Zavrieť

Porady

Trhliny v betone

Ma prosim Vas niekto skusenosti s trhlinami v betone na vrchnej deke? Zalievali sme putzmajstrom, vystuz zo zeleze bola klasicka - 12 roxor po 15 cm, a nad to 8 roxor po 30 cm. Problem je ze sme salovacie dosky pod zelezom nepoliali pred betonazou, a dalsi problem je ze pod 12 roxorom bolo ako podklad len 6ka roxor. Davali sme pod vystuz aj kusky polystyrenu, tie sa vsak uplne stlacili,tak sa teraz bojim ze to zelezo bude vytrcat zospodu. Takze neviem co mohlo tie trhliny sposobit, ale je ich fakt velmi vela - su sice tenke ako nit, ale su vsade. Tak sa teraz bojim ci mi to cele nepadne na hlavu. Este sme salovaciu kontrukciu nerozobrali, ideme az tento vikend?Mate s tymto prosim Vas niekto nejake skusenosti?Dakujem
Usporiadat
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
iskander Pozri príspevok
Ma prosim Vas niekto skusenosti s trhlinami v betone na vrchnej deke? Zalievali sme putzmajstrom, vystuz zo zeleze bola klasicka - 12 roxor po 15 cm, a nad to 8 roxor po 30 cm. Problem je ze sme salovacie dosky pod zelezom nepoliali pred betonazou, a dalsi problem je ze pod 12 roxorom bolo ako podklad len 6ka roxor. Davali sme pod vystuz aj kusky polystyrenu, tie sa vsak uplne stlacili,tak sa teraz bojim ze to zelezo bude vytrcat zospodu. Takze neviem co mohlo tie trhliny sposobit, ale je ich fakt velmi vela - su sice tenke ako nit, ale su vsade. Tak sa teraz bojim ci mi to cele nepadne na hlavu. Este sme salovaciu kontrukciu nerozobrali, ideme az tento vikend?Mate s tymto prosim Vas niekto nejake skusenosti?Dakujem
Ťažko povedať bez obhliadky, alebo foto.
Ak ste dali výstuž ako má byť, a betón min. B 20, tak potom by to malo byť OK.

Doporučujem :

1. Odšalovať len časť, niektoré stojky nechať nedotknuté (príklad : každé 2m, alebo každú druhú radu a pod.).

2. Podľa bodu 1 po odšalovaní vymurovať nenosné priečky, ktoré budú vlastne držať už deku (podľa toho aj odšalovávať, aby sa dalo murovať).

3. Mimochodom odšalovať podľa bodu jedna možno už aj o 1 - 2 dni. Ak sa odšalováva celá deka tak až po 28 dňoch.



Ak bolo všetko v poriadku podľa PD, tak drobné pukliny nemajú vplyv.
Neviem či ste si roili betón sam alebo bol dodávaný.
Môžete to byť z rôznych dôvodov, napr. aj kamenivom. Ak sa jedná o viac pórovitý, môhol nasiaknuť viac vody (vápenec a pod., ale ten nemá čo v betóne robiť).



CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 08.06.09 at 17:54
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

Dakujem,

Islo o beton z betonarky B20. Prave preto nechapem to mnozstvo puklin. Rozobrat by sme chceli konstrukciu v sobotu, cize to bude 22 dni po zaliati betonom..Mne tvrdili ze to tam musi byt 3 tyzdne,takze 22 dni. Hovorite ze 21 dni nestaci a pre istotu to tam est mame nechat par dni?Dakujem
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

naozaj sa odsalovat da uz skor ale treba nechat nejake stojky.
na hlavu to nepadne, ale ak nie je dodrzana krycia vrstva tak to moze robit take hnede flaky na stope.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Prečo to chcete odstojkovať ,kam sa ponáhľate?Drobné vlásočnicové trhliny vznikajú takmer vždy v miestach kde je vrchná armatúra súbežne s prútmi.Tak ako písal CIMOM odstojkováva sa postupne .
0 0
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

Co tym myslite - subezne s prutmy?Subezne s roxormy?Lebo tie su aj vertikalne aj horizontalne..nerozoberieme to cele naraz,aj tesari nam poradili aby sme tam cast nechali.Ide my skor o tie trhliny. Hovorite teda ze to je v celku normalne ze su vlastne vsade?Neohrozuje to stabilitu?Rozmyslal som co moze byt dovodom,ci zla kvalita betonu(ide o B20 z certifikovanej betonarky),alebo o zle viazanie zeleza-bolo to podla porjektu,po 15 cm 12 roxory, ci fakt ze se nepoliali salovacie dosky vodou(ale stale pochybujem ze toto mohlo soposobit az takyto problem..)
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

nestresuj trhlinky ako nit nevadia

ak to mas zasalovane a nepotrebujes debnenie niekde inde tak to nechaj este tyzden, zbytocne sa s tym budete trapit.
0 0
zet07 zet07

zet07 je offline (nepripojený) zet07

Skusal si to obcas poliat vodou?
0 0
bocan111 bocan111

bocan111 je offline (nepripojený) bocan111

robim dozor na stavbach a skoro vzdy su v betone pavucinove praskliny, ked sa chlapi na to vyprdnu a nekropia beton pocas vytvrdzovania/na statiku to ma pri RD minimalny vplyv, velke roppony su potom problem/...hovorym o velkych plochach/doskach/...hlavne aby ti netrcala armatura na spodu dosky...to ju potom radsej olep na hmozdiny PLS doskami 30mm a osietkuj...budes mat inac hnede flaky ako uz tu pisali...
0 0
p.mac p.mac

p.mac je offline (nepripojený) p.mac

človek, ktorý si sám tvorí svoj osud :o) alebo sa aspoň snažím ...viac
trhliny vzniknu vzdy, kvoli rychlemu vysusovaniu, priehybu a dotvarovania betonu. trhliny do 0,4mm su neskodne. Podoprete by ste to mali nechat min 28 dni, pretoze beton po tomto case dosiahne svoju stalost, inac este bude pracovat 4-5rokov, ale to iba minimalne. NIE JE TO STATICKA chyba ale iba vizualna.

vela stastia pri dokoncovani
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Dosky sa polievajú preto aby sa nelepili na betón.,tj aby sa ľahšie odšalovávali.Na 100% nepoliate dosky nemôžu za trhlinky.Nerobte si z tých trhliniek stres .Ani si nepamätám že by na niektorej deke neboli.Väčšinou za to môže riedky betón a rýchle vysychanie betónu v kombinácii s vysokou teplotou ovzdušia.12-ka roxor po 15 cm úplne postačuje.
Naposledy upravil 220870 : 14.06.09 at 17:53
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak mám na betonovej platni v strede priehlbinu, kde sa drží voda - podľa toho viem, že je tam nerovnosť max 3-4 cm, to sa dorovná neskôr poterom resp. inak? alebo je to chyba dodávateľa stavby?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

je to chyba, ale nie nejaka strasna, dorovna sa to.
0 0
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

Ahoj, myslis 4mm - teda 0,4 cm? lebo 0,4 mm by bolo dost miniaturne..moja najhrubsia trhlina ma okolo 3 mm. Uz sme to rozsalovali, nastastie to nepadlo:-)Ale co sa mi nepaci je ze sme asi dobre nepodlozili roxory, kedze z dolu na viacerych miestach vytrcaju a pri otvoroch vidiet ze su velmi nizko-na spodku betonu, drzi ich asi len centimeter betonu...ze nam to nemoze padnut na hlavu?samozrejme boli ulozen cez nosne mury a este idu priecky,ale aj tak ma napada ci to bude pod tou dekou 100 percentne bezpecne?
0 0
p.mac p.mac

p.mac je offline (nepripojený) p.mac

človek, ktorý si sám tvorí svoj osud :o) alebo sa aspoň snažím ...viac
priecky nie su nosne steny a ani sa nedotykaju zdola k stropu. no kde ti niekde vytrca roxor, no co uz , ale padnut by to nemalo, vlastne ta vrstva betonu pod roxorom je kvoli poveternostným podmienka- vlastne chrani roxor. Ak su tam spravne prierezy roxorov, tak to padnut nemoze. ta 3mm trhlinka nie je problem, lebo je urcite z rychleho vysusovaniu betonu.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
iskander Pozri príspevok
Ahoj, myslis 4mm - teda 0,4 cm? lebo 0,4 mm by bolo dost miniaturne..moja najhrubsia trhlina ma okolo 3 mm. Uz sme to rozsalovali, nastastie to nepadlo:-)Ale co sa mi nepaci je ze sme asi dobre nepodlozili roxory, kedze z dolu na viacerych miestach vytrcaju a pri otvoroch vidiet ze su velmi nizko-na spodku betonu, drzi ich asi len centimeter betonu...ze nam to nemoze padnut na hlavu?samozrejme boli ulozen cez nosne mury a este idu priecky,ale aj tak ma napada ci to bude pod tou dekou 100 percentne bezpecne?


