Zavrieť

Porady

DPH - DODATOČNÉ PRIZNANIE???

Ahojte poraďáci,
v jednom bločku za február som nezúčtovala DPH. Môžem to urobiť tak,že dám bloček prijatý 26.3.09 a dám DPH na odpočet v mesiaci marec? dodatočné nechcem robiť. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    caucico Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    v jednom bločku za február som nezúčtovala DPH. Môžem to urobiť tak,že dám bloček prijatý 26.3.09 a dám DPH na odpočet v mesiaci marec? dodatočné nechcem robiť. Ďakujem
    MOZETE! Bez akéhokoľvek porušenia zákona. A vôbec nemusíte nič posúvať - to by som skôr považovala za manipuláciu. Aj keď nie nevyhnutnú, záleží od obehu dokladov na firme. K DPH viď § 51 ods. 2 ZDPH a zároveň upozorňujem zaúčtovanie (nerovná sa) uplatnenie odpočítania. Jedno je podľa zákona o účtovníctve, druhé podľa zákona o DPH.

    P.S.:
    Sorry, ale ... never ending story. Viď vypracované otázky a veľmi, veľmi veľa príspevkov stále o tom istom v téme DPH. Presvedče sa cez vyhľadávanie.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    UBIKA25 Pozri príspevok
    Skôr by som urobila dodatočné ...
    Nie je na to jediný dôvod. Uplatniť DPH si v prípade, že doklad obdržal do 25. 3. 2009 môže uplatniť vo februári alebo marci. Oba postupy sú správne. Dôležité je zaznamenať to v daňovej evidencii podľa § 70 ZDPH. Ak tak neurobil vo februári, môže tak urobiť v marci a vtedy uplatniť odpočítanie dane.

    A ešte pre istotu:
    zaúčtovanie x uplatnenie odpočítania dane = 2 rozdielne veci
    Naposledy upravil Jana Acsová : 09.04.09 at 05:54 Dôvod: Oprava dátumu: 25.3.2009

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    caucico Pozri príspevok
    Ďakujem. Tak urobim dodatočné
    ... proti chuti žiaden dišputát.

    UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

    UBIKA25
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Nie je na to jediný dôvod. Uplatniť DPH si v prípade, že doklad obdržal do 25. 3. 2009 môže uplatniť vo februári alebo marci. Oba postupy sú správne. Dôležité je zaznamenať to v daňovej evidencii podľa § 70 ZDPH. Ak tak neurobil vo februári, môže tak urobiť v marci a vtedy uplatniť odpočítanie dane.

    A ešte pre istotu:
    zaúčtovanie x uplatnenie odpočítania dane = 2 rozdielne veci
    a nie je to tak, že bloček je zaúčtovaný, len DPH nie je rozzúčtovaná?

    neviem ,

    súhlasím, aj s tým, že nemusi podať dodatočné.....preto je to tam to slovíčko "SKôR"..
    človiečik Vladimír Ozimý
    caucico Pozri príspevok
    Ďakujem. Tak urobim dodatočné
    nemusíte vôbec robiť dodatočné (§51 ods. 2 )...načo si to komplikujete. Jednoznačne by som to zahrnul do marca. Dokonca o 1.4.2009 novelizáciou zákona o DPH bude možnosť vykonať uplatnenie dane na vstupe až do konca kalendárneho roka nie len v nasledujúcom zdaňovacom období.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    UBIKA25 Pozri príspevok
    a nie je to tak, že bloček je zaúčtovaný, len DPH nie je rozzúčtovaná?

    neviem ,

    súhlasím, aj s tým, že nemusi podať dodatočné...
    Je úplne jedno či je DPH zaúčtovaná, rozúčtovaná, premietnutá v denníku, hlavnej knihe ... Dôležité je, kedy sa premietne v záznamoch podľa § 70 ZDPH. Tie sa nevyhotovujú podľa zákona o účtovníctve, ale zákona o DPH. Aj keď často sa stáva, že účtovníci v tom nevidia rozdiel. Ale rozdiel v tom je. Zákon o DPH neviaže možnosť odpočítania dane na jej zaúčtovanie tak, ako tomu bolo v minulosti.
    človiečik Vladimír Ozimý
    UBIKA25 Pozri príspevok
    a nie je to tak, že bloček je zaúčtovaný, len DPH nie je rozzúčtovaná?

    neviem ,

    súhlasím, aj s tým, že nemusi podať dodatočné.....preto je to tam to slovíčko "SKôR"..
    1) je dôležité si uvedomiť že DPH nemá nič spoločné s účtovníctvom, toto je problém ktorý stále sa mieša dohromady...Novým zákonom 222/2004 sa vypustilo z povinných ustanovení, že sme povinný o tom účtovať aby sme si mohli nárokovať DPH.
    2) takže nie je problém zaúčtovať aj DPH do februára ale do evidencie si to dá za marec a sú splnené aj zákon o DPH aj zákon o účtovníctve a postupy...

    UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

    UBIKA25
    [quote=Vladimír Ozimý;1014891]1) je dôležité si uvedomiť že DPH nemá nič spoločné s účtovníctvom, toto je problém ktorý stále sa mieša dohromady...Novým zákonom 222/2004 sa vypustilo z povinných ustanovení, že sme povinný o tom účtovať aby sme si mohli nárokovať DPH.
    2) takže nie je problém zaúčtovať aj DPH do februára ale do evidencie si to dá za marec a sú splnené aj zákon o DPH aj zákon o účtovníctve a postupy...[/quote]
    ja si to miešam priznávam...som múdrejšia...a zase vďaka porade...

    to miešanie je červene

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.