Zavrieť

Porady

roč. zúčt. zdr. poistenia

V akej mene sa bude tento rok vypisovať zúčtovanie zdr. poistenia. Je to ešte v Sk, alebo už Euro? A čo sa považuje za zaplatený preddavok? Je to čo sme zaplatili od 1.1.2008 -31.12.2008, alebo ked sme ešte aj v januári 2009doplácali za 12/2008.ďakujem
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Väčšina okienok je v Sk a v niektorých sa píše v €.

Preddavky zaplatené v eurách po prepočte zaokrúhlite na celé Sk dole.
Naposledy upravil Rozalka : 16.05.09 at 17:49 Dôvod: Doplnenie spôsobu zaokrúhlenia
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gabrielik Pozri príspevok
V akej mene sa bude tento rok vypisovať zúčtovanie zdr. poistenia. Je to ešte v Sk, alebo už Euro? A čo sa považuje za zaplatený preddavok? Je to čo sme zaplatili od 1.1.2008 -31.12.2008, alebo ked sme ešte aj v januári 2009doplácali za 12/2008.ďakujem
RZZP za rok 2008 vyplňaš v SK, len príp. preplatok alebo nedoplatok prepočítavaš na €.
Preddavkom je zaplatené zdr. poistné za rok 2008 do podania RZZP. Bežne je to aj preddavok zaplatený za 12. mesiac v januári. Ak SZČO platí preddavky nepravidelne, sú to všetky platby týkajúce sa r.2008 až do podania RZZP.
0 0
sníček sníček

sníček je offline (nepripojený) sníček

Dobrý deň, chcela by som vedieť keď dám do RZZP 12 mesiacov- aj ten zaplatený v januári, na daňovom priznaní mám však len 11 mesiacov, pretože uplatnujem paušalne výdavky - je to v poriadku, ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sníček Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som vedieť keď dám do RZZP 12 mesiacov- aj ten zaplatený v januári, na daňovom priznaní mám však len 11 mesiacov, pretože uplatnujem paušalne výdavky - je to v poriadku, ďakujem.
ano je to správne. Nemusí súhlasiť suma preddavkov na ZP so sumou o ktorú bol znížený základ dane.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na r. 26 (typ B) je suma zaplatených preddavkov, na r. 28 je suma výdavkov na zdravotné poistenie, uplatnených do výdavkov v daňovom priznaní.

Údaje v týchto dvoch riadkoch môžu byť samozrejme rozdielne.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Zamestnanec v roku 2008 bol zamestnaný u prvého zamestnávateľa kde mal kolísavý príjem v období do 31.07.2008. V auguste bol PN - ochranná lehota. Od 1.9.09 pracuje v našej firme - tu nemá kolísavý príjem. Kto je povinný mu urobiť ročné zúčtovanie zo zákona.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ester plus Pozri príspevok
Zamestnanec v roku 2008 bol zamestnaný u prvého zamestnávateľa kde mal kolísavý príjem v období do 31.07.2008. V auguste bol PN - ochranná lehota. Od 1.9.09 pracuje v našej firme - tu nemá kolísavý príjem. Kto je povinný mu urobiť ročné zúčtovanie zo zákona.
Váš zamestnávatel, ak vám v termíne predloží príjem od predch. zamestnávateľa. Inak si bude musieť urobiť RZZP sám
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ester plus Pozri príspevok
Zamestnanec v roku 2008 bol zamestnaný u prvého zamestnávateľa kde mal kolísavý príjem v období do 31.07.2008. V auguste bol PN - ochranná lehota. Od 1.9.09 pracuje v našej firme - tu nemá kolísavý príjem. Kto je povinný mu urobiť ročné zúčtovanie zo zákona.
Ročné zúčtovanie ZP má povinnosť urobiť súčasný zamestnávateľ, ak ho o to zamestnanec požiada a predloží všetky potrebné doklady.
0 0
gabrielik gabrielik

gabrielik je offline (nepripojený) gabrielik

a ešte jedna otázka. na r. 27 v tlačive RZZP - typ B, sa uvádza základ dane z daň. priznania z riadku 42 al. 43?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

gabrielik Pozri príspevok
a ešte jedna otázka. na r. 27 v tlačive RZZP - typ B, sa uvádza základ dane z daň. priznania z riadku 42 al. 43?
Áno. Zisk = r. 42 a strata = r. 43.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Doplním: na r. 27 sa uvádza zisk alebo strata z r. 42 alebo 43 DPFO typ B.

Pozor ale, ak SZČO mala aj príjmy z prenájmu (§ 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov) alebo príjmy z činnosti osobného asistenta, tak základ dane (alebo strata) sa "očistí" o časť, vyplývajúcu z príjmov z prenájmov alebo z činnosti osobného asistenta.
0 0
UFO.ar UFO.ar

UFO.ar je offline (nepripojený) UFO.ar

K položke B27 poprosím o radu, prípadne usmernenie:

Obsahuje táto položka aj preplatok z ročného zúčtovania ZP za rok 2007? Ak áno - prečo?

Moja úvaha:
1) Vo vysvetlivkách k tlačivu typu B sa v p. B27 píše - "Uvádza sa základ dane z príjmov FO podľa § 6 ..., okrem vyňatých príjmov podľa § 13 odst. 20 zákona (o ZP)"

2)Podľa tohto zákona sa za vyňaté príjmy považujú:

a) príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,39l)
b) príjmy z prenájmu,50)
c) príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou 51) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu,51a)
d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru51b) u osôb uvedených v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r) a u).


3) odkaz 51) odkazuje na: § 43 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, a odkaz 51a) na :§ 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z. z. v znení zákona č. 534/2005 Z. z., ktorý sa týka príjmu zo závislej činnosti do 5000 SK, teraz do 165,97 eur.

4) Keď nahliadnem do zákona o dani z príjmov - § 43 obsahuje v odst. 3 aj písmeno l), ktorý znie: "poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.136a"

Podľa mojej úvahy mi vychádza, že sa tento preplatok z RZ do zádladu dane v p. B27 neuvádza. Ale neviem, mohla som niečo dôležité vo výklade zákona prehliadnuť, preto kladiem horeuvedenú otázku.
****
Túto otázku som konzultovala aj v call centre VšZP, ale nevedela mi moju úvahu ani potvrdiť, ani vyvrátiť. Iba konštatovala, že do B27 treba uvádzať sumu z DPFO, riadok 42 alebo 43. Aké príjmy sú v základe dane zahrnuté, to ich vôbec nezaujíma.
Na moju otázku, či môžeme tieto vyňaté príjmy uviesť do oddielu X. (miesto pre osobitné záznamy), aby bolo pre ZP jasné, prečo je p. B27 nižšia ako je základ dane v DPFO, som dostala odpoveď - že to je zbytočné, oni tam potrebujú mať základ dane z daňového priznania na r. 42, 43.
*****
Ďakujem vopred za všetky kvalifikované vyjadrenia, ktoré iste ocenia aj iní "poraďáci".
Alena
0 0
UFO.ar UFO.ar

UFO.ar je offline (nepripojený) UFO.ar

Nevie nikto poradiť, alebo sa podeliť so skúsenosťou ...?
0 0
Bartošová Milada Bartošová Milada
Pekný deň prajem a prosím o radu: je možné aby vyšiel preplatok v RZZP osobe, ktorá bola celý rok SZČO a platila preddavky tak ako mala? Ďakujem za odpoveď
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Bartošová Milada Pozri príspevok
Pekný deň prajem a prosím o radu: je možné aby vyšiel preplatok v RZZP osobe, ktorá bola celý rok SZČO a platila preddavky tak ako mala? Ďakujem za odpoveď
Ak mala nižší príjem a v priebehu roka bola na PN- tak ano
0 0
hant hant

hant je offline (nepripojený) hant

Môj názor je taký,že to nemá v príjmoch ovplyv. ZD čo robiť,lebo zdr.poistovne boli povinné z preplatku zraziť daň.čiže preplatok Vám prišiel po zdanení o čom posielali poisťovne aj oznámenie,a mal to byť príjem neovpl. ZD. A tým to končí.takže to na riadku 42
nemá čo robiť.Buď si podáte dod.daň.priznanie,alebo to necháte tak,a bude Vám to opäť vstupovať do vymer.základu pre ZP.Záleží o aký veľký preplatok ide a či vôbec ovplyvní výsledok
RZZP .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

hant Pozri príspevok
Môj názor je taký,že to nemá v príjmoch ovplyv. ZD čo robiť,lebo zdr.poistovne boli povinné z preplatku zraziť daň.čiže preplatok Vám prišiel po zdanení o čom posielali poisťovne aj oznámenie,a mal to byť príjem neovpl. ZD. A tým to končí.takže to na riadku 42
nemá čo robiť.Buď si podáte dod.daň.priznanie,alebo to necháte tak,a bude Vám to opäť vstupovať do vymer.základu pre ZP.Záleží o aký veľký preplatok ide a či vôbec ovplyvní výsledok
RZZP .
Súhlasím len v prípade, ak si SZČO uplatňoval paušálne výdavky.
Ak bol účtovnou jednotkou - je to príjem OZD a zrazená zrážková daň sa uvádza v daň. priznaní

Pozri diskusiu v tejto téme a pokyn DR SR v prísp. č. 18

http://www.porada.sk/t72096-kam-zara...atky+rzzp+2007
0 0
UFO.ar UFO.ar

UFO.ar je offline (nepripojený) UFO.ar

Vďaka za Vaše reakcie k otázke preplatku RZZP v súvislosti s položkou B27.
(Dopĺňam informáciu, že ide o JU, výdavky preukázateľné, SZČO-dôchodca, ktorý mal preplatok z RZZP za rok 2007).
Podľa mňa ste správne poukázali na to, že tento preplatok bol riadne zdanený spolu s príjmami z podnikania v DPFO za rok 2008, pretože v zmysle pokynov DU o zaradení preplatku do POZD - ostatné príjmy, sa tento celý preplatok (aj so zrážkovou daňou) dostáva do základu dane. Z pohľadu vysporiadania dane je to takto správne.
Avšak problém vidím v nesúlade so zákonom o ZP. Keď zoberiem do úvahy skutočnosť, že zaplatený preddavok (B26), spolu so všetkými výdavkami na ZP (pol. B28 tlačiva RZZP, Typ B) sa pripočítavajú k základu dane (B27) a spolu tvoria VZ pre výpočet odvodu na zdravotné poistenie a zároveň na výpočet preddavku na ZP na ďalšie obdobie, tak sa pýtam: prečo musím opäť tento preplatok pripočítať k základu dane pre účely stanovenia VZ na ZP za rok 2008 + na preddavky 07/09-06/10? Len preto, že som ho pre účely DPFO musela zahrnúť do základu dane a teraz mi figuruje na riadku 42 (DPFO)? Pokladám to za nespravodlivé zvyšovanie odvodovej povinnosti na zdravotné poistenie ... alebo sa mýlim?
Vopred ďakujem za Vaše reakcie.

Prajem všetkým pekný deň.
Alena
0 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

DO r.z.z.p.typu B v riadku 26 mam zaratať aj čo som zaplatil nedoplatok z roč.zučtovania r.2007.Dakujem.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

demeter Pozri príspevok
DO r.z.z.p.typu B v riadku 26 mam zaratať aj čo som zaplatil nedoplatok z roč.zučtovania r.2007.Dakujem.
http://www.porada.sk/t111944-rzzp-20...ml#post1046765
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať