Zavrieť

Porady

Odpočet DPH

Ahoj poradaci,

v decembri vyhral klient konanie a získal budovu. Zaplatil na základe výhry zálohudňa 12.12.2008. Dňa 14.5.2009 mu došla poštou 1 x faktúra zo dňa 12.12.2008, kde mu vyčíslili sumu-zálohu, ktorú uhradil z rospisom DPH a hneď k tomu dalšiu faktúru s dátumom 14.5.2009 kde mu ta platba zo dňa 12.12.2008 bola odrátaná, a suma k úhrade je 0,00. Žiadnu DPH si neuplatňoval ani za 4.Q.2008, ani do dnešného dňa,vzhľadom na to , že nemal faktúru. Môže si túto DPH nárokovať teraz, je štvrťročný platca DPH. A ešte k tejto budove má preberací protokol zo dňa 4.06.2009. Prosím o radu.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Milena284 Pozri príspevok
    Ahoj poradaci,

    v decembri vyhral klient konanie a získal budovu. Zaplatil na základe výhry zálohudňa 12.12.2008. Dňa 14.5.2009 mu došla poštou 1 x faktúra zo dňa 12.12.2008, kde mu vyčíslili sumu-zálohu, ktorú uhradil z rospisom DPH a hneď k tomu dalšiu faktúru s dátumom 14.5.2009 kde mu ta platba zo dňa 12.12.2008 bola odrátaná, a suma k úhrade je 0,00. Žiadnu DPH si neuplatňoval ani za 4.Q.2008, ani do dnešného dňa,vzhľadom na to , že nemal faktúru. Môže si túto DPH nárokovať teraz, je štvrťročný platca DPH. A ešte k tejto budove má preberací protokol zo dňa 4.06.2009. Prosím o radu.Ďakujem
    každopádne daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 vznikla v roku 2008. Na to aby som si uplatnil právo na odpočítanie dane musím mať podľa § 51 ods. 1 písm. a) faktúru. Následne ods. 2 hovorí že ak nemáte faktúru do dňa podania daňového priznania uplatníte daň v čase kedy ste faktúru obdržali. Podľa otázky usudzuejm že ste ju obdržali až v druhom kvartáli t.j. DPH si uplatníte až za druhý kvartál 2009. Mali by ste však preukázať kedy ste faktúru obdržali.

    Milena284 je offline (nepripojený) Milena284

    Milena284
    Ďakujem.Nebola som si istá, či je to v poriadku,bola teraz zmena v zákone o DPH, jedná sa totiž o dosť veľku sumu. Takže je rozhodujúci dátum pečiatkz, kedy bola faktúra doručená do firmy.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Milena284 Pozri príspevok
    Ďakujem.Nebola som si istá, či je to v poriadku,bola teraz zmena v zákone o DPH, jedná sa totiž o dosť veľku sumu. Takže je rozhodujúci dátum pečiatkz, kedy bola faktúra doručená do firmy.
    Zmena bola ale tá sa týkala len prvej vety ods. 2 kedy už môžme uplatniť nárok na odpočítanie do konca kalendárneho roka...ale za podmienky že máme faktúru do dňa podania daňového priznania...

    Milena284 je offline (nepripojený) Milena284

    Milena284
    Dobrý deň p.Ozimný,
    ďakujem Vám za odpoveď, možem sa ešte uistiť v jednej veci, ak mi môžete poradiť??

    Vsetko sa udialo tak:
    Vyhral konanie ohladom kupy tej budovy, na to zaplatil akoze zalohu dna 12.12.2008

    Faktura s datumom 12.12.2008 , kde bola vycislena DPH, mala taketo udaje:

    Datum vystavenia: 12.12.2008
    Datum dodania: 12.12.2008
    Datum splatnosti: 12.12.2008( len tu fakturu sme vobec neobdrzali, az 14.05.2009, kde je aj zaevidovana(

    Text: fakturujeme Vam DPH z prijatej zálohy za predaj nehnutelnosti.

    TATO Faktura prisla mi az 04.05.2009 SPOLU S DALSOU FAKTUROU , KDE NA FA JE UDANE:
    Datum vystravenia: 14.05.2009
    Datum splatnosti: 14.05.2009
    Datum zdan.plnenia: 17.4.2009

    text. Predaj nehnutelnosti........suma
    - minus zálohová platba .....suma
    --------------------------------------
    k uhrade .................................0,00

    Mam este ku vsetkemu :
    Protokol o fyzickom odovzdani a prevzati objektu...

    Ak mi mozete poradit, nemam nahodou urobit DPH dodatocne DPH za4.Q.2008, alebo tak ako sme pisali, ze si budem nárokovat DPH az teraz v 2.Q.2009???

    Prosim o radu, citam Vase prispevky, a uz som si s nimi pomohla. Tento pripad ma dost zamotal, aje tam nemala suma, a nechcela by som urobit chybu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa mňa ste si zo zálohy mohli odpočítať DPH, ale ten doklad ste nedostali.
    Tzv.ostrá fa prišla až teraz, tak si uplatnite celu výšku DPH a tú mínusovú DPH odignorujete.

    Milena284 je offline (nepripojený) Milena284

    Milena284
    Takze tak ako som si myslela, mozem si teraz v 2.Q.2009 nárokovat DPH, vzhladom na to, ze faktura mi dosla dna 14.5.2009 a mam ju zaevidovanu, pod datumom doslej posty dna 16.5.2009.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.