Zavrieť

Porady

dobropis

dostala som 30.06.05 faktúru od dodávatela za nákup materiálu. Teraz 30.07.05 mi poslal čiastočný dobropis. Kto mi z Vás poradí, ako to u mňa zaúčtovať?
Zatiaľ ďakujem.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Doplň o aké účto sa jedná : JÚ , PÚ ???
0 0
juho11 juho11

juho11 je offline (nepripojený) juho11

ide o Podvojné účto.
0 0
juho11 juho11

juho11 je offline (nepripojený) juho11

prosíííímmm je to dôležité.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Neviem aký máš problém, ale nákup materiálu 112 al. 501 podľa toho či účtuješ A, al.B spôsobom účtovania zásob oproti 321. Dobropis to isté ale mínusom.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
juho11
dostala som 30.06.05 faktúru od dodávatela za nákup materiálu. Teraz 30.07.05 mi poslal čiastočný dobropis. Kto mi z Vás poradí, ako to u mňa zaúčtovať?
Zatiaľ ďakujem.
Já účtujem v JÚ .

Ale bez ohľadu na to či to je JÚ , alebo PÚ dobropis musíš zapísať do došlých faktúr mínusovým znamienkom . V DPH sa Ti to premietne plusom , pokiaľ si plátcom DPH .

Čo sa týka účtovania , musíš počkať na poraďákov , ktorý účtujú v PÚ .
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahojte poradaci, teraz som si prezerala rady ohladne dobropisov a docitala som sa este v tych starsich ze pojem Dobropis v hlavicke dokladu sa uz nedava. Riesi sa to potom len minusom vo fakture? Ak som vystavila fakturu na sumu 30000 a zistila som ze faktura mala byt vystavena na sumu 10000. Mozem vystavit minusovu fakturu na 30000, s odvolanim sa na omyl a nasledne vystavit novu fakturu na 10000? Prvykrat mam vystavit dobropis, tak naozaj potrebujem radu. Dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nika.sum
Ahojte poradaci, teraz som si prezerala rady ohladne dobropisov a docitala som sa este v tych starsich ze pojem Dobropis v hlavicke dokladu sa uz nedava. Riesi sa to potom len minusom vo fakture? Ak som vystavila fakturu na sumu 30000 a zistila som ze faktura mala byt vystavena na sumu 10000. Mozem vystavit minusovu fakturu na 30000, s odvolanim sa na omyl a nasledne vystavit novu fakturu na 10000? Prvykrat mam vystavit dobropis, tak naozaj potrebujem radu. Dakujem
No to je dosť veľký omyl. Ak je to čerstvý dátum , tak by som to pozdržala a vyžiadala späť od odberateľa , s tým , že fa by som prerobila komplet so zachovaním čísla faktúry .
Ak sa to už nedá , tak vystaviť dobropis s mínusovou hodnotou a v prípade uhradenia pohľadávky dobropisovanú sumu vrátiť odberateľovi späť na účet .
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Zita5
No to je dosť veľký omyl. Ak je to čerstvý dátum , tak by som to pozdržala a vyžiadala späť od odberateľa , s tým , že fa by som prerobila komplet so zachovaním čísla faktúry .
Ak sa to už nedá , tak vystaviť dobropis s mínusovou hodnotou a v prípade uhradenia pohľadávky dobropisovanú sumu vrátiť odberateľovi späť na účet .
Ja viem ze je to dost velky omyl, ale stalo sa, sice nie mne, ale ja to musim riesit. Bohuzial fa je z konca juna, takze patri do DPH 2.stvrtroka. Uhrada bola vo vyske spravnej faktury. Ja by som to riesila tou minusovou fa a vystavenim novej so spravnou sumou a preuctovanim uhrady.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
A preco nemozes vystavit dobropis na 20.000? Ja by som to riesila tak. Ak ti zaplatili plnu sumu 30.000, tak by som im 20.000 vratila.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nika.sum
Ja viem ze je to dost velky omyl, ale stalo sa, sice nie mne, ale ja to musim riesit. Bohuzial fa je z konca juna, takze patri do DPH 2.stvrtroka. Uhrada bola vo vyske spravnej faktury. Ja by som to riesila tou minusovou fa a vystavenim novej so spravnou sumou a preuctovanim uhrady.
Ja tomu rozumiem tak, že odberateľ uhradil len takú sumu akú mal uhradiť, teda 10 tis. Sk. Preto som súhlasila v príspevku urobiť storno faktúru na pôvodných 30 tis. Sk a novú faktúru na správnych 10 tis. Sk. A to z toho dôvodu, že im vlastne nič nedobropisuje, len robí opravu sumy fa z dôvodu preklepu.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

