Zavrieť

Porady

Výpis z daňového priznania typ B

Prosím Vás o pomoc pri vypĺňaní výpisu z daňového priznania FO typ B za rok 2008:

Do riadku 02 stĺpec 2 (tlačivo výpisu z DP) dávam výdavky, kroté som uviedla v daňovom priznaní (t.z., 60% paušál + preukázateľne zaplatené poistné a príspevky) alebo len čisté výdavky (t.j.,len 60% paušál)?

Za odpoveď ďakujem mruzek
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mruzek Pozri príspevok
Prosím Vás o pomoc pri vypĺňaní výpisu z daňového priznania FO typ B za rok 2008:

Do riadku 02 stĺpec 2 (tlačivo výpisu z DP) dávam výdavky, kroté som uviedla v daňovom priznaní (t.z., 60% paušál + preukázateľne zaplatené poistné a príspevky) alebo len čisté výdavky (t.j.,len 60% paušál)?

Za odpoveď ďakujem mruzek
výdavky z DP = 60% + zaplatené odvody
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

veronikasad Pozri príspevok
výdavky z DP = 60% + zaplatené odvody
Máš pravdu, mažem svoj predchádzajúci príspevok
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Prosím Vás, do riadku 10 čiastkový základ dane uvádzam aj keď bola strata sumu straty? Podľa mňa nie, ale pre istotu sa pýtam.
Ďakujem
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Nie strata sa neuvádza.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

grammatika Pozri príspevok
Prosím Vás, do riadku 10 čiastkový základ dane uvádzam aj keď bola strata sumu straty? Podľa mňa nie, ale pre istotu sa pýtam.
Ďakujem
v riadku 10 je napísané: r. 59 Daňového priznania typu B - znamená to, že do riadku 10 sa opíše číslo z r. 59. Ak je riadok 59 v DP typ B prázdny tak riadok 10 ponechaj prázdny, resp. napíš nulu.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ja som minulý rok odovzdala výpis z DP s 0 a pracovníčka SP zobrala kalkulačku, vyrátala a dopísala sumu straty
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Iwett Pozri príspevok
Ja som minulý rok odovzdala výpis z DP s 0 a pracovníčka SP zobrala kalkulačku, vyrátala a dopísala sumu straty
na to si mala prečiarknuť vetu: Vyhlasujem, že všetky údaje, ktoré som uviedol(a) v tomto výpise sú pravdivé....
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Monika Kováčová Pozri príspevok
na to si mala prečiarknuť vetu: Vyhlasujem, že všetky údaje, ktoré som uviedol(a) v tomto výpise sú pravdivé....
No to ma nenapadlo....Ja som sa len nemo prizerala
Naposledy upravil Iwett : 05.06.09 at 17:13 Dôvod: oprava chybičky
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Do 30.6.2009 má povinnosť každý podnikateľ (SZČO) doručiť do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne (podľa miesta bydliska) výpis z daňového priznania za rok 2008 vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok v prípade ak ste podávali opravné alebo dodatočné daňové priznanie (opravné, dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku).

Ak máte predĺženú lehotu na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, máte povinnosť predložiť výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok do 30. septembra kalendárneho roka.

V prípade, že ste v roku 2008 presiahli hrubý príjem (bez odpočítania nákladov) 3 546 Eur, stávate sa od 1.7.2009 povinne poistenou osobou a prvýkrát zaplatíte poistné do 10. augusta za mesiac júl. Ako povinne poistná osoba vám vzniká povinnosť prihlásiť sa na nemocenské a dôchodkové poistenie najneskôr do 8 dní od vzniku týchto poistení na príslušnom tlačive.

Suma 3 546 Eur je hranica 12-násobku minimálnej mzdy platnej od 1.1.2009 (295,50 Eur x 12).

Povinne dôchodkovo poistená SZČO má povinnosť platiť tieto poistenia

* nemocenské poistenie
* starobné poistenie
* invalidné poistenie (neplatí samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je dôchodkovo poistená po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku)
* rezervný fond solidarity

SZČO nie je povinne:

* úrazovo poistená
* garančne poistená
* poistená v nezamestnanosti

Naopak, tí podnikatelia, ktorí boli v roku 2008 povinne poistenou osobou a zároveň ich hrubý príjem z podnikateľskej činnosti nepresiahol výšku 3 546 Eur sa musia odhlásiť z registra platiteľov poistného.

Podnikateľ, ktorý začal prevádzkovať alebo vykonávať podnikateľskú činnosť v priebehu kalendárneho roka 2009 a v predchádzajúcom roku nemal príjem z podnikania a inej zárobkovej činnosti nemôže preukázať Sociálnej poisťovni výšku príjmu z podnikania. Z tohto dôvodu teda nie je povinne poistenou osobou od 1.7.2009 a ani sa nemusí prihlásiť v Sociálnej poisťovni. Povinne poistenou osobou sa stane až v júli 2010 za predpokladu, že jeho hrubý príjem za rok 2009 presiahne výšku 12 násobku minimálnej mzdy platnej od 1.1.2010.

Tip: Vymeriavací základ pre účely určenia odvodu poistného SZČO na nemocenské poistenie, na starobné poistenie, na invalidné poistenie a do rezervného fondu solidarity sa vypočíta:
Výpočet vymeriavacieho základu od 1.7.2009 na platenie poistného = Čiastkový základ dane : 2 : počet kalendárnych mesiacov výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti
Naposledy upravil SAIVI : 15.06.09 at 10:08
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

prosím o radu,
zamestnanec+SZČO, platil poistné a príspevky z príjmov zo závislej činnosti. v DP typ B vykázal z príjmov z podnikania stratu (niekoľko rokov po sebe, 28.10.2008 aj ukončil živnosť.)do riadku 11 uviedol 10 mesiacov. ako má vyplniť riadok 10 a 12 výpisu z DP? nechá ich prázdne? sú pri takomto type príjmov aj situácie, kedy výpis z DP podať netreba? ďakujem
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

keď ukončil živnosť výpis z DP podávať nemusí.
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

na www.szco.sk som nasla, ze vypis podat musi aj s potvrdenim o ukonceni zivnosti? kde najdem nieco blizsie, ze ho podat netreba?
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

prosím, pridá sa niekto, treba podať či netreba podať výpis z DP, prípadne ako majú byť vyplnené riadky 10 a 12 z príspevku č.11.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
irena249 Pozri príspevok
na www.szco.sk som nasla, ze vypis podat musi aj s potvrdenim o ukonceni zivnosti? kde najdem nieco blizsie, ze ho podat netreba?

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...01-2009-a.html

§ 228
Povinnosti samostatne zárobkovo činnej osoby

Na začiatok

(1) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná, ak tento zákon neustanovuje inak, predložiť príslušnej pobočke do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok; dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, je povinná predložiť do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane.

Tiez som toho nazoru, ze netreba, ale priznam sa, ze v zakone som to nenasla. Ked posles, nic nepokazis. Odhlasit z povinneho poistenia ako SZCO ho, samozrejme, musis.

SZCO vzdy podava vypis, aj ked je v strate, nemal ziaden prijem a pod. Kolonky vyplnas podla DP, v kolonkach vo vypise je napisane, aky udaj z DP sa tam ziada.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
keď ukončil živnosť výpis z DP podávať nemusí.

Súhlasím. Na SP je potrebné doručiť iba doklad o ukončení podnikania . V prípade, že má niekto pochybnosť, doručí aj výpis z DP....a kým sa to tu rieši, už to všetko mohlo "ležať" na pošte, resp. v podateľni či príslušnej kancelárii SP.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Prosím Vás, pomôžete mi? Ako SZČO som začal podnikať 1.4.2008 (vtedy mi vzniklo živnostenské oprávnenie). Mám do riadku č. 11 výpisu z DP napísať číslo 9? A do riadku č. 10 uvádzam sumu skutočne uhradených príspevkov od 1.4.2008 do 31.12.2008? Maximálne však 9000 Sk?

Ďakujem!
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
emarosl Pozri príspevok
Prosím Vás, pomôžete mi? Ako SZČO som začal podnikať 1.4.2008 (vtedy mi vzniklo živnostenské oprávnenie). Mám do riadku č. 11 výpisu z DP napísať číslo 9? A do riadku č. 10 uvádzam sumu skutočne uhradených príspevkov od 1.4.2008 do 31.12.2008? Maximálne však 9000 Sk?

Ďakujem!

áno, napíšeš skutočný počet mesiacov odkedy si začal podnikať na základe živnost.oprávnenia a skutočný odvod príspevkov.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Lenka1979 Pozri príspevok
áno, napíšeš skutočný počet mesiacov odkedy si začal podnikať na základe živnost.oprávnenia a skutočný odvod príspevkov.
prosím, príspevky môžu byť maximálne v sume 9000 Sk?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

emarosl Pozri príspevok
prosím, príspevky môžu byť maximálne v sume 9000 Sk?
maximálne 12000,-
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Iwett Pozri príspevok
maximálne 12000,-
To platí aj keď som podnikal až od 1.4.2008, prosím? To by bolo super :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať