Zavrieť

Porady

Nadčas

ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

Prosím pekne, ja už som jeleň !

Môže mi niekto potvrdiť toto:
Za júl je 168 prac.hod., z čoho je 8 hod. sviatok. Čiže zamestnanec mal odrobiť len 160hod.? Nie 168 hod? Ak má nad 160 hod. povedzme že odrobil 222 hod.
t.j. : A/222-160=62 hod.nadčas alebo
B /222-168 je 54 hod. nadčas?
Usporiadat
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Pokiaľ je odmeňovaný mesačnou mzdou, tak jeho nadčas je tých 54 hod.
0 0
Alllena Alllena

Alllena je offline (nepripojený) Alllena

ajka
Prosím pekne, ja už som jeleň !

Môže mi niekto potvrdiť toto:
Za júl je 168 prac.hod., z čoho je 8 hod. sviatok. Čiže zamestnanec mal odrobiť len 160hod.? Nie 168 hod? Ak má nad 160 hod. povedzme že odrobil 222 hod.
t.j. : A/222-160=62 hod.nadčas alebo
B /222-168 je 54 hod. nadčas?
Ak je odmeňovaný hodinovou mzdou tak je jeho nadčas 62hod.Ak sviatok nepracoval tak mu musíš zaplatiť sviatok v jeho náhrade z priemeru vypočítaného na 3Q/05 ak vo sviatok pracoval tak mu patrí aj náhrada mzdy vo sviatok aj mzda za tento deň aj mzdové zvýhodnenie najmenej 50%
priemeru vypočítaného na 3Q/2005
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ja len malú poznámku - pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne, čiže pri pracovnom čase 40 hodín môže mať najviac 8 hodín nadčasu za týždeň - mesiac má 4 týždne x 8 hodín = 32 hodín nadčasu za mesiac
0 0
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

vladan
ja len malú poznámku - pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne, čiže pri pracovnom čase 40 hodín môže mať najviac 8 hodín nadčasu za týždeň - mesiac má 4 týždne x 8 hodín = 32 hodín nadčasu za mesiac
No áno ale nadčasy rátam bokom...
Zamestananci sa tak dohodli so šéfstvom. Ide o reštauračné zariadenie..tam je to vždy veselé
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

vladan
najviac 8 hodín nadčasu za týždeň - mesiac má 4 týždne x 8 hodín = 32 hodín nadčasu za mesiac
...v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich.....(97/6ZP)
0 0
Alllena Alllena

Alllena je offline (nepripojený) Alllena

vladan
ja len malú poznámku - pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne, čiže pri pracovnom čase 40 hodín môže mať najviac 8 hodín nadčasu za týždeň - mesiac má 4 týždne x 8 hodín = 32 hodín nadčasu za mesiac
prečítala som si ten par.97/6 a teraz hlúpa otázka : za nornálných okolností sa ten limit nesmie nesmie prekročiť ani keď zamestnanec chce pracovať?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Alllena
prečítala som si ten par.97/6 a teraz hlúpa otázka : za nornálných okolností sa ten limit nesmie nesmie prekročiť ani keď zamestnanec chce pracovať?
Podľa toho paragrafu môže mať v priemere najviac 8 hodín týždenne. Keď si to prepočítaš na celý rok, vyjde ti za 52 týždňov 416 hodín nadčasov. Nariadené nadčasy môžu byť maximálne 150 hodín do roka, ale ak zamestnanec súhlasí, môže mať ešte 250 hodín nadčasov. Spolu je to za rok 400 hodín, ktoré nesmieš prekročiť, ani keby to chcel zamestnanec. Nadčasy, za ktoré si čerpá náhradné voľno, sa do toho nepočítajú.
0 0
Alllena Alllena

