Zavrieť

Porady

Daňové odpisy vozidla

Ahojte, potrebovala by som si ujasnit veci ohladom odpisovania hmotneho majetku.
kupili sme vozidlo v roku 2005, zaradili sme ho do majetku a rozhodli sa odpisovat 4 roky. avsak mame rozdielne danove a uctovne odpisy.
co sa tyka danovych tak za obdobie 2005-2008 sme danovo odpisali dany majetok. co sa tyka uctovnych, tak este tento rok 2009 by som mala odpisat za 10 mesiacov, avsak v piatom mesiaci sme vozidlo predali.
ja mozem este urobit nejaky odpis tento rok? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mmade Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som si ujasnit veci ohladom odpisovania hmotneho majetku.
    kupili sme vozidlo v roku 2005, zaradili sme ho do majetku a rozhodli sa odpisovat 4 roky. avsak mame rozdielne danove a uctovne odpisy.
    co sa tyka danovych tak za obdobie 2005-2008 sme danovo odpisali dany majetok. co sa tyka uctovnych, tak este tento rok 2009 by som mala odpisat za 10 mesiacov, avsak v piatom mesiaci sme vozidlo predali.
    ja mozem este urobit nejaky odpis tento rok? Áno, január až máj. dakujem
    Odpoveď v texte.
    človiečik Vladimír Ozimý
    mmade Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som si ujasnit veci ohladom odpisovania hmotneho majetku.
    kupili sme vozidlo v roku 2005, zaradili sme ho do majetku a rozhodli sa odpisovat 4 roky. avsak mame rozdielne danove a uctovne odpisy.
    co sa tyka danovych tak za obdobie 2005-2008 sme danovo odpisali dany majetok. co sa tyka uctovnych, tak este tento rok 2009 by som mala odpisat za 10 mesiacov, avsak v piatom mesiaci sme vozidlo predali.
    ja mozem este urobit nejaky odpis tento rok? dakujem
    účtovné hľadisko:
    - budete účtovať o odpisoch do dňa predaja t.j. ak ste ho predali v máji tak na účte 551 musíte mať zúčtované odpisy a následne účtovnú zostatkovú cenu pri predaji na účte 541. Obe tieto položky však budú pripočítateľnou položkou k základu.

    daňové hľadisko

    Z pohľadu zákona o dani z príjmov ste auto plne odpísali takže pri predaji je jeho zostatková cena 0. T.j. nemáte nárok na žiadne daňové odpisy ani na zostatkovú cenu

    mmade je offline (nepripojený) mmade

    mmade
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    účtovné hľadisko:
    - budete účtovať o odpisoch do dňa predaja t.j. ak ste ho predali v máji tak na účte 551 musíte mať zúčtované odpisy a následne účtovnú zostatkovú cenu pri predaji na účte 541. Obe tieto položky však budú pripočítateľnou položkou k základu.

    daňové hľadisko

    Z pohľadu zákona o dani z príjmov ste auto plne odpísali takže pri predaji je jeho zostatková cena 0. T.j. nemáte nárok na žiadne daňové odpisy ani na zostatkovú cenu
    Dakujem velmi pekne za odpoved. Tohto som sa obavala (
    Vedela som, ze asi ten uctovny odpis vo vyske tych 5 mesiacov bude danovo neuznatelny, ale dufala som, ze zostatkova hodnota uznatelna bude.
    Myslela som, ze zostatkova hodnota uctovna, ktoru zauctujem na 541 a porovnam ju s predajnou cenou na 641, ak nie je vyssia, tak je danovo uznatelna. Ale tak to nie je, vsak?

    scame je offline (nepripojený) scame

    scame
    mmade Pozri príspevok
    Dakujem velmi pekne za odpoved. Tohto som sa obavala (
    Vedela som, ze asi ten uctovny odpis vo vyske tych 5 mesiacov bude danovo neuznatelny, ale dufala som, ze zostatkova hodnota uznatelna bude.
    Myslela som, ze zostatkova hodnota uctovna, ktoru zauctujem na 541 a porovnam ju s predajnou cenou na 641, ak nie je vyssia, tak je danovo uznatelna. Ale tak to nie je, vsak?
    Nie, nie je. Rozdiel medzi 641 a 541 sa už nerobí. Daňovo ste už predsa v nákladoch mali zahrnutú celú cenu auta, takže čokoľvek urobíte tento rok účtovne, môže to byť len a len daňovo pripočitateľná položka - je to logické.

    neupi je offline (nepripojený) neupi

    neupi
    A bolo by v tomto pripade mozne stotoznit v JÚ učtovne a daňove odpisy? To znamena, ze by v poslednom roku nemusela vzniknut pripocitatelna polozka k zakladu dane?

    dakujem.

    Daňové odpisy vozidla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.