Zavrieť

Porady

odpis pohľadávky

Môžem odpísať daňovo do nákladov pohľadávku, ktorá vznikla z titulu nesplateného úveru? Myslím, že bolo niekde v zákone, že odpísať do nákladov a aj uznať za daňový výdavok sa môže len pohľadávka, ktorá pri jej vzniku bola účtovaná do výnosov a to úver nie je. Nemôžem to nájsť v zákone. Neviete niekto?

Alebo podobný prípad, keď ide o predaj nehnuteľnosti - účtuje sa predaj do výnosov, kúpna cena bola zaplatená - následne kataster nepovolil vklad - odvolanie - kúpna cena bola preúčtovná na prijaté preddavky a následne bol vyhlásený konkurz. Môže sa takáto pohľadávka (nadobudnutá postúpením) odpísať do nákladov? Bola síce vo výnosoch ale skončila na prijatých preddavkoch.
Ď.
Naposledy upravil mariannak : 04.05.09 at 07:01
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Mám taký pocit, že v obidvoch prípadoch hovoríme nie o pohľadávke, ale o záväzku...
    Prijatý preddavok nie je pohľadávka firmy, ale jej záväzok, veď keď nedošlo k predaju, mali by ste peniaze vrátiť. Ak ich už nemáte a ste v konkurze, mal by sa veriteľ prihlásiť. Vy sami si nemôžete btento čerstvý záväzok len tak sami odpísať.
    Takisto ak máte nejaký nesplatený úver (ak som tomu dobre porozumela).

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ani v jednom prípade nejde o daňový náklad.

    Prijatý úver a ani prijatá záloha nebola v čase ich prijatia zdanená, prečo by mali teraz daň znížiť?

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    JarkaL Pozri príspevok
    Mám taký pocit, že v obidvoch prípadoch hovoríme nie o pohľadávke, ale o záväzku...
    Prijatý preddavok nie je pohľadávka firmy, ale jej záväzok, veď keď nedošlo k predaju, mali by ste peniaze vrátiť. Ak ich už nemáte a ste v konkurze, mal by sa veriteľ prihlásiť. Vy sami si nemôžete btento čerstvý záväzok len tak sami odpísať.
    Takisto ak máte nejaký nesplatený úver (ak som tomu dobre porozumela).
    Ide o pohľadávku, ktorú sme nadobudli postúpením od inej obchodnej spoločnosti (táto nadobudla pohľadávku od banky, ktorá poskytla úver). Dlžník je v konkurze, tento rok bude skončený konkurz a pohľadávku budeme odpisovať, len neviem či daňovo alebo nie.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Nepoteším ťa, daňovo určite nie.

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    napísala som dopyt na DRSR a toto mi odpovedali:

    sluzby@drsr.sk

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Odpis pohľadávky vykonaný v účtovníctve účtovnej jednotky je uznaným daňovým výdavkom, ak sú splnené podmienky § 19 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov v platnom znení. Vo Vami uvedenom prípade ak sú splnené podmienky bodu 1/ cit. zák. ustanovenia a to do výšky obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo jej neuhradenej časti.

    Odbor služieb pre veesjnosť DR SR BB

    Váš dopyt:

    Obraciam sa na Vás so žiadosťou o poskytnutie informácií ? stanoviska k daňovej problematike:

    Obchodná spoločnosť je vlastníkom pohľadávky, ktorú nadobudla postúpením na základe Zmluvy o postúpení pohľadávky od inej obchodnej spoločnosti. Táto obchodná spoločnosť nadobudla pohľadávku tiež postúpením od postupcu VÚB, a.s.. Uvedená pohľadávka vznikla z dôvodu nesplateného úveru dlžníkom. Dlžník je v konkurze. V roku 2009 došlo k právoplatnému skončeniu konkurzu.

    Môže obchodná spoločnosť ? vlastník pohľadávky, odpísať pohľadávku voči dlžníkovi v konkurze do nákladov a bude tento náklad daňovo uznaný?


    Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

    S pozdravom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.