liba2
Ja tomu rozumiem tak, že odberateľ uhradil len takú sumu akú mal uhradiť, teda 10 tis. Sk. Preto som súhlasila v príspevku urobiť storno faktúru na pôvodných 30 tis. Sk a novú faktúru na správnych 10 tis. Sk. A to z toho dôvodu, že im vlastne nič nedobropisuje, len robí opravu sumy fa z dôvodu preklepu.
Ale co s DPH, ak urobim len opravu, nebudem musiet podat dodatocne danove priznanie? Faktura bola totiz vystavena 30.6. a dodavatel je platcom DPH. Ak by neslo o DPH tiez by som to riesila len stornom.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nika.sum
Ale co s DPH, ak urobim len opravu, nebudem musiet podat dodatocne danove priznanie? Faktura bola totiz vystavena 30.6. a dodavatel je platcom DPH. Ak by neslo o DPH tiez by som to riesila len stornom.
§25 zák.o DPH:
ods.1 písm. b): Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby... sa opraví pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti.
ods.3: Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daň. priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotoví doklad o oprave základu dane.
(účinnosť od 1.1.2005).
Teda podľa dátumu vystavenia storno fa a novej fa dáš do daň. priznania.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem Libusa, velmi si mi pomohla.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte trochu sa pripletiem do tejto debaty, aj keď je už uzatvorená. Iba "krátke zhrnutie":

V prípade, že dochádza k oprave faktúry z Vami uvádzaných dôvodov, nie je to presne aplikovateľné na § 25 ZDPH, nakoľko nedochádza k čiastočnému zrušeniu dodávky, či zmene ceny. Došlo k chybe a fakturovaná bola čiastka, ktorá nebola predmetom dodávky, teda zdaniteľné plnenie bolo nesprávne vyčíslené z iných dôvodov, ako sa týkajú opravy základu dane podľa § 25. Riešila by to však iba korešpondencia medzi zainteresovanými subjektami a v tom prípade by podľa môjho názoru pripadalo do úvahy dodatočné daňové priznanie.

Ak sa to však naaplikuje na § 25 (opäť opakujem, ak nie je korešpondencia, nie je dôkaz a teda ani vysvetlenie opravy základu dane) je potrebné dôvod opravy na faktúre uviesť - najschodnejšie je pravdepodobne čiastočné zrušenie dodávky. V tom prípade sú dve možnosti:
1. dobropis celej faktúry a následne nová fakturácia (tento prípad by však mohol byť problematický na dátumy a ani ho nedoporučujem - skúste vymyslieť dátum zdaniteľného plnenia novofakturovanej dodávky iný ako dátum pôvodného plnenia, čo by mohlo dôjsť k zvýšeniu daňovej povinnosti v mesiaci jún, pričom dobropis má riešené zdaňovacie obdobie dátumom vystavenia. Mohlo by byť problematické vysvetliť, čo sa stalo a ako to reálne prebiehalo, aj keď nevravím, že by to nebolo možné. Ale načo sa škrabať cez celú hlavu, keď stačí za uchom?).
2. dobropis k rozdielu pôvodného a skutočne realizovaného plnenia - doporučujem toto riešenie, nakoľko tu je jasné, že rozdiel medzi pôvodným ZD a opraveným ZD a DPH sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane (§ 25 ods. 3 ZDPH).
Z naznačeného vyplýva (a z môjho pohľadu by som aplikovala práve toto riešenie) jednoznačnejší postup z druhého riešenia.

3. Pre úplnosť uvediem ešte jedno riešenie, ktoré je naznačené aj v úvode: "storno faktúry" - ale to by pripadalo do úvahy, keby existovala spomínaná korešpondencia a odberateľ by namietal k faktúre neexistujúce plnenie (potrebné podrobne uviesť v rámci záznamovej povinnosti).

