Zavrieť

Porady

Pomoc-automobil

Dobrý deň. Listujem na porade ohľadne účtovania v JU automobil. Potrebovala by som iba uistiť, či to chápem správne po prečítaní toľkých príspevkov:
1. ak SZČO kúpy v hotovosti auto a nezaradí do OM - uplatňuje si náhrady za PHL podľa TP a knihy jázd+ paušál 6,2 za km. A mala by byť zaplatená cest.daň.
2. ak tento automobil zaradí, uplatňuje si odpisy a všetky náklady spojené s prevádzkou auta. PHL sa uplatňujú podľa knihy jázd a TP.

Ak je auto nakúpené na leasing:
1. ak ho nezaradí a využíva na podnikanie, uplatňuje si iba náhrady za PHL podľa knihy jázd a TP, v prípade plátcu DPH má nárok na odpočet? a paušál 6,2?
2. ak ho zaradí, uplatňuje si odpisy, náhrady za PHL, opravy a zo všetkého má nárok na odpočet? A ako so splátkami?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Ejo Pozri príspevok
    Dobrý deň. Listujem na porade ohľadne účtovania v JU automobil. Potrebovala by som iba uistiť, či to chápem správne po prečítaní toľkých príspevkov:
    1. ak SZČO kúpy v hotovosti auto a nezaradí do OM - uplatňuje si náhrady za PHL podľa TP a knihy jázd+ paušál 6,2 za km. A mala by byť zaplatená cest.daň.
    teraz je náhrada za km 0,183 EUR, inak uvažujete správne
    2. ak tento automobil zaradí, uplatňuje si odpisy a všetky náklady spojené s prevádzkou auta. PHL sa uplatňujú podľa knihy jázd a TP.
    správne, dokonca od 1.3.2009 je možné uplatniť 80% paušálnych výdavkov z PHL ak nechcete evidovať knihu jázd (§ 19 ods. 2 písm. l) bod 3)
    Ak je auto nakúpené na leasing:
    1. ak ho nezaradí a využíva na podnikanie, uplatňuje si iba náhrady za PHL podľa knihy jázd a TP, v prípade plátcu DPH má nárok na odpočet? a paušál 6,2? na náhradu nevzniká nárok pretože nejde o vlastné osobné motorové vozidlo, nárok na odpočet DPH vzniká ak preukážete že spotreba nastala s výkonom činnosti, t.j. na prijali ste tovar na dodávku tovarov a služieb ako platiteľ
    2. ak ho zaradí, uplatňuje si odpisy, náhrady za PHL, opravy a zo všetkého má nárok na odpočet? A ako so splátkami? ano ak ho zaradí, odpisuje auto (§ 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov), daňový výdavok vo výške spotreby PHL (§ 19 ods. 2 písm. l), odpočet DPH len ak nejde o osobný automobil, a splátky - istina nedaňový výdavok, lebo sa dostáva do výdavkov cez odpisy, finančný úrok je prevádzková réžia a DPH ak vzniká na odpočet potom ide o nedaňový výdavok ak nevzniká nárok na odpočítanie ide o prevázdkovú réžiu.
    Ďakujem za odpovede.

    ...............................

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    80 % paušálnych výdavkov rozumiem tak, že zo všetkých bločkov z nákupu PHL dám do VOZD 80%?
    Ak sa používa leasingové auto aj na podnikanie, paušál 0,183 EUR nie. Tu sa može tiež využiť tých 80%?

    Som veľmi vďačná za odpovede, naozaj ste mi pomohli!!!!!!!!

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Ejo Pozri príspevok
    80 % paušálnych výdavkov rozumiem tak, že zo všetkých bločkov z nákupu PHL dám do VOZD 80%? áno, z celkovej preukázateľnej spotreby pohonných látok.
    Ak sa používa leasingové auto aj na podnikanie, paušál 0,183 EUR nie. Tu sa može tiež využiť tých 80%? ak ho máš zaradené v majetku-t.zn.používaš ho na podnikanie, nedávaš paušál ale skutočnú spotrebu pohonných látok (bločky), čiže tu tých 80% nevyužívaš. To len keby si používala automobil-ako nezaradený v majetku.

    Som veľmi vďačná za odpovede, naozaj ste mi pomohli!!!!!!!!
    Odpovede modrým... neviem,či už z toho nie si dopletená.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Lenka1979 Pozri príspevok
    Odpovede modrým... neviem,či už z toho nie si dopletená.
    nie je pravda paušál 80% sa používa práve pri automobile zaradenom do obchodného majetku.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Samozrejme, že už som dopletená.
    Ak používam nezaradené osobné vozidlo aj na podnikanie 20% aj na osobné účely 80%. Mám všetky bločky za jeden mesiac. Z týchto bločkov je iba 20% na podnikanie a z toho si dám do výdavkov 80% bez evidencie knihy jázd?
    Leasingové auto nie je zaradené do podnikania, takže 80% si uplatním tak isto?
    Ďakujem za trpezlivosť!!!!

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    nie je pravda paušál 80% sa používa práve pri automobile zaradenom do obchodného majetku.
    OK, Vladimír, ďakujem, opravujem...
    § 19 ods.2 písm. l):
    - výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky:
    1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby v TP
    ......
    2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel

    alebo

    3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80% z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu ťachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia pre každé motor. vozidlo samostatne.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Ejo Pozri príspevok
    Už som naozaj dopletená.................
    Ejo, Vladimír Ti v príspevku č. 2 pekne vysvetlil, čo si môžeš dať a čo nie. Čítaj ešte raz, a veľmi pomaly. Popravde, ja teraz neviem, či máš automobil zaradený alebo nie, ale v tom príspevku od Vladimíra je pekne popísané.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Ďakujem Vám pekne za rady. Tak sa do toho pustím, aby som mala jasno. Ešte raz ďakujem!!!!!!

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    nie je pravda paušál 80% sa používa práve pri automobile zaradenom do obchodného majetku.
    Ja som dopletená. 80% nie je možné využiť pri OA nezaradenom v majetku? Stále je potrebné písať knihu jázd? Ak si uplatňujeme nárok na odpočet DPH z PHL, tak radšej viesť knihu jázd, aby bol preukázaný nárok na odpočet DPH????

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    dalilada Pozri príspevok
    Ja som dopletená. 80% nie je možné využiť pri OA nezaradenom v majetku? Stále je potrebné písať knihu jázd? Ak si uplatňujeme nárok na odpočet DPH z PHL, tak radšej viesť knihu jázd, aby bol preukázaný nárok na odpočet DPH????
    Posúvam dopredu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.