Zavrieť

Porady

Odchodné

Sociálna poisťovňa oznamuje,že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca.Platí to isté aj pre invalida nad 70%?
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

podla par.63,ods.1, pism.c bude rozviazany pracovny pomer- no s dohodou.
Ide o to, zeby mohol vzniknut po prehodnoteni na SP narok na odchodne.
a.je nutne ziadat o odchodne pisomne, este pred ukoncenim PP?
b.odchodne sa vypocitava z hrubej mzdy
c.co ak pracovnik poslednych 12 mesiacov bol na PN?
ak bude priznany ID nad 70% od 3.9. a PP skonci az 30.9. moze sa ziadat o odchodne, aj ked pride rozhodnutie zo SP niekedy o mesiac-dva?
Poprosila by som este nejakeho personalistu, ci by vedel urcit vysku odchodneho, ked mzda bola cca 13000hruhe?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alaya1 Pozri príspevok
podla par.63,ods.1, pism.c bude rozviazany pracovny pomer- no s dohodou.
Ide o to, zeby mohol vzniknut po prehodnoteni na SP narok na odchodne.
a.je nutne ziadat o odchodne pisomne, este pred ukoncenim PP?
b.odchodne sa vypocitava z hrubej mzdy
c.co ak pracovnik poslednych 12 mesiacov bol na PN?
ak bude priznany ID nad 70% od 3.9. a PP skonci az 30.9. moze sa ziadat o odchodne, aj ked pride rozhodnutie zo SP niekedy o mesiac-dva?
Poprosila by som este nejakeho personalistu, ci by vedel urcit vysku odchodneho, ked mzda bola cca 13000hruhe?
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.

(6) Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov používa v súvislosti s náhradou škody priemerný zárobok u žiakov základných škôl, žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl alebo u zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou, ktorí nie sú zamestnaní a ktorých príprava na povolanie (činnosť) sa vykonáva podľa osobitných predpisov, vychádza sa zo sumy priemerného zárobku určenej podľa odseku 5 prvej vety.

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.

(8) Ak zamestnanec vykonáva prácu v niekoľkých pracovných vzťahoch u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa mzda v každom pracovnom vzťahu samostatne.

(9) Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, tento zárobok sa zisťuje z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na sociálne poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, preddavku poistného na zdravotné poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje.

(10) Ustanovenia odsekov 1 až 9 platia primerane na účely zisťovania pravdepodobného zárobku.

(11) Podrobnosti zisťovania priemerného zárobku alebo pravdepodobného zárobku možno dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve.
<DT>
</DT>
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alaya1 Pozri príspevok
podla par.63,ods.1, pism.c bude rozviazany pracovny pomer- no s dohodou.
Ide o to, zeby mohol vzniknut po prehodnoteni na SP narok na odchodne.
a.je nutne ziadat o odchodne pisomne, este pred ukoncenim PP? o odchodné žiadať netreba, zamestnávateľovi táto povinnosť vyplýva zo zákona
b.odchodne sa vypocitava z hrubej mzdy viď predchádzajúci príspevok
c.co ak pracovnik poslednych 12 mesiacov bol na PN? to nárok na odchodné neovplyvňuje
ak bude priznany ID nad 70% od 3.9. a PP skonci az 30.9. moze sa ziadat o odchodne, aj ked pride rozhodnutie zo SP niekedy o mesiac-dva? je na Vás či odchodné vyplatíte hneď, bez toho aby ste mali v ruke papier, alebo môžete počkať až na písomné rozhodnutie od SP a odchodné vyplatiť dodatočne
Poprosila by som este nejakeho personalistu, ci by vedel urcit vysku odchodneho, ked mzda bola cca 13000hruhe?
odpovede v texte
Naposledy upravil jankasm : 22.09.09 at 07:31
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem vam, hoci prispevku 44 absolutne nerozumiem. Som laik.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
alaya1 Pozri príspevok
Dakujem vam, hoci prispevku 44 absolutne nerozumiem. Som laik.
alaya1 text písaný červenou farbou je odpoveďou na Tvoje otázky.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ahojte,chcela by som sa len uistiť-zamestnanec dal výpoveď k 31.12.2008.Dôchodkový vek dosiahol už v júli 2005,ale si o neho nepožiadal.Teraz prišiel so žiadosťou(ktorú si napísal)o vyplatenie odchodného.Papier zo sociálnej poisťovne nemám a on tvrdí že dôchodok mal vyplatený spätne od 2.1.2009.Odchodné mu vyplatím v najbližšej výplate.Potrebujem aj papier zo sociálnej poisťovne?(kedy mu priznali dôchodok?)Nemám s odchodným ešte skúsenosť.Ďakujem
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

SILVIA54 Pozri príspevok
Ahojte,chcela by som sa len uistiť-zamestnanec dal výpoveď k 31.12.2008.Dôchodkový vek dosiahol už v júli 2005,ale si o neho nepožiadal.Teraz prišiel so žiadosťou(ktorú si napísal)o vyplatenie odchodného.Papier zo sociálnej poisťovne nemám a on tvrdí že dôchodok mal vyplatený spätne od 2.1.2009.Odchodné mu vyplatím v najbližšej výplate.Potrebujem aj papier zo sociálnej poisťovne?(kedy mu priznali dôchodok?)Nemám s odchodným ešte skúsenosť.Ďakujem
Pozri príspevok 44. Žiadať netreba a ani nič priniesť. Vyplýva zo zákona.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ďakujem
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

SILVIA54 Pozri príspevok
Ahojte,chcela by som sa len uistiť-zamestnanec dal výpoveď k 31.12.2008.Dôchodkový vek dosiahol už v júli 2005,ale si o neho nepožiadal.Teraz prišiel so žiadosťou(ktorú si napísal)o vyplatenie odchodného.Papier zo sociálnej poisťovne nemám a on tvrdí že dôchodok mal vyplatený spätne od 2.1.2009.Odchodné mu vyplatím v najbližšej výplate.Potrebujem aj papier zo sociálnej poisťovne?(kedy mu priznali dôchodok?)Nemám s odchodným ešte skúsenosť.Ďakujem
Ešte ma napadlo, že ten výmer o priznanie dôchodku by mal priniesť, nakoľko je mu potrebné upraviť odvody od toho 2.1.2009, nakoľko poberateľ starobného, predčasného starobného a invalidného dôchodku nad 70% neplatí odvody na nezamestnanosť a úrazové poistenie - zamestnanec ani zamestnávateľ.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Áno máš pravdu v prípade keby ešte stále bol našim zamestnancom,ale už nieje.Ja som sa na to potvrdenie pýtala preto,aby som mala na papieri, že o starobný dôchodok požiadal bezprostredne po skončení pracovného pomeru.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ahojte,ešte by som sa chcela opýtať na sumu odchodného.Podľa zákona sa riadim priemernou mzdou.Keď ale vyplatím odchodné až v októbri 2009 a zamestnanec u nás skončil už v decembri 2008 tak počítam to stále tak že beriem do úvahy október,november a december 2008 a skutočne vyplatené mzdy na výpočet alebo iba fixnú mesačnú mzdu na zmluve?Keby ste mi niekto odpovedali prosím Vás,lebo nemám v tom jasno.Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

SILVIA54 Pozri príspevok
Ahojte,ešte by som sa chcela opýtať na sumu odchodného.Podľa zákona sa riadim priemernou mzdou.Keď ale vyplatím odchodné až v októbri 2009 a zamestnanec u nás skončil už v decembri 2008 tak počítam to stále tak že beriem do úvahy október,november a december 2008 a skutočne vyplatené mzdy na výpočet alebo iba fixnú mesačnú mzdu na zmluve?Keby ste mi niekto odpovedali prosím Vás,lebo nemám v tom jasno.Ďakujem
Ak zamestnanec končil v decembri 2008, odstupné počítaš z priemerného zárobku za 3. štvrťrok 2008
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

SILVIA54 Pozri príspevok
Ahojte,ešte by som sa chcela opýtať na sumu odchodného.Podľa zákona sa riadim priemernou mzdou.Keď ale vyplatím odchodné až v októbri 2009 a zamestnanec u nás skončil už v decembri 2008 tak počítam to stále tak že beriem do úvahy október,november a december 2008 a skutočne vyplatené mzdy na výpočet alebo iba fixnú mesačnú mzdu na zmluve?Keby ste mi niekto odpovedali prosím Vás,lebo nemám v tom jasno.Ďakujem
záleží aj od toho, či ste súkromný, alebo verejný sektor, ak súkromný, platí to, čo napísala Veronika, ak verejný, tak je to funkčný - zmluvný plat.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ďakujem,myslím odchodné.Chcem sa ešte opýtať ten priemer za 3.Q/2009 sa počíta ako priemer za dovolenku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

SILVIA54 Pozri príspevok
Ďakujem,myslím odchodné.Chcem sa ešte opýtať ten priemer za 3.Q/2009 sa počíta ako priemer za dovolenku?
3.Q.2008 - priemer na dovolenku
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Problém je v tom že som vyplatila zmluvný plat Ďakujem
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

dobrý, chcem sa opýtať, máme zamestnanca na pp, ktorý je dlhodobo pn a oznámil nám, že čaká na uznanie invalidného dôchodku, ktorý by mu mal byť uznaný. Samozrejme že sme počas jeho pn museli zamestnať niekoho iného na jeho miesto a radi by sme s ním po ukončení pn rozviazali pp. Nemám ale jasno v tom, pokiaľ by bolo ukončenie pp dohodou, je povinnosť zamestnávateľa tiež vyplatiť odchodné podľa ZP §76 ODS.6? Dakujem
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

vie sa niekto vyjadriť k mojej otázke?
0 0
ecompka ecompka

ecompka je offline (nepripojený) ecompka

Pri uznani invalidneho dochodku nad 70% - t.j. plný invalidný dochodok mu patri odchodne. Pri uznani menej ako 70%-t.j. ciastony invalidny dochodok odchodne mu nepatri.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

a v prípade že je ukončenie dohodou alebo zo strany zamestnanca má tiež nárok na odchodné ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať