Zavrieť

Porady

Koeficient DPH

Dobrý deň,
riešim tu problém počítania koeficientu DPH. Máme nehnuteľnosť a asi 2 roky ju prenajímame nájomcom - platiteľom DPH. Od marca máme nového nájomcu DPH, ktorý chce fakturovať nájom bez DPH. A ja riešim, či treba počítať koeficient DPH?
Poradí mi niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Ak prenajímate nehnuteľnosť platcom aj neplatcom DPH, tak musíte používať koeficient.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Nájom je všeobecne od Dph oslobodeny. Vy sa môžte rozhodnúť, že budete nájom zdaňovať. a to je pre Vás výhodnejší variant.

    Ak budete poskytovať nájmy zdaňované aj oslobodené - z toho vyplýva potom povinnosť "ošetrovať" vstupy koeficientom (pri nákupoch, ktoré budú používané na kombinované plnenia na výstupe - oslobodené aj zdaňované.
    Nájomca ako platiteľ Dph má nárok na odpočet Dph (iba vtedy nie, ak by ten nájom používal na oslobodené plnenia.)
    Avšak ak vyhoviete nájomcovi, znevýhodnite prenajímateľa.

    ivni je offline (nepripojený) ivni

    ivni
    Nájom samozrejme zdaňujeme, máme živnosť prenájom nehnuteľností.
    Mňa akurát štve, že kvôli jednému nájmu sa tu teraz mám zapodievať koeficientom? A pritom je to taká čiastka 59 Eur?
    človiečik Vladimír Ozimý
    ivni Pozri príspevok
    Nájom samozrejme zdaňujeme, máme živnosť prenájom nehnuteľností.
    Mňa akurát štve, že kvôli jednému nájmu sa tu teraz mám zapodievať koeficientom? A pritom je to taká čiastka 59 Eur?
    môže ti vyjsť Koeficient 1 a tým pádom to je v pohode. Ja osobne ak by išlo o jednu osobu by som však neprenajímal bez DPH, pretože od 1.4.2009 mi zákon o DPH umožňuje zaťažiť DPH aj nájom osobe ktorá nie je platiľom DPH ale je na účely zákona o DPH zdaniteľnou osobou t.j. podniká...

    rozhodnúť sa už nemôžete len pri súkromných osobách a PO ktoré nie sú založené na podnikanie a nevykonávajú činnosť ako zdaniteľná osoba
    Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 27.05.09 at 08:29

    ivni je offline (nepripojený) ivni

    ivni
    My sme zmluvu uzatvorili na cenu s DPH, lenže milá pani zaplatila sumu bez DPH, pretože sa dozvedela, že platci DPH môžu fakturovať aj bez DPH.
    Tak ak mi výjde koeficien 1, tak potom je to v pohode, netreba ani nič oznamovať daňovému úradu?
    človiečik Vladimír Ozimý
    ivni Pozri príspevok
    My sme zmluvu uzatvorili na cenu s DPH, lenže milá pani zaplatila sumu bez DPH, pretože sa dozvedela, že platci DPH môžu fakturovať aj bez DPH.
    Tak ak mi výjde koeficien 1, tak potom je to v pohode, netreba ani nič oznamovať daňovému úradu?
    ako náhle poskytujete oslobodené plnenie a zdaniteľné plnenie súčasne a prijaté vstupy ti idú na obe tieto plnenia je povinnosť oznámiť predpokladaný koeficient DU, správca dane ho musí odsúhlasiť.

    Milej pani odkážte že či s DPH alebo bez sa rozhodujete VY a nie príjemca služby...ak vy poskytujete s DPH má povinnosť zaplatiť nájom aj s daňou inak ide z jej strany o stále platný záväzok ktorý môžte súdne vymáhať

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    ivni Pozri príspevok
    My sme zmluvu uzatvorili na cenu s DPH, lenže milá pani zaplatila sumu bez DPH, pretože sa dozvedela, že platci DPH môžu fakturovať aj bez DPH.
    Tak ak mi výjde koeficien 1, tak potom je to v pohode, netreba ani nič oznamovať daňovému úradu?
    Fakturácia má byť v zmysle zmluvy. Ak ste si v zmluve dohodli cenu s Dph, tak najom zdaňujete.
    Nájom pre platiteľov dane bolo aj pred novelou možné zdaňovať.
    Novela zákona od 1.4.2009 rozšírila okruh osôb, ktorým je možné zdaňovať nájom aj o neplatiteľov, avšak musí ísť o zdaniteľnú osobu, ktorá podnika.(vid. prísp. 5).
    Ak chcel mať nájomca nájom bez Dph (a ma dôvod ??), tak to mal riešiť pri podpise zmluvy, nie pri úhrade faktúry.

    ivni je offline (nepripojený) ivni

    ivni
    Ďakujem Vám veľmi pekne, ste milý a naozaj ste mi veľmi pomohli. Pani zavolám, aby to doplatila, dúfam, že to dobre dopadne.
    Prajem pekný deň.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    ako náhle poskytujete oslobodené plnenie a zdaniteľné plnenie súčasne a prijaté vstupy ti idú na obe tieto plnenia je povinnosť oznámiť predpokladaný koeficient DU, správca dane ho musí odsúhlasiť.

    Milej pani odkážte že či s DPH alebo bez sa rozhodujete VY a nie príjemca služby...ak vy poskytujete s DPH má povinnosť zaplatiť nájom aj s daňou inak ide z jej strany o stále platný záväzok ktorý môžte súdne vymáhať
    prosím vas, do akých koloniek v DP k DPH vam potom vstupuju prijmy oslobodene od dph a koeficientovane faktury????
    Ďakujem

    frenky191 je offline (nepripojený) frenky191

    frenky191
    lydinka Pozri príspevok
    prosím vas, do akých koloniek v DP k DPH vam potom vstupuju prijmy oslobodene od dph a koeficientovane faktury????
    Ďakujem
    príjmy oslobodené od dph vstupujú do r. 15, koeficientované fa. r. 23

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    čítam všetky príspevky ohladne koeficientu a stále nemám jasno v jednej veci. Obchodná firma s obchodnou činnosťou popri svojej činnosti prenajíma priestory, ktoré sú jeho vlastníctvom a používa koeficient. Otázka je, či kráti všetky vstupy koeficientom, alebo len tie, ktoré sa týkaju prenájmu resp. budovy. Konkretnejšie, či kráti DPH aj z kanc.potrieb, PHM, telefony, ktoré súvisia len s obchodnou činnosťou a nie s prenájmom ani s budovou.Dakujem

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    ada159 Pozri príspevok
    čítam všetky príspevky ohladne koeficientu a stále nemám jasno v jednej veci. Obchodná firma s obchodnou činnosťou popri svojej činnosti prenajíma priestory, ktoré sú jeho vlastníctvom a používa koeficient. Otázka je, či kráti všetky vstupy koeficientom, alebo len tie, ktoré sa týkaju prenájmu resp. budovy. Konkretnejšie, či kráti DPH aj z kanc.potrieb, PHM, telefony, ktoré súvisia len s obchodnou činnosťou a nie s prenájmom ani s budovou.Dakujem
    Kráti tie vstupy, ktoré súvisia s priestormi, prenajímanými neplatiteľovi DPH. Ak sa napr.prenajímajú neplatiteľovi priestory v adm.budove a technicky sa zhodnotí časť adm.budovy, v ktorej sa nenachádzajú tieto prenajímané priestory, tak odpočítanie DPH z tech.zhodnotenia sa nekráti.

    Jucko je offline (nepripojený) Jucko

    Jucko
    Mám podobný prípad, preto ho pridám do tejto témy - ok?

    Podnikateľ-FO, platiteľ DPH prevádzkujúci obchod v r. 2010 prenajímal inej podnik.-FO, neplatiteľke DPH, nevyužívaný predajný stánok.
    Nájom fakturoval bez DPH, vôbec žiadne daňové výdavky na stánok neuplatnil, teda nedošlo ani k žiadnemu odpočtu DPH na vstupe.

    Otázka: má si urobiť Ročné zúčt. odpočítanej dane 2010? Má počítať koeficient?
    Podľa mňa nie.

    Ďakujem pekne za rady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.