Zavrieť

Porady

uplatnenie DPH z krátkobobého majetku pri registrácii platiteľa

dobrý deň, chcela by som si overiť nasledovné:
novovzniknutá s.r.o. je platiteľom DPH od 01.07.09, ešte v júni kúpila účtovný softvér, mobilný telefón ako aj počítač a tlačiareň.. chcela by som sa informovať, či si môžem z uvedených vecí odpočítať DPH na vstupe ako z krátkodobého majetku / zaujíma ma hlavne ten softvér a mobilný telefón/.. ďakujem za odpoveď
Usporiadat
gabči gabči

gabči je offline (nepripojený) gabči

Ak to máte evidované ako drobný majetok, tak sa DPH nemôže odpočítať. Mám to overené z DÚ, mali sme už takéto prípady. Jediná vec, čo môžete uplatniť a nie je to dlhodbý mejatok sú zásoby.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
mata.srnkova Pozri príspevok
dobrý deň, chcela by som si overiť nasledovné:
novovzniknutá s.r.o. je platiteľom DPH od 01.07.09, ešte v júni kúpila účtovný softvér, mobilný telefón ako aj počítač a tlačiareň.. chcela by som sa informovať, či si môžem z uvedených vecí odpočítať DPH na vstupe ako z krátkodobého majetku / zaujíma ma hlavne ten softvér a mobilný telefón/.. ďakujem za odpoveď
toto sme tu už riešili, tiež sme uvažovali hlavy lámali a prišli sme na to že:

nárok na odpočítanie dane z krátkodobého majetku vzniká pri registrácii ale len z takého ktorý nebol zahrnutý v predchádazajúcich rokoch do daňových výdavkov. T.j. za rok 2009 si môžte uplatniť DPH pri registrácii aj z počítača a tlačiarne účtovanej priamo do spotreby. § 55 zákona o DPH hovorí o majetku.
Je to nešťastné ustanovenie. Ale keďže sa neodvoláva pri majetku na zákon o dani z príjmov, za majetok považujeme všetko hnuteľné a nehnuteľné.
Nárok na odpočítanie DPH pri registrácii nevzniká pri službách
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gabči Pozri príspevok
Ak to máte evidované ako drobný majetok, tak sa DPH nemôže odpočítať. Mám to overené z DÚ, mali sme už takéto prípady. Jediná vec, čo môžete uplatniť a nie je to dlhodbý mejatok sú zásoby.
Súhlasím len čiastočne - z drobného majetku, nakúpeného v roku registrácie, si môže uplatniť odpočet DPH pri registrácii.

Prešlo mi to daňovou kontrolou DPH.
1 0
dufulus dufulus

dufulus je offline (nepripojený) dufulus

účtovník maličký ako máčny máčik ...viac
podľa §55 by to malo byť možné (okrem služieb ako to už bolo spomenuté) ... ale môže to byť uplatnené iba v prvom zdaňovacom období (za ktoré podávate priznanie)
(teda aspoň my sme to takto dávali - a šéf má skúsenosti z DÚ, robil daňováka, tak by to malo byť takto v poriadku)
2 0
mata.srnkova mata.srnkova

mata.srnkova je offline (nepripojený) mata.srnkova

ďakujem za odpovede, len na zhrnutie, takže si môžem uplatniť DPH aj z toho účtovného softvéru ako krátkodobého nehnuteľného majetku? / jeho nákupná cena je cca 550 EUR/
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mata.srnkova Pozri príspevok
ďakujem za odpovede, len na zhrnutie, takže si môžem uplatniť DPH aj z toho účtovného softvéru ako krátkodobého nehnuteľného majetku? / jeho nákupná cena je cca 550 EUR/
SW nie je nehnuteľný majetok.
SW si zara%ď spolu s počítačom, asi si ho kupovala naraz. DPH si uplatniť môžeš.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

gabči Pozri príspevok
Ak to máte evidované ako drobný majetok, tak sa DPH nemôže odpočítať. Mám to overené z DÚ, mali sme už takéto prípady. Jediná vec, čo môžete uplatniť a nie je to dlhodbý mejatok sú zásoby.
Prosím Vás, mohli by ste mi povedať, na základe akého § si môžem uplatniť DPH aj zo zásob? Ohľadom odpočtu DPH pri registrácii som našla len §55, kde je ale napísané "okrem zásob". Alebo to zle čítam?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, mohli by ste mi povedať, na základe akého § si môžem uplatniť DPH aj zo zásob? Ohľadom odpočtu DPH pri registrácii som našla len §55, kde je ale napísané "okrem zásob". Alebo to zle čítam?
posúvam...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, mohli by ste mi povedať, na základe akého § si môžem uplatniť DPH aj zo zásob? Ohľadom odpočtu DPH pri registrácii som našla len §55, kde je ale napísané "okrem zásob". Alebo to zle čítam?
Čítate dobre, ale niekedy tým pokryveným §§ nerozumie ani ich autor. Zo zásob je nárok na odpočítanie dane pri regitrácii. To okrem zásob patrí k úvahe o možnosti odpočítať daň z hmotného majetku (okrem zásob) t.j. majetku nezahrnutého v nákladoch. Zo zásob vniká nárok na odpočítanie vždy, t.j. aj keď boli zahrnuté v nákladoch (výdavkoch). U fyzickej osoby účtujúcej v JÚ je to bežné.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Jana Acsová Pozri príspevok
Čítate dobre, ale niekedy tým pokryveným §§ nerozumie ani ich autor. Zo zásob je nárok na odpočítanie dane pri regitrácii. To okrem zásob patrí k úvahe o možnosti odpočítať daň z hmotného majetku (okrem zásob) t.j. majetku nezahrnutého v nákladoch. Zo zásob vniká nárok na odpočítanie vždy, t.j. aj keď boli zahrnuté v nákladoch (výdavkoch). U fyzickej osoby účtujúcej v JÚ je to bežné.
Ďakujem veľmi pekne, už som kľudnejšia
0 0
xoxolushka xoxolushka

xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

DPH zo zásob sa nemôže odpočítať pri registrácií, nakoľko je už zahrnuté v nákladoch, teda raz by sa tým ponížili náklady (výškou DPH) a druhýkrát by sa ponížila DPH tou istou sumou,,,
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
xoxolushka Pozri príspevok
DPH zo zásob sa nemôže odpočítať pri registrácií, nakoľko je už zahrnuté v nákladoch, teda raz by sa tým ponížili náklady (výškou DPH) a druhýkrát by sa ponížila DPH tou istou sumou,,,
Skúste sa ešte raz zamyslieť nad znením §55 a vplyvom uplatnenia odpočtu DPH zo zásob na náklady a výnosy.
0 0
xoxolushka xoxolushka

xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

to bola odpoved, aka sa mi dostala od pracovníčky DU podnikatelia by "mali" fakt využívať konzultačné dni, aspoň zabijú nudu
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Zdravím. Neviem, či som v správnej téme, no súvisí to spolu. Dňom 1.7. zrušil SZČO registráciu k DPH podľa nového zákona, lebo sa registroval pre zníženie hranice na registráciu. Teda od 1.7. robí bez DPH. DÚ mu určil posledné zdaňovacie obdobie 3. štvrťrok. Teda musí ešte podať DP k DPH. Ako som sa informovala ide tam o vyrovnanie uplatnenia si DPH pri registrácii. On si nič pri registrácii neplatňoval. Chcem sa spýtať, ako má vyzerať to DP, či len dať nuly. Treba aj nejako vyznačiť, že je to posledné DP? Poradí nám niekto? Chceme to uzavrieť, aby to bolo už v poriadku. Vďaka za odpovede a pekný večer všetkým!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, môže dať nulové hlásenie.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Príroda Pozri príspevok
Zdravím. Neviem, či som v správnej téme, no súvisí to spolu. Dňom 1.7. zrušil SZČO registráciu k DPH podľa nového zákona, lebo sa registroval pre zníženie hranice na registráciu. Teda od 1.7. robí bez DPH. DÚ mu určil posledné zdaňovacie obdobie 3. štvrťrok. Teda musí ešte podať DP k DPH. Ako som sa informovala ide tam o vyrovnanie uplatnenia si DPH pri registrácii. On si nič pri registrácii neplatňoval. Chcem sa spýtať, ako má vyzerať to DP, či len dať nuly. Treba aj nejako vyznačiť, že je to posledné DP? Poradí nám niekto? Chceme to uzavrieť, aby to bolo už v poriadku. Vďaka za odpovede a pekný večer všetkým!
Neviem, čo tým myslíte, že "pri registrácii si nič neuplatňoval". V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi povinnosť odvodu dane z majetku, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná. Podstatné je, či ku ňu zrušenia registrácie máte v evidencii majetok, z ktorého ste v minulosti odpočítali DPH. Je potrebné postupovať podľa § 81 ods. 6 a 7 zákona o DPH.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Vďaka, Mária i Kejka. Platca DPH bol od 1.3.2009 a zrušilo sa to od 1.7.2009. V tejto dobe sme nekupovali žiadny majetok- teda DHM a neodpočítavali žiadne DPH. Dva štvrťroky sme klasicky dávali do DP k DPH - rozdiel medzi DPH pri nákupe materiálov - ND, PHM, telefón.,prac.oblečenie ap. a pri predaji služby- príjem z fa za služby /ťažba dreva/. Traktory boli kúpené skôr bez DPH. Teda pri registrácii , teda v prvom DP sme nič ohľadom registrácie nedávali, nevedie ani žiadne zásoby. Tak si myslím, že nemá čo odvádzať. Je to správne?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Príroda Pozri príspevok
Vďaka, Mária i Kejka. Platca DPH bol od 1.3.2009 a zrušilo sa to od 1.7.2009. V tejto dobe sme nekupovali žiadny majetok- teda DHM a neodpočítavali žiadne DPH. Dva štvrťroky sme klasicky dávali do DP k DPH - rozdiel medzi DPH pri nákupe materiálov - ND, PHM, telefón.,prac.oblečenie ap. a pri predaji služby- príjem z fa za služby /ťažba dreva/. Traktory boli kúpené skôr bez DPH. Teda pri registrácii , teda v prvom DP sme nič ohľadom registrácie nedávali, nevedie ani žiadne zásoby. Tak si myslím, že nemá čo odvádzať. Je to správne?
Ak ku dňu zrušenia registrácie nemá žiadny majetok z dôvodu, že si zo žiadneho majetku nikdy neodpočítal DPH, alebo všetok majetok (napríklad zásoby) minul (použil) na podnikanie pred zrušením registrácie, nemá čo odvádzať.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Ďakujem, Mária. Pozerám tie zákony, aj tak mi to nie je celkom jasné. Píšeš, že ak zásoby použil na podnikanie pred zrušením registrácie. Napr. si odpočítaval DPH pri nákupe náhrad. dielov a tie nemohol minúť ako PHM alebo si odpočítal DPH na fa za telefón, prac. oblečenie a pod.Tam sa predsa nedá vyjadriť zostatok. Neviem, či urobím dobre, ale asi do posledného DP k DPH po zrušení dám len nuly. Treba aj vyznačiť, že ide o posledné DP, tam taká kolonka na tlačive ani nie je a nemôžem označiť ani že je platca DPH, keď už nie je. Ozvete sa ešte, poradíte ako odovzdať to posledné DP? Vopred vďaka !
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Príroda Pozri príspevok
Ďakujem, Mária. Pozerám tie zákony, aj tak mi to nie je celkom jasné. Píšeš, že ak zásoby použil na podnikanie pred zrušením registrácie. Napr. si odpočítaval DPH pri nákupe náhrad. dielov a tie nemohol minúť ako PHM alebo si odpočítal DPH na fa za telefón, prac. oblečenie a pod.Tam sa predsa nedá vyjadriť zostatok. Neviem, či urobím dobre, ale asi do posledného DP k DPH po zrušení dám len nuly. Treba aj vyznačiť, že ide o posledné DP, tam taká kolonka na tlačive ani nie je a nemôžem označiť ani že je platca DPH, keď už nie je. Ozvete sa ešte, poradíte ako odovzdať to posledné DP? Vopred vďaka !
Náhradné diely má ešte na sklade ?
0 0
Načítať ďalšie