Alllena je offline (nepripojený) Alllena

Zita4
Podľa toho paragrafu môže mať v priemere najviac 8 hodín týždenne. Keď si to prepočítaš na celý rok, vyjde ti za 52 týždňov 416 hodín nadčasov. Nariadené nadčasy môžu byť maximálne 150 hodín do roka, ale ak zamestnanec súhlasí, môže mať ešte 250 hodín nadčasov. Spolu je to za rok 400 hodín, ktoré nesmieš prekročiť, ani keby to chcel zamestnanec. Nadčasy, za ktoré si čerpá náhradné voľno, sa do toho nepočítajú.
ďakujem za odpoveď na moju hlúpu otázku ujasnila som si to
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Zita4
Podľa toho paragrafu môže mať v priemere najviac 8 hodín týždenne. Keď si to prepočítaš na celý rok, vyjde ti za 52 týždňov 416 hodín nadčasov. Nariadené nadčasy môžu byť maximálne 150 hodín do roka, ale ak zamestnanec súhlasí, môže mať ešte 250 hodín nadčasov. Spolu je to za rok 400 hodín, ktoré nesmieš prekročiť, ani keby to chcel zamestnanec. Nadčasy, za ktoré si čerpá náhradné voľno, sa do toho nepočítajú.

Chcela by som sa opýtať, či je nutné mať písomne - povolenie na vyššie nariadené nadčasy, ako je je tých 150 hodín. Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Eva Farkasová
Chcela by som sa opýtať, či je nutné mať písomne - povolenie na vyššie nariadené nadčasy, ako je je tých 150 hodín. Ďakujem.
Povoľuje ti ich Zákonník práce.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Keď vyčerpá zamestnávateľ 150 hodín nariadenej práce nadčas, na ďalších 250 hodín môže využiť prácu nadčas, ak s tým zamestnanec súhlasí. To znamená, že potrebuje mať len súhlas zamestnanca.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Chcela by som poprosiť o radu:

- zamestnanci majú nepravidelný pracovný čas - robí sa denne 10 hodín - jeden týždeň 5 dní, ďalší 3 dni, každú druhú sobotu 6 hodín. Majú naplánované smeny, ale niekedy treba zostať dlhšie, a raz pracovali aj v nedelu 5 hodín.
V septembri jeden z nich pracoval 1.9, lebo mu vyšla smena, druhý nepracoval, lebo mu smena nevyšla. Neviem, ako mám posúdiť sviatky a mzdu za sviatoku oboch.
+ idem im preplatiť nadčasy za tento mesiac, sú odmeňovaní mesačnou mzdou, nadčas je 14 hodín. Ako vypočítam mzdu na nadčas? Delím mesačnú mzdu fondom pracovného času za daný mesiac? (+ samozrejme vyplatím príplatok za prácu nadčas - 25% priem. zárobku.)

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zita4
Keď vyčerpá zamestnávateľ 150 hodín nariadenej práce nadčas, na ďalších 250 hodín môže využiť prácu nadčas, ak s tým zamestnanec súhlasí. To znamená, že potrebuje mať len súhlas zamestnanca.
Nemá to byť vo forme dodatku k PZ alebo nejakej dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom? Niekto nemá písomne niečo také sformulované. Veĺmi by mi to pomohlo. Díky.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Súhlas nemusí byť iba písomný, ale môže byť aj konkludentný, čo po slovensky znamená, že prejav vôle bol urobený takým spôsobom, ktorý nevzbudzuje pochybnosti o tom, čo chcel účastník tohto úkonu prejaviť ( § 35, ods. 1 Občianskeho zákonníka ). Inak povedané, ak zamestnanec pracuje nadčas, zamestnávateľ s tým súhlasí, a vyplatí mu za to mzdu, ktorú tento prevezme, je tým vyjadrená jeho vôľa, že s prácou nadčas súhlasil.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

stretol som sa s prípadom ,keď zamestnávateľ robil zvyšovannie mzdy,aby menal problém snadčasmi do paltového výmeru dal klauzulu, že v základne jmzde je zarátaná práca Nadčas konaná pravidelne, zákonník práce to umožňuje a nenašie sa zamestnanec ktorý by nepodpísal zvýšenie mzdy a zamestnávateľovi to umožňuje sledovať len 150 hodín podľa zakonníka práce
0 0
Huta Huta

