Zavrieť

Porady

preprava osôb

Dobrý deň,
sesterská spoločnosť z Rakúska vykonáva pre našu spoločnosť služby (obidve spol. su platc. DPH). Na tento účel - na dodanie služby pre našu spoločnosť, vyslala sem Rakuska spoločnosť svojich zamestnancov. Potom nam Rakúska spoločnosť zaslala faktúru v ktorej faktúruje okrem poskytnutých služieb, aj prepravu za svojich zamestnancov a to:
prepravu taxikom na tuzemsku
prepravu taxikom vrámci štátov EU
leteckú prepravu a poplatky.

Potrebovala by som poradiť, ako posúdiť tieto prepravné služby a kde majú byť zdanené, resp., či je aj nárok na odpočítanie DPH.

Možno posúdiť prepravu taxikom vrámci štátov EÚ v zmysle § 46 zákona o DPH a potom to je oslobodene?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Wodickova Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    sesterská spoločnosť z Rakúska vykonáva pre našu spoločnosť služby (obidve spol. su platc. DPH). Na tento účel - na dodanie služby pre našu spoločnosť, vyslala sem Rakuska spoločnosť svojich zamestnancov. Potom nam Rakúska spoločnosť zaslala faktúru v ktorej faktúruje okrem poskytnutých služieb, aj prepravu za svojich zamestnancov a to:
    prepravu taxikom na tuzemsku
    prepravu taxikom vrámci štátov EU
    leteckú prepravu a poplatky.

    Potrebovala by som poradiť, ako posúdiť tieto prepravné služby a kde majú byť zdanené, resp., či je aj nárok na odpočítanie DPH.

    Možno posúdiť prepravu taxikom vrámci štátov EÚ v zmysle § 46 zákona o DPH a potom to je oslobodene?
    presne tak preprava osôb pravidelnou i nepravidelnou prepravou (napr. taxi) je od DPH oslobodená u nás podľa § 46. T.j. rakúska spoločnosť by Vám to mala faktúrovať bez DPH a Keďže ide o oslobodené plnenie nevzniká Vám povinnosť vykonať samozdanenie...

    Wodickova je offline (nepripojený) Wodickova

    Wodickova
    oslobodene to maju podla mna taxikari, lebo oni vykonavaju prepravnu sluzbu. Ale miesto dodania je v zmysle § 15 ods. 3 tam, kde sa preprava vykona, cize Slovensko. Tak vychadza mi to tak, ze by sa sluzba mala dodanit v tuzemsku. Opravte ma ak rozmyslam zle.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Wodickova Pozri príspevok
    oslobodene to maju podla mna taxikari, lebo oni vykonavaju prepravnu sluzbu. Ale miesto dodania je v zmysle § 15 ods. 3 tam, kde sa preprava vykona, cize Slovensko. Tak vychadza mi to tak, ze by sa sluzba mala dodanit v tuzemsku. Opravte ma ak rozmyslam zle.
    ale otázka znie či preprava osôb taxikármi v rámci EU je oslobodená podľa § 46.
    Predpokladám že ide o prepravu medzi dvoma zmluvnými štátmi. V prípade ak ide výlučne o prepravu na Slovensku predmet dane je tu a treba to zdaniť na území SR...takže treba možno ešte raz a jasne zadefinovať otázku ...

    Wodickova je offline (nepripojený) Wodickova

    Wodickova
    Vladimir rozmyslajme ekonomicky..................este raz si precitajte text na zaciatku............taxi prevazal zamestnancov Rak. spol (platcu DPH), kt. pre nas vykonavala sluzby po Slov. a aj medzi cl. statmi. Potom ta Rakuska spolocnost nam prefakturovala prepravu ich osob taxikom, dokonca aj letenky z Rak. na Slovensko. Ja si myslim, ze vsetky tieto prepravne sluzby podliehaju DPH na Slovensku v zmysle § 15 ods. 3. Mate na to iny nazor?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.