Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku

Dobý deň,

prosím o súrnu pomoc.
Zamestnanec má nárok na 25 dní dovolenky za kalendárny rok.
K 30. aprílu skončí pracovný pomer. PN bol od 23.marca do 6.apríla.
Ako mu treba vypočítať nárok na dovolenku? Beriem ohľad aj na PN, vychádzam z počtu odpracovaných dní, alebo len 25 dní / 12 mesiacov* 4 mesiace? Som začiatočník a niekto by mi to mohol jednoducho vysvetliť?
Dopredu ďakujem.
Usporiadat
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Ada13 Pozri príspevok
Dobý deň,

prosím o súrnu pomoc.
Zamestnanec má nárok na 25 dní dovolenky za kalendárny rok.
K 30. aprílu skončí pracovný pomer. PN bol od 23.marca do 6.apríla.
Ako mu treba vypočítať nárok na dovolenku? Beriem ohľad aj na PN, vychádzam z počtu odpracovaných dní, alebo len 25 dní / 12 mesiacov* 4 mesiace? Som začiatočník a niekto by mi to mohol jednoducho vysvetliť?
Dopredu ďakujem.
Nárok má na 8 dní-25/12*4
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ada13 Pozri príspevok
Dobý deň,

prosím o súrnu pomoc.
Zamestnanec má nárok na 25 dní dovolenky za kalendárny rok.
K 30. aprílu skončí pracovný pomer. PN bol od 23.marca do 6.apríla.
Ako mu treba vypočítať nárok na dovolenku? Beriem ohľad aj na PN, vychádzam z počtu odpracovaných dní, alebo len 25 dní / 12 mesiacov* 4 mesiace? Som začiatočník a niekto by mi to mohol jednoducho vysvetliť?
Dopredu ďakujem.
Zamestnanec odpracoval 60 dní, preto má nárok na dovolenku za kal. rok. PN bola kratšia ako 100 dní, preto nemá vplyv na krátenie dovolenky. Má nárok na 4/12 ročného nároku.
0 0
Ada13 Ada13

Ada13 je offline (nepripojený) Ada13

Ďakujem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Nárok má na 8,5 dňa. 25/12x4 = 8,33, čo sa zaokrúhli na 8,5.
Pomôcka:
- do hodnoty 0,25 smerom dole - na celý deň
- nad 0,25 smerom hore na pol deň
- do 0,75 smerom dole na pol deň
- nad 0,75 smerom hore na celý deň
Naposledy upravil katka50 : 21.04.09 at 05:43
2 0
Ada13 Ada13

Ada13 je offline (nepripojený) Ada13

Tento prípad som prebrala od predchádzajúcej účtovníčky, ale spýtam sa: zamestnankyňa má pracovný pomer na dobu neurčitú a bola v roku 2008 na rodičovskej dovolenke stým, že pracovala 15 hodín t.j. 2 dni v týždni. Za celý rok odpracovala 83 dní. Aký má nárok na dovolenku za tento rok. Vypočítaných mala 8 dní.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ada13 Pozri príspevok
Tento prípad som prebrala od predchádzajúcej účtovníčky, ale spýtam sa: zamestnankyňa má pracovný pomer na dobu neurčitú a bola v roku 2008 na rodičovskej dovolenke stým, že pracovala 15 hodín t.j. 2 dni v týždni. Za celý rok odpracovala 83 dní. Aký má nárok na dovolenku za tento rok. Vypočítaných mala 8 dní.
No má normálne nárok na 4 alebo 5 týždňov dovolenky. Zákon totiž hovorí o dovolenke v týždňoch.
Podľa výpočtu 8 dní má pravdepodobne nárok na 4 týždne dovolenky. Čo pri pracovnom čase 2 dni v týždni vychádza 8 dní /2 dni x 4 týždne = 8/.
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

Dobý večer,

tiež by som Vás chcela súrne poprosiť o radu. Mám podobný problém.
Manžel má nárok na 25 dní dovolenky za kalendárny rok. Pracovný pomer skončil k 31.3.2010. PN bol od 17.2. do 22.2. a v tomto roku nečerpal žiadnu dovolenku. Zamestnávateľ mu preplatil len 4 dni dovolenky. Je to správne? Za február mu kvôli PN nevznikol nárok na dovolenku? Myslela som, že dovolenka sa kráti pri dlhodobej PN.

Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

mijadave Pozri príspevok
Dobý večer,

tiež by som Vás chcela súrne poprosiť o radu. Mám podobný problém.
Manžel má nárok na 25 dní dovolenky za kalendárny rok. Pracovný pomer skončil k 31.3.2010. PN bol od 17.2. do 22.2. a v tomto roku nečerpal žiadnu dovolenku. Zamestnávateľ mu preplatil len 4 dni dovolenky. Je to správne? Za február mu kvôli PN nevznikol nárok na dovolenku? Myslela som, že dovolenka sa kráti pri dlhodobej PN.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Áno, je to správne. Vzhľadom k tomu, že nemal odpracovaných 60 pracovných dní v tomto roku, vznikol mu nárok na dovolenku za odpracované dni, tj. za každých 21 odpracovaných dní 1/12, čo sú v jeho prípad 4 dni.
V januári mal odpracovaných 21 PD, vo februári 16 PD a v marci 23 PD., takže nejde o krátenie dovolenky, ktoré začína nad 100 PD, ale o dovolenku za odpracované dni.
Naposledy upravil vieraaaa : 28.04.10 at 04:44
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Ale nie je 21+16+23 rovné 60? Čiže má odpracovaných 60 dní...
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

mijadave Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Ale nie je 21+16+23 rovné 60? Čiže má odpracovaných 60 dní...
Sorry, áno, 21+16+23=60, takže by to mali byť 3/12, tj. 2,08 x 3 = 6,24 dňa, pokiaľ mal odpracované všetky dni. Tento fond pracovnej doby platí pre 40 hodinový pracovný týždeň a v tom prípade, by to malo byť tých 60 PD a 6 dní dovolenky.
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

Ďakujem, no v januári bolo 19 PD a 2 sviatky, to sa berie akoby mal odpracovaných 21 PD?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

mijadave Pozri príspevok
Ďakujem, no v januári bolo 19 PD a 2 sviatky, to sa berie akoby mal odpracovaných 21 PD?
Pokiaľ mu na sviatky pripadli pracovné zmeny, tak sa počítajú do odpracovaných dní.
2 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

Áno, má pravidelne rozvrhnutý pracovný čas od pondelka do piatku, 40 hodín týždenne...
Takže môže žiadať o preplatenie spolu 6 dní dovolenky...

Ďakujem.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

vieraaaa Pozri príspevok
Áno, je to správne. Vzhľadom k tomu, že nemal odpracovaných 60 pracovných dní v tomto roku, vznikol mu nárok na dovolenku za odpracované dni, tj. za každých 21 odpracovaných dní 1/12, čo sú v jeho prípad 4 dni.
V januári mal odpracovaných 21 PD, vo februári 16 PD a v marci 23 PD., takže nejde o krátenie dovolenky, ktoré začína nad 100 PD, ale o dovolenku za odpracované dni.
Ešte opravujem, aby som nemýlila, dovolenka za odpracované dni je za každých 22 odpracovaných dní 1/12 (nie za 21 odpr.dní, ako som uviedla skôr.
§ 105 Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku
za kalendárny rok ani na jej pomernú časť,
pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho isté-
ho zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka
za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky
za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných
dní v príslušnom kalendárnom roku.
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
vieraaaa Pozri príspevok
Ešte opravujem, aby som nemýlila, dovolenka za odpracované dni je za každých 22 odpracovaných dní 1/12 (nie za 21 odpr.dní, ako som uviedla skôr.
§ 105 Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku
za kalendárny rok ani na jej pomernú časť,
pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho isté-
ho zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka
za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky
za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných

dní v príslušnom kalendárnom roku.
Neviem, podľa akého platného zákona si našla 22 dní, ale podľa mňa je to 21 dní.
§ 105
Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
3 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

rodina1 Pozri príspevok
Neviem, podľa akého platného zákona si našla 22 dní, ale podľa mňa je to 21 dní.
§ 105
Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Ďakujem za upozornenie, takže moja prva reakcia bola správna. Tento údaj som stiahla z internet. stárnky zákon.sk 311/2001 Z. z. - Zákonník práce (čiastka 130/2001), keďže doma nemám žiadnu relevantnú literatúru a nebola som si istá ale tento paragraf bol novelizovaný a to už neviem od kedy, tak som sa opravila zo správneho na nesprávne.
2 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

mijadave Pozri príspevok
Dobý večer,

tiež by som Vás chcela súrne poprosiť o radu. Mám podobný problém.
Manžel má nárok na 25 dní dovolenky za kalendárny rok. Pracovný pomer skončil k 31.3.2010. PN bol od 17.2. do 22.2. a v tomto roku nečerpal žiadnu dovolenku. Zamestnávateľ mu preplatil len 4 dni dovolenky. Je to správne? Za február mu kvôli PN nevznikol nárok na dovolenku? Myslela som, že dovolenka sa kráti pri dlhodobej PN.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Ešte mám jednu otázku - čerpaná dovolenka a paragraf sa zarátava ako odpracovaný deň pri zisťovaní nároku na dovolenku? V tomto roku si čerpal ešte asi 3 dni starej dovolenky a asi 2 paragrafy. Mení to nejako jeho nárok na dovolenku?

Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mijadave Pozri príspevok
Ešte mám jednu otázku - čerpaná dovolenka a paragraf sa zarátava ako odpracovaný deň pri zisťovaní nároku na dovolenku? Áno. V tomto roku si čerpal ešte asi 3 dni starej dovolenky a asi 2 paragrafy. Mení to nejako jeho nárok na dovolenku?

Ďakujem.
Odpoveď v texte.
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

Ďakujem.
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

Aj tak v práci nepochodil, tvrdia mu, že nemá odpracovaných 60 dní, lebo sviatky vraj neberú ako odpracovaný deň pri nároku na dovolenku...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať