Zavrieť

Porady

prijatá náhrada za škodu + DPH

Prosím Vás o radu.
Sme s.r.o., platiteľ DPH.
Došlo k úhrade škody bývalým zamestnancom (príjem na účet). Jedná sa o náhradu škody za neoprávnene odobraný materiál. Tento materiál išiel minulý rok-2008 do nákladov (502),vzhľadom k tomu, že sa na túto skutočnosť prišlo až v roku 2009 po ÚZ. Ako zaúčtovať tento príjem??? Na účet 648. A podlieha tento príjem aj DPH? Ja si myslím, že áno, keď sme si ju uplatnili na vstupe pri nákupu materiálu. Ďakujem krásne za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    lietadlo Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu.
    Sme s.r.o., platiteľ DPH.
    Došlo k úhrade škody bývalým zamestnancom (príjem na účet). Jedná sa o náhradu škody za neoprávnene odobraný materiál. Tento materiál išiel minulý rok-2008 do nákladov (502),vzhľadom k tomu, že sa na túto skutočnosť prišlo až v roku 2009 po ÚZ. Ako zaúčtovať tento príjem??? Na účet 648. A podlieha tento príjem aj DPH? Ja si myslím, že áno, keď sme si ju uplatnili na vstupe pri nákupu materiálu. Ďakujem krásne za odpovede
    Zamestnanec mal uhradiť cenu vrátane DPH, ktorú potom následne odvediete.
    človiečik Vladimír Ozimý
    lietadlo Pozri príspevok
    a účet 648 je správny?
    no v tomto prípade by som o škode asi moc nehovoril, pretože škoda ako taká nie je predmetom z pohľadu zákona o DPH, okrem škody spôsobenej krádežou. To znamená, že ak by ste hovorili o škode a chceli odviesť daň v podstate by muselo ísť o krádež .
    Keďže došlo k nepovolenému odberu ale došlo, nastalo plnenie pri ktorom ste mali odviesť daň v čase kedy došlo k tomuto odberu. Takže jednoznančne by som to zaúčtoval na 604(ak to máte ako tovar) alebo ak to máte ako materiál na sklade tak na 642. Avšak daň z príjmu a DPH by som si vysporiadal v roku 2008, pretože tam to patrí...
    ak budete hovoriť naďalej o škode, ktorá bola spôsobená krádežou tak účet 648 je správny a DPH odvediete v čase keď prídete na túto krádež...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lietadlo Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu.
    Sme s.r.o., platiteľ DPH.
    Došlo k úhrade škody bývalým zamestnancom (príjem na účet). Jedná sa o náhradu škody za neoprávnene odobraný materiál. Tento materiál išiel minulý rok-2008 do nákladov (502),vzhľadom k tomu, že sa na túto skutočnosť prišlo až v roku 2009 po ÚZ. Ako zaúčtovať tento príjem??? Na účet 648. A podlieha tento príjem aj DPH? Ja si myslím, že áno, keď sme si ju uplatnili na vstupe pri nákupu materiálu. Ďakujem krásne za odpovede
    Materiál do spotreby cez účet 502?- tu účtujeme energie. To nie, ten účtujeme na účet 501AE.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lietadlo Pozri príspevok
    Jasné, preklep 501 Ale to nie je podstata tohoto problému...
    A účtovali ste o predpise náhrady? Alebo len priamo úhradu?

    lietadlo je offline (nepripojený) lietadlo

    lietadlo
    Zatiaľ nám prišli len peniaze na účet. Práve prostredníctvom porady sa snažím o zaúčtovanie predpisu

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lietadlo Pozri príspevok
    Zatiaľ nám prišli len peniaze na účet. Práve prostredníctvom porady sa snažím o zaúčtovanie predpisu
    ÁNo, najprv účtujeme o predpise náhrady, a potom už len samotnú jej úhradu.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Tweety Pozri príspevok
    ÁNo, najprv účtujeme o predpise náhrady, a potom už len samotnú jej úhradu.
    Predpis

    pohľadávka voči bývalemu zamestnancovi - 378/648
    úhrada pohľadávky - 221/378

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    Predpis

    pohľadávka voči bývalemu zamestnancovi - 378/648
    úhrada pohľadávky - 221/378
    Správne, tak, ja som nedoplnila, naň sa nepýtala, predpokladala som, že je to jasné.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Tweety Pozri príspevok
    Správne, tak, ja som nedoplnila, naň sa nepýtala, predpokladala som, že je to jasné.
    ešte som zabudol že tam je aj DPH takže predpis musí byť

    - vznik pohľadávky - 378/648
    DPH - 378/343
    -uhrada pohľadávky - 221/378

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.