Za predpokladu, že pod tou dekou bude vnútorný priestor je to OK. Následna omietka stropu armatúru zakryje. Staticky to nemá okamžitý vplyv, ide o konzerváciu kôli hrdzaveniu (oslabovaniu profilu).
Ak sa nebude robiť omietka, ale podhľad, treba obnažené roxory "schovať" minimálne cementovým mliekom. Existujú na to špeciálne nátery.

K tomu koľko pracuje betón dodávam, že je to až 10 rokov. Toto obdobie človek svojou činnosťou prakticky neovplyvní. Sú to také zmeny ako zmršťovanie, alebo vysiachanie pórov bez toho v akom prostredí betón je a pod. Podstatný vplyv to má pri nosných konštrukciách mostov a nie pri RD.

CIMOM

p.mac Pozri príspevok
priecky nie su nosne steny a ani sa nedotykaju zdola k stropu. no kde ti niekde vytrca roxor, no co uz , ale padnut by to nemalo, vlastne ta vrstva betonu pod roxorom je kvoli poveternostným podmienka- vlastne chrani roxor. Ak su tam spravne prierezy roxorov, tak to padnut nemoze. ta 3mm trhlinka nie je problem, lebo je urcite z rychleho vysusovaniu betonu.

K 1. tmavému :
- priečky nie, že sa majú dotýkať stropu, ale podľa technologického postupu sa musia aj "kailovať", teda zafixovať voči stropu; má to vplyv na ich statiku nakoľko sú samonosné (nielen vertikálne ale aj horizontálne) - môžu pod horizontálnym tlakom padnúť
- u priečok dokončenie po strop má vplyv aj na protipožiarnu odolnosť

K 2. tmavému :
- spodná vrstva betónu pri ŽB doske (krytie) nemá vpylv len na poveternostné podmienky, ale aj na samotnú nosnosť dosky;spodná armatúra je väčšinou namáhaná tlakom a najmä ťahom a jej obbetónovanie má svoj význam
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 21.06.09 at 15:26
0 0
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

Dakujem za odpovede.Teda zo vsetkych odpovedi vyplyva ze mozem kludne spavat, na hlavu mi nemoze padnut ani zelezo napriek vytrcaniumani beton napriek znacnemu popraskaniu. Dovolil by som si este jedno otazocku znalcom betonu. Deku na pristavbu sme betonovali vo stvrtok, a tehly mam objednane na utorok,teda beton bude v tu dobu schnut 5 a pol dna. Otazka je ci mozem tehly(asi 18 paliet) bez obav polozit na tu podsalovanu deku,alebo to mam dat radsej vedla?Vedla to zabera dost miesta,a nie je to proakticke ani pri murovani. Ale ci to ten beton po 5 dnoch vydrzi...dakujem
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

iskander Pozri príspevok
Dakujem za odpovede.Teda zo vsetkych odpovedi vyplyva ze mozem kludne spavat, na hlavu mi nemoze padnut ani zelezo napriek vytrcaniumani beton napriek znacnemu popraskaniu. Dovolil by som si este jedno otazocku znalcom betonu. Deku na pristavbu sme betonovali vo stvrtok, a tehly mam objednane na utorok,teda beton bude v tu dobu schnut 5 a pol dna. Otazka je ci mozem tehly(asi 18 paliet) bez obav polozit na tu podsalovanu deku,alebo to mam dat radsej vedla?Vedla to zabera dost miesta,a nie je to proakticke ani pri murovani. Ale ci to ten beton po 5 dnoch vydrzi...dakujem
Určite by som to po 5-tich dňoch schnutia betónu neriskla. Nechaj to poriadne vytvrdnúť, vyzrieť asi tri týždne. neriskuj, aj keď to máš podšalované.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Beton po 3-4 dnoch je na 70% vytvrdnuty. Po 5-tich dnoch by som tam par paliet polozil - bez problemov. Ak ich dobre rozlozis - na nosne mury a nedas tam prilis velku vahu, nemal by byt problem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
branislavp Pozri príspevok
Určite by som to po 5-tich dňoch schnutia betónu neriskla. Nechaj to poriadne vytvrdnúť, vyzrieť asi tri týždne. neriskuj, aj keď to máš podšalované.

Po dvoch dňoch som dal povolenie na položenie paliet na strop v mieste, kde bol podstojkovaný.


CIMOM
0 0
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

po 2 dnoch?Vau..a predpokladam ze ti to nepadlo alebo neporaskalo..a dal si to hocikam kde to bolo podstojkovane alebo len na miesta pod nosnou stenou?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať