Zavrieť

Porady

znamlecký posudok

Dobrý deň,
prosím vás, iste má niekto podobné skúsenosti ale chcel by som sa informovať. Mám dokončenú hrubú stavbu rodinného domu a chcem ju zapísať do katastra nehnuteľností kvôli úveru. Podal som žiadosť na kataster (senec) a pýtajú odo mňa geometrický plán zamerania (beriem bez výhrad, mám), právoplatné stavebné povolenie (beriem bez výhrad, mám) a "znalecký posudok, z ktorého je zrejmý stupeň rozostavanosti stavby a funkčné využitie prvého nadzemného podlažia".
Jedná mi o ten znalecký posudok a posúdenie 1. poschodia, toto celý mi vypracuje bežný znalec, ktorý oceňuje nehnuteľnosti?

Nevie niekto povedať ako to funguje pri vybavovaní úveru, jeho čerpaní a koľko % z požičanej sumy musím dokladovať?

Ďakujem veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    ak ziadas o uver, rovnaky posudok, predpokladam, bude chciet aj banka /pokial ides rucit tou stavbou/

    Skus sa spytat v banke na znalca, aby si nemusel davat ocenovat znovu kvoli uveru.

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    V prípade ak nejde o úver, treba každopadne znal. posudok pri vklade stavby, napr v našom prípade ide o rekr. objekt, chatičku do katastra, nestačí len goem. zameranie?

    Candy je teraz online Candy

    Candy
    Koľko asi stojí taký znalecký posudok, resp. podľa čoho si znalec stanovuje cenu?

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Candy Pozri príspevok
    Koľko asi stojí taký znalecký posudok, resp. podľa čoho si znalec stanovuje cenu?
    Znalec si cenu nestanovuje sám, urobí mu to jeho softvér a závisí to od rôznych faktorov, ale zhruba tak ako Juraj vyššie napísal. No a samozrejme závisí to aj od lokality, lebo niekde by asi sotva ľudia dali za znalecký posudok tak , ako to program vypočíta a ako zaň zaplatia vo veľkých mestách. Potom si môže upraviť cenu znalec tak, že ju zníži ..čiže urobí to ako odmenu dohodou. U nás je to zhruba 100 € za byt , 175 € za rodinný dom.
    U každej banky je to individuálne.Ak potrebujete viac informácii ohľadom takéhoto financovania rada poradím.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    DanielaSĽ Pozri príspevok
    Znalec si cenu nestanovuje sám, urobí mu to jeho softvér a závisí to od rôznych faktorov, ale zhruba tak ako Juraj vyššie napísal. No a samozrejme závisí to aj od lokality, lebo niekde by asi sotva ľudia dali za znalecký posudok tak , ako to program vypočíta a ako zaň zaplatia vo veľkých mestách. Potom si môže upraviť cenu znalec tak, že ju zníži ..čiže urobí to ako odmenu dohodou. U nás je to zhruba 100 € za byt , 175 € za rodinný dom.
    Znalci stanovujú cenu podľa Vyhlášky Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o odmenách, náhradách výdavkov a náhradách za stratu času pre znalcov, tlmočníkov a prekladateľov v novelizovanom znení 565/2008 a 34/2009 Z.z.

    stavar je offline (nepripojený) stavar

    30 rokov ako hlavný stavbyvedúci v Pozemných stavbách, súdny znalec - stavebníctvo ...viac stavar
    Podľa katastrálneho zákona nezapíšu rozostavanú stavbu " len tak". Preto musí byť účel na zápis a tým je prevod, HYPO, dedičstvo , BSM a pod. Ceny za posudky sú podľa už uvedených zákonov, ale je aj individuálny prístup - hlavne podľa finančnej situácie zadávateľa.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Candy Pozri príspevok
    Koľko asi stojí taký znalecký posudok, resp. podľa čoho si znalec stanovuje cenu?
    100 až 300 € , ja osobne som dal minulý mesiac 100 € , urobil mi cenu ...

    Ale inak je to individuálne , záleží podľa veľkosti stavby a tým samozrejme aj od vypracovania samotného posudku , jeho náročnosti ...
    Je rozdiel hodiť na papier posudok na záhradu / 2-5 ks papiera A4 /, kde je pár stromov alebo poriadny barák o dvoch poschodiach s príslušenstvom / tam je to tých strán A4 oveľa viac / ....

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    fiunko Pozri príspevok
    Nevie niekto povedať ako to funguje pri vybavovaní úveru, jeho čerpaní a koľko % z požičanej sumy musím dokladovať?

    Ďakujem veľmi pekne
    Nájdi si tú svoju banku na nete a verím , že nájdeš odpovede , tu je to nadlho..

    Inak , moja banka požaduje 100 % zdokladovanie čerpania úveru ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.