Predsa ešte jedno doplnenie:
Zvážiť aj ďalší postup so zreteľom na to, ako sa pri účtovaní faktúry správal odberateľ. Bolo by zaujímavé zistiť, či k plneniu pristúpil ako k prijatému (keď uhradil iba 10 tis. a nie celú čiastku) a uplatnil si odpočítanie DPH z celej faktúry. V tom prípade by bolo opäť, a to pre obe strany, najprijateľnejšie druhé riešenie.
Naposledy upravil Jana Acsová : 09.08.05 at 08:55
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

AVO prosím ťa, keď si sa už rozpísala, ako by si riešila tento prípad z mojej praxe:
Konateľ neznalý zákona o DPH vystavil faktúru na 2 prístroje a poslal odberateľovi. Ústny dohovor bol, že tovar si môžu prevziať až po jeho zaplatení. Odberateľ ale dodnes nezaplatil a konateľa "vodí za nos" s odkazom, že uhradí o 3 týždne, a o 10 dní a blabla...Fa bola vystavená 31.3.05, plnenie sa neuskutočnilo, úhrada neprišla. Na moju radu, kým to bolo "horúce", konateľ nestornoval fa a je v učto dodnes. Teraz by to chcel stornovať.
No a môj problém je podobný. Čo s tým urobiť?
Preto som reagovala s tým § 25, lebo vlastne tesne predtým som hľadala postup pre tento prípad:
Vystaviť storno-fa s dátumom aug.05 a deň zdaniteľného plnenia bude 31.03.05 ? opraviť DPH marec ? ale ako to zdôvodniť pred DÚ? alebo deň vystavenia v auguste=deň zdanit.pl. a podľa § 25 zahrnúť do daň. priznania v auguste? Aký je tvoj názor?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zdanila si dodávku 03/2005?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

AVO
Zdanila si dodávku 03/2005?
Fa je riadne v evidencii DPH v marci aj v daň.priznaní. Ja som totiž vtedy ani netušila čo sa stalo. Až keď pohľadávka dlho trčala ako neuhradená, som sa na to opýtala, ale to už bol máj-jún.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
liba2
Vystaviť storno-fa s dátumom aug.05 a deň zdaniteľného plnenia bude 31.03.05 ? opraviť DPH marec ? ale ako to zdôvodniť pred DÚ? alebo deň vystavenia v auguste=deň zdanit.pl. a podľa § 25 zahrnúť do daň. priznania v auguste? Aký je tvoj názor?
Ak si DPH odviedla 03/2005, vystavila by som dobropis z dôvodu zrušenia (alebo neprevzatia) dodávky podľa § 25 ods. 1 písm. a) - oprava základu dane v deň vystavenia dobropisu.
Podľa môjho názoru sem sa § 25 dá napasovať. Tu sa nejedná o preklep. K plneniu reálne malo dôjsť vo fakturovanom rozsahu. Pred DÚ by som argumentovala práve zrušením plnenia (bolo by dobré si k tomu vypracovať korešpondenciu - minimálne pri zaslaní dobropisu odberateľovi).
Je to všetko hra na slovíčka, len je potrebné dopredu vedieť, čo a kde hovoriť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

AVO ďakujem, tak som uvažovala aj ja. Len tá korešpondencia nie je, lebo on komunikoval len telef. Ale dobrý nápad napísať sprievodný list k dobropisu (bude to storno fa - to som už konzultovala aj v Krose), kde sa aspoň naznačí priebeh tejto story.
Zápasila som s tým doteraz sama, teraz som istejšia. Ešte raz ďak.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
liba2
AVO ďakujem, tak som uvažovala aj ja. Len tá korešpondencia nie je, lebo on komunikoval len telef. Ale dobrý nápad napísať sprievodný list k dobropisu (bude to storno fa - to som už konzultovala aj v Krose), kde sa aspoň naznačí priebeh tejto story.
Zápasila som s tým doteraz sama, teraz som istejšia. Ešte raz ďak.
Pozor Libi.
Ja neuvádzam storno faktúry, ale opravu základu dane podľa § 25 a to je dobropis a to z dôvodu zrušenia dodávky. A ten sprievodný list by mohol mať text:

V prílohe Vám zasielame dobropis, k plneniu zo dńa xy, nakoľko došlo z Vašej strany k zrušeniu dodávky v plnom rozsahu.

Uvedené dávame na vedomie a pá, pá
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať