Zavrieť

Porady

Daň z darovania alebo daň z príjmu?

Dobrý večer,
rada by som sa informovala, ako máme postupovať pri obstaraní pozemku. Ide o to,že sme si vyplatili pozemok u mojej starej mamy. Lenže teraz riešime, či prevedieme pozemok darovacou zmluvou alebo kúpno-predajnou zmluvou /kvoli stavebnemu sporeniu/. Vedel by mi niekto poradiť?
Neviem ako je to s daňami pri darovaní. Pri kúpno-predajnej zmluve si myslím, že tam platí daň z príjmu.
ďakujem za vaše príspevky
duris11
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    duris11 Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    rada by som sa informovala, ako máme postupovať pri obstaraní pozemku. Ide o to,že sme si vyplatili pozemok u mojej starej mamy. Lenže teraz riešime, či prevedieme pozemok darovacou zmluvou alebo kúpno-predajnou zmluvou /kvoli stavebnemu sporeniu/. Vedel by mi niekto poradiť?
    Neviem ako je to s daňami pri darovaní. Pri kúpno-predajnej zmluve si myslím, že tam platí daň z príjmu.
    ďakujem za vaše príspevky
    duris11
    Daň z darovania sa už neplatí. T.j. ak darujete ide to mimo všetkých daňových povinností, pokiaľ sa to týka len súkromných osôb

    Daň z príjmu sa platí len ak by nastal kúpno predajný vzťah a nebola by splnená podmienka 5 rokov od doby nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku...(§ 9 ods. 1 písm. b)

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    duris11 Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    rada by som sa informovala, ako máme postupovať pri obstaraní pozemku. Ide o to,že sme si vyplatili pozemok u mojej starej mamy. Lenže teraz riešime, či prevedieme pozemok darovacou zmluvou alebo kúpno-predajnou zmluvou /kvoli stavebnemu sporeniu/. Vedel by mi niekto poradiť?
    Neviem ako je to s daňami pri darovaní. Pri kúpno-predajnej zmluve si myslím, že tam platí daň z príjmu.
    ďakujem za vaše príspevky
    duris11
    ak ti stará mama pozemok daruje, nevznikajú s uvedeným žiadne daňové povinnosti týkajúce sa dane z príjmu, tie by vznikali jedine v prípade, ak by ste vy ďalej pozemok predali, ale to už je o niečom inom;

    ak chcete pozemok kvôli stavebnému sporeniu, musí ti stará mama tento pozemok predať; v tomto prípade bude u starej mamy tento príjem z predaja pozemku síce predmetom dane z príjmu, ale pokiaľ pozemok vlastnila aspoň 5 rokov je tento príjem oslobodený od dane z príjmu a žiadnu daň by neplatila, rovnako ani ty a mohlo by to ísť na stavebné sporenie;

    ak by stará mama pozemok nevlastnila aspoň 5 rokov pozri ešte § 9 zákona o dani z príjmov, sú tam vymenované aj iné oslobodenia z príjmov (nielen 5 ročné vlastníctvo);

    ak sa na ňu nebude vzťahovať žiadne oslobodenie musí tento príjem zdaniť; to ale neznamená, že ho zdaní celý, môže si samozrejme uplatniť aj výdavky (hlavne to bude cena pozemku, za ktorý ho stará mama obstarala); a až z rozdielu medzi príjmami a výdavkami sa vypočíta daň

    duris11 je offline (nepripojený) duris11

    duris11
    ďakujem pekne za odpoveď, nakoniec to budeme riešiť darovacou zmluvou. Jej výdavky sú totiž veľmi nízke a platila by dosť vysokú sumu na dani z príjmov, pretože pozemok nevlastnila 5 rokov ale iba 2 roky.
    ešte raz, veľmi pekne ďakujem
    duris11

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    ešte by som možno riešila otazku, či ide o manželov - či je vysporiadane bsm... v budúcnosti to môže byť významné.

    Nezdedila nahodou stara mamaten pozemok?

    Daň z darovania alebo daň z príjmu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.