Zavrieť

Porady

Odchodné

Sociálna poisťovňa oznamuje,že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca.Platí to isté aj pre invalida nad 70%?
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

hhel Pozri príspevok
Sociálna poisťovňa oznamuje,že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca.Platí to isté aj pre invalida nad 70%?
Píšu len o starobnom dôchodku......t.z., že ak ide o predčasného starobného dôchodcu a priznanie invalidného dôchodku, tak na to sa to nevzťahuje.

PS: nie je to diskriminácia starobných dôchodcov?
medzi nami, nesedí mi tam to slovíčko "odmena", lebo odmena to nie je, ale je to odchodné.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
mzdarka renca Pozri príspevok
Píšu len o starobnom dôchodku......t.z., že ak ide o predčasného starobného dôchodcu a priznanie invalidného dôchodku, tak na to sa to nevzťahuje.

PS: nie je to diskriminácia starobných dôchodcov?
medzi nami, nesedí mi tam to slovíčko "odmena", lebo odmena to nie je, ale je to odchodné.
Ano máš pravdu, je to odchodné, ale môže dostať aj odmenu pri odchode do dôchodku napríklad peňažné plnenie zo SF a to už odmena je.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

hhel Pozri príspevok
Sociálna poisťovňa oznamuje,že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca.Platí to isté aj pre invalida nad 70%?
ako súvisí stanovisko SP k odmene pri odchode do dôchodku s názvom témy ? Sú to dva rozdielne pojmy ...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Sabadka Pozri príspevok
Ano máš pravdu, je to odchodné, ale môže dostať aj odmenu pri odchode do dôchodku napríklad peňažné plnenie zo SF a to už odmena je.
Plnenie zo SF nejde do VZ na SP. A to, že odmeny idú vieme predsa.......preto nechápem celkom dobre stanovisko SP, resp. o čo im ide (to, že o prašule, to mi je jasné).

Bola by som rada, ak by mi to niekto vysvetlil lopatisticky, lebo to naozaj nechápem.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
mzdarka renca Pozri príspevok
Plnenie zo SF nejde do VZ na SP. A to, že odmeny idú vieme predsa.......preto nechápem celkom dobre stanovisko SP, resp. o čo im ide (to, že o prašule, to mi je jasné).

Bola by som rada, ak by mi to niekto vysvetlil lopatisticky, lebo to naozaj nechápem.
Myslím, že SP má na mysli ešte nejakú mimoriadnu odmenu mimo odchodného (nakpríklad zamestnávateľ odmení zamestnanca, že už konenčne sa rozhodol odísť na dôchodok a uvolnil miesto mladším ) Alebo SP nemá ani poňatia o tom, že pri prvom odchode do dôchodku sa platí odchodné a to sa nepovažuje za odmenu.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

ja si tiež myslím, že je to mimoriadna odmena niečo mimo odchodného.Myslím,že keby tým vyjadrením bolo myslené odchodné odvolali by sa na príslušný § ZP.
0 0
hhel hhel

hhel je offline (nepripojený) hhel

Takže mám to chápať,že to je odmena a nie odchodné?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
hhel Pozri príspevok
Takže mám to chápať,že to je odmena a nie odchodné?
Odmena ide do VZ
Odchodné sa nepočíta do VZ
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

hhel Pozri príspevok
Takže mám to chápať,že to je odmena a nie odchodné?
ja to tak chápem, že odmena nie je odchodné, len stále nerozumiem jednému, veď vždy išli odmeny do VZ na SP, tak načo to tam ešte píšu?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Už to tu raz bolo.....
http://www.porada.sk/t117240-odmena-...ml#post1116640
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
mzdarka renca Pozri príspevok
ja to tak chápem, že odmena nie je odchodné, len stále nerozumiem jednému, veď vždy išli odmeny do VZ na SP, tak načo to tam ešte píšu?
Preto, aby bola využitá celá strana A4 a neobvinili ich z plytvania finančných prostriedkov za kancelársky papier. Keď ho už použijú tak musí byť popísaný celý
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Sabadka Pozri príspevok
Preto, aby bola využitá celá strana A4 a neobvinili ich z plytvania finančných prostriedkov za kancelársky papier. Keď ho už použijú tak musí byť popísaný celý
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mzdarka renca Pozri príspevok
ja to tak chápem, že odmena nie je odchodné, len stále nerozumiem jednému, veď vždy išli odmeny do VZ na SP, tak načo to tam ešte píšu?
aby si ju zamestnávatelia nemýlili s odmenou pri jubileu ...
máš prístup do DRAKa, pozri tému od p. Mihála ...

http://www.porada.sk/t109478-ako-zar...votnom+jubileu
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

mzdarka renca Pozri príspevok
ja to tak chápem, že odmena nie je odchodné, len stále nerozumiem jednému, veď vždy išli odmeny do VZ na SP, tak načo to tam ešte píšu?
K Tvojmu príspevku: Nesúhlasím, pretože odmeny vyplácané pri životných jubileách, pracovných a odchode do dôchodku neboli zahrnuté do VZ na sociálne poistenie!!! Tu je citát zo zákona o soc.poistení:

§138
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia ......atď


Inak v našej spoločnosti vyplácame pri odchode do dôchodku odchodné podľa ZP, odmenu zo mzdových nákladov a odmenu zo SF...máme to v kolektívnej zmluve.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Magma Pozri príspevok
K Tvojmu príspevku: Nesúhlasím, pretože odmeny vyplácané pri životných jubileách, pracovných a odchode do dôchodku neboli zahrnuté do VZ na sociálne poistenie!!! Tu je citát zo zákona o soc.poistení:

§138
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia ......atď


Inak v našej spoločnosti vyplácame pri odchode do dôchodku odchodné podľa ZP, odmenu zo mzdových nákladov a odmenu zo SF...máme to v kolektívnej zmluve.
Myslím si, že si ma nepochopila, ja som písala všeobecne o odmenách.....nemala som žiadnu konkrétnu na mysli, ten § ovládam.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Magma Pozri príspevok
K Tvojmu príspevku: Nesúhlasím, pretože odmeny vyplácané pri životných jubileách, pracovných a odchode do dôchodku neboli zahrnuté do VZ na sociálne poistenie!!! Tu je citát zo zákona o soc.poistení:

§138
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia ......atď


Inak v našej spoločnosti vyplácame pri odchode do dôchodku odchodné podľa ZP, odmenu zo mzdových nákladov a odmenu zo SF...máme to v kolektívnej zmluve.
Podľa všetkého, odmeny bez odvodov pri odchode do star.dôchodku ste už len vyplácali. Tu je celé znenie Oznámenia SP :

[hore]Informácia pre zamestnávateľa: Odmena pri odchode do starobného dôchodku a vymeriavací základ


04.08.2009



Sociálna poisťovňa oznamuje zamestnávateľom, že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zamestnávateľ platí a odvádza za zamestnanca a za zamestnávateľa z poskytnutej odmeny poistné na sociálne poistenie (ďalej len „poistné“). Odmena pri odchode do starobného dôchodku, zúčtovaná zamestnávateľom počnúc za výplatné obdobie júl 2009 a nasledujúce, je vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľ platí a odvádza z nej poistné.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

mzdarka renca Pozri príspevok
Myslím si, že si ma nepochopila, ja som písala všeobecne o odmenách.....nemala som žiadnu konkrétnu na mysli, ten § ovládam.
Aha, tak prepáč, zle som to pochopila.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

veronikasad Pozri príspevok
Podľa všetkého, odmeny bez odvodov pri odchode do star.dôchodku ste už len vyplácali. Tu je celé znenie Oznámenia SP :

[hore]Informácia pre zamestnávateľa: Odmena pri odchode do starobného dôchodku a vymeriavací základ


04.08.2009




Sociálna poisťovňa oznamuje zamestnávateľom, že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zamestnávateľ platí a odvádza za zamestnanca a za zamestnávateľa z poskytnutej odmeny poistné na sociálne poistenie (ďalej len „poistné“). Odmena pri odchode do starobného dôchodku, zúčtovaná zamestnávateľom počnúc za výplatné obdobie júl 2009 a nasledujúce, je vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľ platí a odvádza z nej poistné.
Áno, samozrejme vieme o tejto informácii...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Magma Pozri príspevok
Áno, samozrejme vieme o tejto informácii...
Potom nerozumiem tvojmu príspevku č. 15
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

...myslím, že sa inak v SP vyspinkali :-))

Informácia Sociálnej poisťovne zo dňa 04.08.2009
Sociálna poisťovňa oznamuje zamestnávateľom, že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zamestnávateľ platí a odvádza za zamestnanca a za zamestnávateľa z poskytnutej odmeny poistné na sociálne poistenie (ďalej len „poistné“). Odmena pri odchode do starobného dôchodku, zúčtovaná zamestnávateľom počnúc za výplatné obdobie júl 2009 a nasledujúce, je vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľ platí a odvádza z nej poistné.

Informácia Sociálnej poisťovne zo dňa 20.01.2009
Vymeriavací základ zamestnanca je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie určený v eurách pred jeho prepočtom platovým koeficientom alebo objektivizovaným platovým koeficientom.
Od 1. januára 2009 sa z § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení vypúšťajú slová „odmeny pri odchode do starobného dôchodku“. Keďže peňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi z titulu odchodu do starobného dôchodku vo forme odmeny nemá charakter príjmu zamestnanca za vykonanú prácu, odmena pri odchode do starobného dôchodku, poskytnutá zamestnancovi za obdobie od 1. januára 2009, nie je vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, a preto sa z tejto odmeny neplatí a neodvádza poistné.

Pripomínam, že nedošlo k zmene zákona, ale len vyjadrenia Sociálnej poisťovne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať