajúci k výdavku (nákladu), ktorý nebol uznaný za daň. výdavok podľa par. 19, ktorý bol daňovník povinný účtovať.

Príklad :
Sro má výnos zo sprostredkovania poistenia, v nákladoch má zúčtovanú províziu pre fyzickú osobu, ktorej to vyplati až v r. 2009. Pre sro náklad bude pripoč.položkou v DP za 2008. Fyzická osoba zdaňuje príjem za rok 2009.

Mení par. 17, bod 3, g v tomto prípade niečo?
Ďakujem za odpoveď (hlavne pozitívnu)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    Skúsimi si odpovedať sama :
    toľko krát som čítala ten par. 17, až som sama seba presvedčila že to má byť takto :
    - náklad pre fyzickú osobu v s.r.o. ovplyvňuje DP za rok 2008
    - výnos zúčtovaný v roku 2008 (prislúcha k výdavku) dám ako odpoč. položku v DP za rok 2008.

    Jedná sa vlastne o ročnú províziu pri splnení stanoveného objemu za rok.

    Ako som to pochopila?

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    Dnes som sa aj ja zamyslela nad tým paragrafom - že mu teda vlastne možno nerozumiem. Neznamená to napr. to, že keď mám napríklad čerpanie repre a časť z toho uhradí zamestnanec, tak tú úhradu nepočítam do základu dane? Od zadania otázky už uplynul nejaký čas - nenašli ste nejaké nové riešenie?
    človiečik Vladimír Ozimý
    danielaz Pozri príspevok
    Skúsimi si odpovedať sama :
    toľko krát som čítala ten par. 17, až som sama seba presvedčila že to má byť takto :
    - náklad pre fyzickú osobu v s.r.o. ovplyvňuje DP za rok 2008
    - výnos zúčtovaný v roku 2008 (prislúcha k výdavku) dám ako odpoč. položku v DP za rok 2008.

    Jedná sa vlastne o ročnú províziu pri splnení stanoveného objemu za rok.

    Ako som to pochopila?
    § 17 ods. 3 písm.g jasne hovorí:

    do základu dane sa nezahrnie príjem ktorý prislúcha k výdavku, ktorý nie je daňovo uznaný podľa § 19.
    čo to znamená, to jest ak máte na strane výdavku (nákladu) výdavok daňovo neuznaný v čase účtovania, potom ak ste účtovali túto províziu aj do výnosov, tak takýto príjem nebude súčasťou základu dane. V čase keď túto províziu uhradíte zahrniete do daňových výdavkov províziu a na druhej strane zvýšite základ dane o príjem prislúchajúci k tomtu výdavku...

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    v podstate áno, ale kedy nastáva v praxi prípad, že náklad účtujem zároveň ako výnos, resp. výdavok zároveň ako príjem
    človiečik Vladimír Ozimý
    ecuch Pozri príspevok
    v podstate áno, ale kedy nastáva v praxi prípad, že náklad účtujem zároveň ako výnos, resp. výdavok zároveň ako príjem
    tu to posudzujeme v rámci celého zdaňovacieho obdobia. T.j. nemusím mať v ten istý deň zaúčtovaný výnos a náklad ale pokiaľ mám za zdaňovacie obdobie náklad ktorý nie je uznaný za daňový výdavok a k nemu prislúcha príjem (výnos) tak aj tento príjem je vyňatý zo základu dane...

    príjem prislúchajúci k neuznanému výdavku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.