Huta je offline (nepripojený) Huta

Alllena
Ak je odmeňovaný hodinovou mzdou tak je jeho nadčas 62hod.Ak sviatok nepracoval tak mu musíš zaplatiť sviatok v jeho náhrade z priemeru vypočítaného na 3Q/05 ak vo sviatok pracoval tak mu patrí aj náhrada mzdy vo sviatok aj mzda za tento deň aj mzdové zvýhodnenie najmenej 50%
priemeru vypočítaného na 3Q/2005
Alllena píšeš, že ak zamestnanec pracoval vo sviatok patrí mu aj náhrada mzdy vo sviatok aj mzda za tento deň aj mzdové zvýhodnenie najmenej 50%. Podľa mňa patrí zamestnancovi, krorý pracoval vo sviatok dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50% jeho priemerného zárobku.
Prosím vyjadrite sa k tomu!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
karol.za
stretol som sa s prípadom ,keď zamestnávateľ robil zvyšovannie mzdy,aby menal problém snadčasmi do paltového výmeru dal klauzulu, že v základne jmzde je zarátaná práca Nadčas konaná pravidelne, zákonník práce to umožňuje a nenašie sa zamestnanec ktorý by nepodpísal zvýšenie mzdy a zamestnávateľovi to umožňuje sledovať len 150 hodín podľa zakonníka práce
Je to v súlade so ZP, mzda však musí byť vyššia ako minimálna mzda.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Huta
Alllena píšeš, že ak zamestnanec pracoval vo sviatok patrí mu aj náhrada mzdy vo sviatok aj mzda za tento deň aj mzdové zvýhodnenie najmenej 50%. Podľa mňa patrí zamestnancovi, krorý pracoval vo sviatok dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50% jeho priemerného zárobku.
Prosím vyjadrite sa k tomu!
Súhlasím s Hutou, je to mzda+mzdové zvýhodnenie min.50% ( §122, ods 1 ZP).
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

V našej firme je potrebné vykladať kamióny niekedy po pracovnej dobe, aj v sobotu, občas vo sviatok. Doteraz to bolo na dohode, ale teraz skladníci odmietajú. Tých 150 hod. ročne(8h.týždenne) mu môže zamestnávateľ nariadiť,ale:

1. Koľko vopred to musí skladník vedieť? Stáva sa, že mu šéf 15.30 povie, nech ostane do 17.00. Niekedy naozaj už majú iný program.
2. Ak skladník odmietne nariadený nadčas ako to riešiť?
3. Mzda za prácu nadčas je +25%, vo sviatok min. +50% ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mirka D
V našej firme je potrebné vykladať kamióny niekedy po pracovnej dobe, aj v sobotu, občas vo sviatok. Doteraz to bolo na dohode, ale teraz skladníci odmietajú. Tých 150 hod. ročne(8h.týždenne) mu môže zamestnávateľ nariadiť,ale:

1. Koľko vopred to musí skladník vedieť? Stáva sa, že mu šéf 15.30 povie, nech ostane do 17.00. Niekedy naozaj už majú iný program.
2. Ak skladník odmietne nariadený nadčas ako to riešiť?
3. Mzda za prácu nadčas je +25%, vo sviatok min. +50% ?
1. závisí to od charakteru práce, či je možné vopred predvídať túto prácu, ale v zásade by malo ísť o dohodu firmy a zamestnanca.
2. ak odmietne naozaj z vážnych dôvodov a občas, je to potrebné akceptovať, ak to odmieta stále, je potrebné poohliadnuť sa na trhu práce po takom človeku, čo toto nebude robiť
3. áno
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať