Zavrieť

Porady

Stretnutie s poslancami ktorí tvoria zákon 182

Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Konečne by sa to už malo konať.

Dňa 29.9.2009 sa má uskutočniť v kongresovej hale hotela TATRA v TRENČÍNE stretnutie s poslancami ktorí sa podieľajú na tvorbe a upravách zákona 182/1993 Z. z. ... o vlastníctve bytov a nebytových priestorov ....

Prezentícia bude o 13:30 a stretnutie začne o 14:00 hod.

Kto má záujem prísť, nech mi do súkromných správ pošle meno, adresu a názov SVB, aby mohli byť poslané pozvánky. Predpokladám, že tam budete všetci z blízkeho okolia.
Na začiatku by malo byť pár vystúpení a potom by sa mali riešiť problémy ktoré sú a zákon to jednoznačne nerieši. Predpokladá sa účasť okolo 60 osôb.

V pondelok by som mal odovzdať všetky adresy.
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Orim Pozri príspevok
Konečne by sa to už malo konať.

Dňa 29.9.2009 sa má uskutočniť v kongresovej hale hotela TATRA v TRENČÍNE stretnutie s poslancami ktorí sa podieľajú na tvorbe a upravách zákona 182/1993 Z. z. ... o vlastníctve bytov a nebytových priestorov ....

Prezentícia bude o 13:30 a stretnutie začne o 14:00 hod.

Kto má záujem prísť, nech mi do súkromných správ pošle meno, adresu a názov SVB, aby mohli byť poslané pozvánky. Predpokladám, že tam budete všetci z blízkeho okolia.
Na začiatku by malo byť pár vystúpení a potom by sa mali riešiť problémy ktoré sú a zákon to jednoznačne nerieši. Predpokladá sa účasť okolo 60 osôb.

V pondelok by som mal odovzdať všetky adresy.
Tak to si nenechám ujsť...pokiaľ to bude v mojich možnostiach. Super
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Škoda, že je to tak ďaleko. Nebude niečo podobné aj v iných regiónoch?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Je to sice pekne,taka poslanecka iniciativa, do parlamentu sa casto dostane pekna podoba zakona, no ovela castejsie z neho vyjde nieco, co sa uz na predlozeny variant vobec nepodoba. Najma, ak sa zrealizuju ti poslanci, co danej problematike vobec nerozumia. Ved nakoniec netreba chodit daleko pre priklady, ze?
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ja by som sa tiež zúčastnil, ak sa niečo neudeje.. Len by si mohol upresniť aký poslanci to budú ? Niečo bližšie k tomu... napr. ide sa meniť zákon, chcú na základe našich pripomienok navrhnúť novelizáciu ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jozef I Pozri príspevok
Ja by som sa tiež zúčastnil, ak sa niečo neudeje.. Len by si mohol upresniť aký poslanci to budú ? Niečo bližšie k tomu... napr. ide sa meniť zákon, chcú na základe našich pripomienok navrhnúť novelizáciu ?
Poslanci môžu jedine interpelovať. A to sa môže urobiť rovno sedenie "SVB" aktivistov a spísať "interpeláciu" za SVB na Slovensku. Ešte si môže niekto pripísať plnenie volebných sľubov. Ale tiež si prajem aby ten zákon bol v čo najširšom rozsahu aplikovateľný.

P.S. Mirko nezorganizuješ aj čosi také?
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 28.08.09 at 11:14
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Jozef I Pozri príspevok
Ja by som sa tiež zúčastnil, ak sa niečo neudeje.. Len by si mohol upresniť aký poslanci to budú ? Niečo bližšie k tomu... napr. ide sa meniť zákon, chcú na základe našich pripomienok navrhnúť novelizáciu ?
To je dobrá pripomienka, ani ja nemienim strácať čas na riešenie predvolebnej kampane niekoho....
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neviem toho moc, ale mali by sa preberať problémy ktoré sú v zákone, na to by sme sa mali prichystať. Mňa len toto zaujíma.
Ten známy mi povedal že potrebuje 4-5 vystúpení. Chcel aby som niečo povedal, ale ja neviem rozprávať tak som mu to odmietol.

