Zavrieť

Porady

Služobná PHM-karta

Ahojte poraďáci!
potrebovala by som pomôcť, mám takýto problém:
Prepravna spoločnosť si kúpila karty na nákup PHM, každé dva týždne nám bude chodiť faktúra. Budem si aj uplatňovať DPH. Každá karta je zaradená na evidenčné číslo kamióna, až na jednu, ktorú kúpil konateľ do "zásoby".
Konateľ využíva svoje súkromné auto na služobné účely, čo normálne klasicky vypočítam PHM + 6,20 Sk. Teraz ale natankoval do svojho súkromného auta na PHM-kartu. Môžem to nejako započítať do účtovníctva ako náklad? Len pre tentokrát....
Ďakujem
Mirka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    mirka16
    Ahojte poraďáci!
    potrebovala by som pomôcť, mám takýto problém:
    Prepravna spoločnosť si kúpila karty na nákup PHM, každé dva týždne nám bude chodiť faktúra. Budem si aj uplatňovať DPH. Každá karta je zaradená na evidenčné číslo kamióna, až na jednu, ktorú kúpil konateľ do "zásoby".
    Konateľ využíva svoje súkromné auto na služobné účely, čo normálne klasicky vypočítam PHM + 6,20 Sk. Teraz ale natankoval do svojho súkromného auta na PHM-kartu. Môžem to nejako započítať do účtovníctva ako náklad? Len pre tentokrát....
    Ďakujem
    Mirka
    Mirka16, mám pocit, že ani pre tentokrát! Je to nedaňový náklad.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ak pride faktura, pan konatel ju bude musiet preplatit zo svojich peniazkov, resp. vlozit peniazky do firmy v pripade, ze fakturu uhradite.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    mirka16
    Teraz ale natankoval do svojho súkromného auta na PHM-kartu. Môžem to nejako započítať do účtovníctva ako náklad? Len pre tentokrát....
    Mirka
    Tankovanie konateľa možno zaúčtovať aj ako pohľadávku spoločnosti voči nemu (účet 335) a vysporiadať ju pri zúčtovaní cestovného príkazu. Záleží ešte na spôsobe účtovania, t.j. ako účtuješ inkaso z účtu a ako došlú faktúru za odber PHM.
    Ale spravidla by mohlo platiť, alebo ako príklad účtovania uvádzam:
    335/221 - inkaso z účtu za čerpanie PHM
    512/333 - predpis účtovania cestovného príkazu
    333/335 - úhrada CP z čerpanej zálohy z účtu
    333/211 - úhrada nedoplatku z CP
    Zúčtovanie nedaňového nákladu a teda "niečoho navyše" pre konateľa uhradené z prostriedkov s.r.o. by viedlo aj k zdaneniu tohto "príjmu" daňou zo závislej činnosti. Preto je podľa môjho názoru lepšie účtovať o pohľadávke a túto vysporiadať cez CP.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Tankovanie konateľa možno zaúčtovať aj ako pohľadávku spoločnosti voči nemu (účet 335) a vysporiadať ju pri zúčtovaní cestovného príkazu. Záleží ešte na spôsobe účtovania, t.j. ako účtuješ inkaso z účtu a ako došlú faktúru za odber PHM.
    Ale spravidla by mohlo platiť, alebo ako príklad účtovania uvádzam:
    335/221 - inkaso z účtu za čerpanie PHM
    512/333 - predpis účtovania cestovného príkazu
    333/335 - úhrada CP z čerpanej zálohy z účtu
    333/211 - úhrada nedoplatku z CP
    Zúčtovanie nedaňového nákladu a teda "niečoho navyše" pre konateľa uhradené z prostriedkov s.r.o. by viedlo aj k zdaneniu tohto "príjmu" daňou zo závislej činnosti. Preto je podľa môjho názoru lepšie účtovať o pohľadávke a túto vysporiadať cez CP.
    Pri FA ktorá mi došla za PHM - tankovanie voči nemu :môžem aj takto
    335/321 - inkaso z účtu za čerpanie PHM
    321/221 - uhrada FA
    211/335 - úhrada konateľa do pokladne

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Maxinka Pozri príspevok
    Pri FA ktorá mi došla za PHM - tankovanie voči nemu :môžem aj takto
    335/321 - inkaso z účtu za čerpanie PHM
    321/221 - uhrada FA
    211/335 - úhrada konateľa do pokladne
    hmmm...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.