Zavrieť

Porady

Výpočet čistého príjmu

Dobrý deň.
Prosím pekne o radu, či robím výpočet čistého príjmu správne.
Začal som živnosť, pracujem na Slovensku ako poradca pre jednu zahraničnú firmu, ktorá mi mesačne posiela 1000eur, ja im za to vystavím faktúru.
Výdavky nemám žiadne, teda si uplatňujem len paušálnych 40%.
Robím výpočet správne?:
1000eur -40% =400

zostáva 600 eur -41,34 /zdravotné poistenie. iba/
- 335,47 /nezdanitel. minimum/
zostane 223,19 eur - 19%daň = 42,4daň

znamená to teda že z 1000 eur mám odrátať 41,37+42,4=83,77eur a čistý zisk mám 916,23eur.
Je prosím tento výpočet správny?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    zolko0904 Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Prosím pekne o radu, či robím výpočet čistého príjmu správne.
    Začal som živnosť, pracujem na Slovensku ako poradca pre jednu zahraničnú firmu, ktorá mi mesačne posiela 1000eur, ja im za to vystavím faktúru.
    Výdavky nemám žiadne, teda si uplatňujem len paušálnych 40%.
    Robím výpočet správne?:
    1000eur -40% =400

    zostáva 600 eur -41,34 /zdravotné poistenie. iba/
    - 335,47 /nezdanitel. minimum/
    zostane 223,19 eur - 19%daň = 42,4daň

    znamená to teda že z 1000 eur mám odrátať 41,37+42,4=83,77eur a čistý zisk mám 916,23eur.
    Je prosím tento výpočet správny?
    Ďakujem
    Myslím, že čistý príjem by mal byť v tvojom prípade základ dane (t.j. príjmy mínus výdavky uplatnené v daňovom priznaní), znížený o výšku zaplatenej dane.
    Naposledy upravil Mária.K. : 16.07.09 at 14:38 Dôvod: spresnenie

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Mária.K. Pozri príspevok
    Myslím, že čistý príjem by mal byť v tvojom prípade základ dane (t.j. príjmy mínus daňové výdavky), znížený o výšku zaplatenej dane.
    A nie je to to isté, čo vypočítal zolko?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zolko0904 Pozri príspevok
    Môžem teda považovať tento výpočet za správny?
    V podstate ano, ale ak ti firma hradí všetky výdavky súvisiace s podnikaním /nepoznam živnostníka, ktorý so svojou činnosťou nemá žiadne výdavky. Nižšie ako 40 % ano, ale vtedy je pre neho výhodnejší paušál/, uvažovala by som o závislej činnosti ...

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Gabi03 Pozri príspevok
    A nie je to to isté, čo vypočítal zolko?
    Nie je to to isté, lebo on od brutto príjmu odpočítal zaplatené zdravotné poistné a daň. Ja si myslím, že na výpočet čistého príjmu potrebuje odpočítať od brutto príjmu paušálne výdavky 40%, zaplatené poistné a daň. Tým sa mu čistý príjem zníži v porovnaní s tým, čo vypočítal on o 40%-ný paušálny výdavok.
    Základ dane = brutto príjem - 40% výdavky- poistné
    Základ dane - daň = čistý príjem.
    To je môj názor, ale opravte ma, ak sa mýlim.
    Predpokladám, že po skončení kalendárneho roka by mu podľa tohto modelu, ale pochopiteľne len z celoročného príjmu, vydal potvrdenie aj daňový úrad napr. pre potreby úveru a pod.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mária.K. Pozri príspevok
    Nie je to to isté, lebo on od brutto príjmu odpočítal zaplatené zdravotné poistné a daň. Ja si myslím, že na výpočet čistého príjmu potrebuje odpočítať od brutto príjmu paušálne výdavky 40%, zaplatené poistné a daň. Tým sa mu čistý príjem zníži v porovnaní s tým, čo vypočítal on o 40%-ný paušálny výdavok.
    Základ dane = brutto príjem - 40% výdavky- poistné
    Základ dane - daň = čistý príjem.
    To je môj názor, ale opravte ma, ak sa mýlim.
    Predpokladám, že po skončení kalendárneho roka by mu podľa tohto modelu, ale pochopiteľne len z celoročného príjmu, vydal potvrdenie aj daňový úrad napr. pre potreby úveru a pod.
    S tvojim výpočtom súhlasím, ale v prvom príspevku píše, že nemá žiadne výdavky ... A chcel vedieť čistý zisk.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    veronikasad Pozri príspevok
    S tvojim výpočtom súhlasím, ale v prvom príspevku píše, že nemá žiadne výdavky ... A chcel vedieť čistý zisk.
    Ja som pochopila otázku tak, že sa pýta, aký bude čistý zisk v prípade potreby jeho vyčíslenia napr. pre banku - ak si chce vziať úver, alebo napríklad ak sa zisťuje príjem na účely určenia výživného súdom. Úplne skutočný čistý príjem si vie vypočítať iba on sám, lebo sám najlepšie vie, aké výdavky mu vznikajú a na takto vyčíslený čistý príjem by nepotreboval zadávať otázku. V otázke uviedol, že má výdavky na zdravotné poistenie a uplatňuje si výdavky % z príjmov. Myslím si, že vždy vzniknú aj nejaké ďalšie (hoci len minimálne) skutočné výdavky popri platbách na zdravotné poistenie - napríklad telefón, poštovné, poplatky banke v súvislosti s platením zdravotného poistenia. Z uvedeného dôvodu som otázku pochopila tak, že sa pýta na "oficiálny čistý príjem" a svojou odpoveďou som nechcela nikoho dezorientovať. Ak sa niekto pýta, mal by zadávať otázky presnejšie, aby bolo jasné, čo sa chce skutočne dozvedieť, lebo nejasne položená otázka dáva možnosť viacerých interpretácií.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Mária.K. Pozri príspevok
    Ja som pochopila otázku tak, že sa pýta, aký bude čistý zisk v prípade potreby jeho vyčíslenia napr. pre banku - ak si chce vziať úver, alebo napríklad ak sa zisťuje príjem na účely určenia výživného súdom. Úplne skutočný čistý príjem si vie vypočítať iba on sám, lebo sám najlepšie vie, aké výdavky mu vznikajú a na takto vyčíslený čistý príjem by nepotreboval zadávať otázku. V otázke uviedol, že má výdavky na zdravotné poistenie a uplatňuje si výdavky % z príjmov. Myslím si, že vždy vzniknú aj nejaké ďalšie (hoci len minimálne) skutočné výdavky popri platbách na zdravotné poistenie - napríklad telefón, poštovné, poplatky banke v súvislosti s platením zdravotného poistenia. Z uvedeného dôvodu som otázku pochopila tak, že sa pýta na "oficiálny čistý príjem" a svojou odpoveďou som nechcela nikoho dezorientovať. Ak sa niekto pýta, mal by zadávať otázky presnejšie, aby bolo jasné, čo sa chce skutočne dozvedieť, lebo nejasne položená otázka dáva možnosť viacerých interpretácií.
    Práve preto, že zadávateľ neuviedol všetky informácie, jeho výpočet je správny.
    Samozrejme každý má svoje výdavky (telef=on, stravné, PHM,...) ale tie on neuvádza.
    A čo sa týka paušálnych výdavkov, tie sa k výpočtu čistého príjmu nemajú počítať, pretože je to len fiktívna "pomocná" čiastka potrebná k výpočtu dane.

    PS: Neviem, ako sa počíta príjem pre posudzovanie bánk či pre určenie výživného.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.