Zavrieť

Porady

odpočet DPH

Dobrý deň, kto mi môže poradiť s otázkou týkajúcou sa DPH v jednoduchom účtovníctve?
Môžem zaradiť do odpočtu DPH faktúru ktorá bola vystavená: prvá v 01/2009 s dátumom dodania k 31.01.2009 a druhá 28.02.2009 ale mne prišli až v štvrtom mesiaci?
Môžem si DPH s týchto faktúr uplatniť v 4.mesiaci?Sme mesačný platcovia DPH,mám podávať dodatočné priz. ak je každá s týchto faktúr v inom predošlom mesiaci?alebo si ich môžem odpočítať teraz vo 4.mesiaci s dátumom dodania k 30.04.2009?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Pri prijatých faktúrach môžeš DPH odpočítať vtedy, keď faktúry dostaneš, to znamená, že aj v apríli. Pri pokladničných bločkoch to neide, tie musíš dať do odpočtu v tom období, kedy majú dátum dodania.

    olmoj je offline (nepripojený) olmoj

    olmoj
    §51 ods.1a - na odpočítanie DPH musíš mať fakturu, tebe prišla v apríli takže uplatníš DPH v apríli a nemusíš podávať opravné DPH. Prilož si pre istotu obálku k fakturé že došla v apríli.

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Ja si na faktúru, ktorá mi príde takto neskoro napíšem dátum prijatia, podľa toho to zaúčtujem.

    Lubava je offline (nepripojený) Lubava

    Lubava
    Áno môžete. A podľa novely zákona č.222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty s účinnosťou od 1.4.2009 kedykoľvek do konca roka, v tom mesiaci ako zistíte, že ste zabudli na nejakú faktúru, alebo okladničný doklad ( alebo poslali Vám neskôr doklady ). Už nemusíte vystavovať dodatočné daňové priznanie.

    olmoj je offline (nepripojený) olmoj

    olmoj
    Od 1.4.2009 si môžeš uplatniť odpočet podľa §51 odsek 2 najskôr v zdaňovacom období v ktorom právo vzniklo a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka. Takže ak sa ti dostanu bločky neskôr ak nakupené môžeš uplatniť DPH aj v 12/2009.

    ROSLAWA je offline (nepripojený) ROSLAWA

    ROSLAWA
    Takže do odpočtu DPH môžem zahrnúť aj výdavkové pokladničné doklady ktoré som dostala teraz v 4.mesiaci a sú s dátumom z 3.mesiaca?môžem si ich odpočítať v DPH za 04.mesiac?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Od 1.4.2009 sa zmenil § 51, odst. 2 a 3 .
    Celá zmena je dobre rozobraná v materiáli, ktorý priložila ANNAP v príspevku č. 11
    http://www.porada.sk/1020788-post11.html

    a pozri aj toto.

    http://www.porada.sk/1028191-post29.html

    ivet. je offline (nepripojený) ivet.

    ivet.
    Ja sa v tejto téme opýtam: vedieme jedn.účt. Prišla nám fa za nájom za mesiac máj 2009 ale dátum vystavenia a zdanit.plnenia bol 29.4.09. Kedy mám nárok na odpočet DPH. Ja som dala v apríli, je to správne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivet. Pozri príspevok
    Ja sa v tejto téme opýtam: vedieme jedn.účt. Prišla nám fa za nájom za mesiac máj 2009 ale dátum vystavenia a zdanit.plnenia bol 29.4.09. Kedy mám nárok na odpočet DPH. Ja som dala v apríli, je to správne?
    Dátum plnenia na faktúre je nesprávny, takže buď ju vrátiš na prepracovanie, alebo nechaš tak, a odpočet si uplatníš dátumom uvedeným na nej. Nárok na odpočet vzniká vtedy, keď vzniká aj daňová povinnosť, v tomto prípade dodáv. zaplatí daň v apríli, ale nie je to správne, pretože v apríli k dodaniu- t.j. poskytnutiu nájmu nedošlo. A neplatili ste zálohu? Ak áno, faktúra je správna.

    ivet. je offline (nepripojený) ivet.

    ivet.
    a je chyba ak to dám to do apríla? totiž DPH som už odovzdala a dodatočné robiť nechcem. Tú fa za nájom mi dal šéf až dnes a hneď chcel dokončiť DPH aby mohol odovdzať, lebo cestoval preč.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivet. Pozri príspevok
    a je chyba ak to dám to do apríla? totiž DPH som už odovzdala a dodatočné robiť nechcem. Tú fa za nájom mi dal šéf až dnes a hneď chcel dokončiť DPH aby mohol odovdzať, lebo cestoval preč.
    Nie, nebude, pretože na faktúre máš uvedený apríl, ako mesiac dodania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.