Zavrieť

Porady

Vyradenie auta z majetku

Dobrý deň, mám prosbu. Ako SZČO sme mali auto zaradené do majetku a po dobu 4 rokov sme ho odpisovali . Tento rok sme kúpili nové auto a práve riešime otázku, čo s tým starým autom. Viete mi prosím poradiť, či je možné to staré auto vyradiť z majetku a naďalej ho používať na podnikanie a uplatňovať popri PHM aj náhradu za km (napriek tomu, že už je po odpisoch)? Radi by sme ho totiž po 5 rokov od vyradenia predali (už s oslobodením od dane z príjmu). Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja si myslím, že ak bude aj takýmto spôsobom využívané na podnikanie, tak to oslobodenie daniari neodobria. Budeš musieť aj tak platiť cestnú daň ako SZČO.
    Ja osobne by som staršie auto ponechala evidované v majetku kvôli vyšším nárokom na údržbu. Na nové auto toho veľa netreba a tie áhrady za km je slušná suma.
    Naposledy upravil KEJKA : 15.07.05 at 14:06 Dôvod: doplnenie

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    § 9 ods.1 písm.d) zákona o príjmoch hovorí, že od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku;...
    Podľa mňa ak auto bude vyradené z obchodného majetku SZČO, začína plynúť 5 ročná lehota na oslobodenie. To, že bude SZČO používať toto auto, ktoré už nebude zaradené v obchodnom majetku, ďalej na zabezpečenie príjmov podľa § 2 písm.i) nemá vplyv na plynutie 5-ročnej lehoty a po jej uplynutí sa na takého auto vzťahuje oslobodenie v zmysle § 9 ods.1 pím.d).
    Po vyradení z obchodného majetku si daňovník daňové výdavky uplatňuje podľa § 19 ods.2 písm.e).

    Lucia 77 je offline (nepripojený) Lucia 77

    Lucia 77
    Môžem auto po vyradení z obchodného majetku darovať inej osobe? Potom nebudem mať žiadny príjem, ktorý by som musela zdaňovať.

    Vyradenie auta z majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.