Zavrieť

Porady

Platca DPH - a nákup tovaru

Dobrý deň. Som SZCO a som neplatca DPH, nakupujem tovar z ČR a k 23.7.2009 som nakúpila tovar za 390.000,-sk. Dnes sa chcem ísť zaregistrovať ako Platiteľ DPH. Môžem teraz ihnd už po zaregistrovaní sa objednať tovar z CR v hodnote cca.100 tis? Alebo musím počkať kým mi z danového poslú IC DPH a až potom môžem objednávať tovar. A ak si ho objednám môžu mi poslať ešte faktúru na tovar aj s DPH, /už mi to prekročí tých 420 tis/, alebo musím čakať kým mi pridelia to číslo, ja ho pošlem do čiech a oni mi potom vyfaktúrujú bez DPH.
Viem že je v tom zmätok, ale hádam pochopíte.
dakujem
ada
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    adaz Pozri príspevok
    Dobrý deň. Som SZCO a som neplatca DPH, nakupujem tovar z ČR a k 23.7.2009 som nakúpila tovar za 390.000,-sk. Dnes sa chcem ísť zaregistrovať ako Platiteľ DPH. Môžem teraz ihnd už po zaregistrovaní sa objednať tovar z CR v hodnote cca.100 tis? Alebo musím počkať kým mi z danového poslú IC DPH a až potom môžem objednávať tovar. A ak si ho objednám môžu mi poslať ešte faktúru na tovar aj s DPH, /už mi to prekročí tých 420 tis/, alebo musím čakať kým mi pridelia to číslo, ja ho pošlem do čiech a oni mi potom vyfaktúrujú bez DPH.
    Viem že je v tom zmätok, ale hádam pochopíte.
    dakujem
    ada
    no objednať si ho môžte ale na to aby došlo k oslobodeniu a prenosu daňovej povinnosti na Vás, potom sa musíte preukázať IČDPH slovenskám inak vám český platiteľ vystaví faktúru s českou daňou a zbytočne...takže ja odporúčam počkať...ak teda môžte počkať...

    adaz je offline (nepripojený) adaz

    adaz
    no ved ide o to, že čakať naozaj už nemôžem, lebo tovar súrne potrebujem na predajnu. Takže český dodávateľ mi kludne môže vystaviť faktúru s DPH /na moju škodu, no nič/. A nevadí že sa mi budú prekrívať dátumy? To znamená že hranicu 420 tis.prekročím, ale ešte nebudem mať číslo z dan.úradu len budem mať podanú žiadosť o registráciu?
    A potom budem musieť aj nejako spätne odviesť tú 19% dan, nášmu danovému úradu? to znamená od sumy 420 tis. už začnem odvádzať dan, aj napriek tomu že budem mať na dodáv.faktúrach uvádzanú českú DPH?
    A vlastne do kedy sa musí odviesť tá 19% daŇ? je to mesačné, alebo kvartálne?daka
    človiečik Vladimír Ozimý
    zákon v § 7 ukladá povinnosť len podať žiadosť o registráciu nie je uvedené že nemôžte objednávať tovar ďalej. To znamená, že ak si objednáte tovar ešte ako neplatiteľ DPH potom nedochádza k prenosu daňovej povinnosti a vy z daňového hľadiska nebudete nič robiť. Ja osobne by som však sa dohodol so správcom dane či sa to nedá urýchliť. No v § 77 máte riešené zdaňovacie obdobia. Základným je mesiac pričom ak neprekročíte obrat za kalendárny rok v hodnote 331939,19 EUR, potom zdaňovacím obdobím je kvartál. Môžte však požiadať že chcete byť mesačným platiteľom (predpodkladám že to asi nechcete). Následne ste povinná podávať daňové priznanie podľa § 78 a to do 25 dní po ukončení zdaňovacieho obdobia (ak ste platiteľom). T.j. teraz je tretí kvartál a podávať daňové priznanie sa bude do 25.10. Iné varianty riešiť nebudem lebo vy ste požiadali o reigstráciu za platiteľa dane.

    adaz je offline (nepripojený) adaz

    adaz
    Zdravím, od zajtra 14.8. ma zaregistrovali ako platcu DPH. Na sklade mám tovar za cca 500 tis, ktorý som nadobudla ešte ako neplatca z českej republiky. Od zajtra budem musieť všetok tovar predávať aj s DPH /teda aj ten tovar ktorý som nadobudla ako neplatca/.

    Otázka: Môžem si nejako odpočítať už zaplatené DPH z nakúpeneho tovaru ešte ako neplatca v ČR, alebo ho budem musieť ešte raz odviesť z tovaru ktorý teraz predam už s DPH? Predávam ešte staré zásoby z čias neplatcu....

    Platca DPH - a nákup tovaru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.