Zavrieť

Porady

Zálohované obaly a koeficient DPH

Dobrý deň... študovala som si Metodický pokyn DRSR k uplatňovaniu dane pri zálohovaných obaloch... mám tu takýto problémik... Nie som prvá, ktorá uvádzam zálohované obaly na trh, to znamená že mi nevzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 10 zákona o DPH... zároveň sa však v § 50 uvádza, že každá osoba v obchodnom reťazci pri dodaní zálohovaných obalov spolu s tovarom na trh v tuzemsku príjem (výnos) bez dane zo zálohovaných obalov, ktoré dodala na trh v tuzemsku spolu s tovarom uvádza do koeficientu, ak je povinná postupovať pri odpočítaní dane podľa § 50 zákona o DPH...
Spoločnosť používa pri odpočítaní DPH koeficient, no nie je prvá ktorá uvádza na trh zálohované obaly, to znamená že jej nevzniká daňová povinnosť zo zálohovaných obalov, zároveň však podľa § 50 musí uvádzať príjem zo zálohovaných obalov do koeficientu... Je to takto??? Vie mi niekto pomôcť??? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Podľa § 19 ods. 10 zákona vzniká daňová povinnosť len tým dodávateľom, ktorí ako prví uvádzajú na trh v tuzemsku nápoje vo vratných fľašiach alebo sudoch, a to

    - výrobcom nápojov,

    - dovozcom nápojov z tretích štátov,

    - nadobúdateľom nápojov z iných členských štátov.

    Podľa tohto ustanovenia ostatným nevzniká daňová povinnosť t.j. nejde o predmet dane z pohľadu zákona o DPH. V preklade to znamená, že predajom zálohovaných obalov nedochádza k dodaniu tovaru ktorý je predmetom dane t.j. nejde o dodanie s DPH alebo oslobodené plnenie.
    § 50 hovorí o tom že do koeficientu vstupujú len plnenia ktorú podliehajú DPH alebo sú oslobodené takže logicky mi z toho vychádza že by to do koeficientu nemalo vstupovať

    Siaad je offline (nepripojený) Siaad

    Siaad
    Včera som bola na Daňovom a pani mi potvrdila, že keď používame koeficient, musíme zahrňovať zálohované obaly do koeficientu, to pre všetkých, ktorý nevedia ako postupovať v tomto prípade... Nie som si však istá správnosťou informácie :-)

    S účinnosťou od 1.1.2008 sa v § 50 ods. 2 zákona o DPH vypustilo písmeno e), podľa ktorého sa údaje o predaji vratných fliaš na tuzemský trh neuvádzali do koeficientu pre výpočet pomernej výšky odpočítateľnej dane. Toto ustanovenie sa vypustilo z dôvodu nadväznosti na zmenu uplatňovania dane pri zálohovaných obaloch na nápoje. Uvedené znamená, že od 1.1.2008 sa do čitateľa a do menovateľa koeficientu zahŕňajú aj príjmy (výnosy) bez dane zo zálohovaných obalov. Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb. Každá osoba v obchodnom reťazci pri dodaní zálohovaných obalov spolu s tovarom na trh v tuzemsku príjem (výnos) bez dane zo zálohovaných obalov, ktoré dodala na trh v tuzemsku spolu s tovarom uvádza do koeficientu, ak je povinná postupovať pri odpočítaní dane podľa § 50 zákona o DPH.

    Siaad je offline (nepripojený) Siaad

    Siaad
    Je to potvrdené z daňového riaditeľstva, oddelení služieb pre verejnosť, má sa to zahrnať do koeficientu :-))) konečne víťazstvo, už len spôsob ako to vymyslieť a dať tam :-)))
    človiečik Vladimír Ozimý
    Siaad Pozri príspevok
    Včera som bola na Daňovom a pani mi potvrdila, že keď používame koeficient, musíme zahrňovať zálohované obaly do koeficientu, to pre všetkých, ktorý nevedia ako postupovať v tomto prípade... Nie som si však istá správnosťou informácie :-)

    S účinnosťou od 1.1.2008 sa v § 50 ods. 2 zákona o DPH vypustilo písmeno e), podľa ktorého sa údaje o predaji vratných fliaš na tuzemský trh neuvádzali do koeficientu pre výpočet pomernej výšky odpočítateľnej dane. Toto ustanovenie sa vypustilo z dôvodu nadväznosti na zmenu uplatňovania dane pri zálohovaných obaloch na nápoje. Uvedené znamená, že od 1.1.2008 sa do čitateľa a do menovateľa koeficientu zahŕňajú aj príjmy (výnosy) bez dane zo zálohovaných obalov. Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb. Každá osoba v obchodnom reťazci pri dodaní zálohovaných obalov spolu s tovarom na trh v tuzemsku príjem (výnos) bez dane zo zálohovaných obalov, ktoré dodala na trh v tuzemsku spolu s tovarom uvádza do koeficientu, ak je povinná postupovať pri odpočítaní dane podľa § 50 zákona o DPH.
    Lenže tu nastáva rozpor. .. pretože dodaním obalom každým ďalším predajcom nedochádza z pohľadu k dodaniu tovaru ani služby pretože to nie je predmetom dane. Preto sa to vyhodilo z § 49 aj z § 50. Bolo by fajn to možno rozobrať...

    Siaad je offline (nepripojený) Siaad

    Siaad
    Na daňovom riaditeľstve mi bolo tvrdené, že zálohované obaly patria k dodaniu tovaru podľa § 8, ale zároveň podľa § 22 ods. 3 pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom... zároveň mi ten pán tvrdil, že tie zálohované obaly sú predané a že to je dodanie, takže to musí vstúpiť do koeficientu...som z toho úplne zmätená a ani neviem ako to zahrnúť do koeficientu, pričom nie som skalopevne presvedčená že to tam má byť... aj oni sami v tom majú chaos... nechce sa ešte niekto k tejto problematike vyjadriť????

    Siaad je offline (nepripojený) Siaad

    Siaad
    Mám tu ešte jeden problém... Vratné flaše - vstupujú do koeficientu... Vratné flaše, ktoré predajňe predajú sú v mínuse, pretože vratné flaše predávame a potom ich ľudia vrátia naspať, pričom máme viac vrátených fliaš ako predaných...
    ----------------------------------------------------
    Príklad:
    Predaj vratných fliaš je - 25 000,- Sk
    Výnosy(príjmy) bez dane spolu sú 10 000 000,- Sk

    Výpočet Koeficientu: 10 000 000
    ---------------------- = 0,9975
    10 000 000 - 25 000

    Takto by to malo byť správne??? Alebo namiesto tých - 25 000 by mala byť 0 ????

    Dakujem za pomoc....

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    Siaad Pozri príspevok
    Je to potvrdené z daňového riaditeľstva, oddelení služieb pre verejnosť, má sa to zahrnať do koeficientu :-))) konečne víťazstvo, už len spôsob ako to vymyslieť a dať tam :-)))
    No neviem, z akého pohľadu víťazstvo a pre koho, pretože sa mi zdá nelogické že ak doteraz nepoužívam koeficient, pretože dodávam iba s plnením DPH a odteraz používam vrátne obaly pri ktorých si na vstupe neuplatňujem DPH na ich obstarávaní, a teraz mám krátiť aj ostatné vstupy DPH?

    Zálohované obaly a koeficient DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.