Neviem kto je sponzor tohoto celého, a ten si asi bude chciet prihriať svoju polievku, ale toto je teraz len moja špekulácia. . Malo by to ale byť v pozvánkach. Takže ako to vidím ak to bude tak, že to niekto sponzoruje 1-2 firmy a plus poslanci, tak na poslancov vyjde 1/3 času, aby si každý trochu ohrial svoju polievku.
Naposledy upravil Orim : 28.08.09 at 12:03
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Mirko, ty nevieš rozprávať ...zato blogy ti idú jedna radosť a dobre sa to číta...no neboj nejako ich prevetráme, keď nam nebudú oni užitoční, aspoň sa stretneme tí, čo majú naozaj k tomu čo povedať a možno sa to niekam predsa posunie
0 0
dedulko dedulko

dedulko je offline (nepripojený) dedulko

Orim Pozri príspevok
Konečne by sa to už malo konať.

Dňa 29.9.2009 sa má uskutočniť v kongresovej hale hotela TATRA v TRENČÍNE stretnutie s poslancami ktorí sa podieľajú na tvorbe a upravách zákona 182/1993 Z. z. ... o vlastníctve bytov a nebytových priestorov ....

Prezentícia bude o 13:30 a stretnutie začne o 14:00 hod.

Kto má záujem prísť, nech mi do súkromných správ pošle meno, adresu a názov SVB, aby mohli byť poslané pozvánky. Predpokladám, že tam budete všetci z blízkeho okolia.
Na začiatku by malo byť pár vystúpení a potom by sa mali riešiť problémy ktoré sú a zákon to jednoznačne nerieši. Predpokladá sa účasť okolo 60 osôb.

V pondelok by som mal odovzdať všetky adresy.
Aké adresy ? A komu sú načo - hádam pripomienky skôr by bolo.

Orim Pozri príspevok
Neviem toho moc, ale mali by sa preberať problémy ktoré sú v zákone, na to by sme sa mali prichystať. Mňa len toto zaujíma.
Ten známy mi povedal že potrebuje 4-5 vystúpení. Chcel aby som niečo povedal, ale ja neviem rozprávať tak som mu to odmietol.

Neviem kto je sponzor tohoto celého, a ten si asi bude chciet prihriať svoju polievku, ale toto je teraz len moja špekulácia. . Malo by to ale byť v pozvánkach. Takže ako to vidím ak to bude tak, že to niekto sponzoruje 1-2 firmy a plus poslanci, tak na poslancov vyjde 1/3 času, aby si každý trochu ohrial svoju polievku.
Prever,aby to nebolo ako u zväzákov : 4-5 vystúpení + 1-2 poslanci a papáááááááá
0 0
dedulko dedulko

dedulko je offline (nepripojený) dedulko

Orim Pozri príspevok
Neviem toho moc, ale mali by sa preberať problémy ktoré sú v zákone, na to by sme sa mali prichystať. Mňa len toto zaujíma.
Ten známy mi povedal že potrebuje 4-5 vystúpení. Chcel aby som niečo povedal, ale ja neviem rozprávať tak som mu to odmietol.

Neviem kto je sponzor tohoto celého, a ten si asi bude chciet prihriať svoju polievku, ale toto je teraz len moja špekulácia. . Malo by to ale byť v pozvánkach. Takže ako to vidím ak to bude tak, že to niekto sponzoruje 1-2 firmy a plus poslanci, tak na poslancov vyjde 1/3 času, aby si každý trochu ohrial svoju polievku.

Orim, niečo nové ? Dáš infošku ?
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Orim Pozri príspevok
Neviem toho moc, ale mali by sa preberať problémy ktoré sú v zákone, na to by sme sa mali prichystať. Mňa len toto zaujíma.
Chcel by som sa opýtať, či už sú nejaké problémy zadefinované alebo to bude skôr spontánne? Ja by som si velel predstaviť niektoré veci čo by sa dalo doplniť, či upraviť v zákone. Ak bude záujem môžem to sem napísať.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Myslim si,že by bolo dobré, keby sa otvorila na fore diskusia k zákonu o vlastníctve bytov, najma o negatívnych skutočnostiach, ktoré sa vyskytli v praktickom živote, či už v rámci SVB, alebo v rámci výkonu správy, ktoré v praxi komplikujú život vlastníkom bytov v bytových domoch, aby tieto poznatky mohli účastníci stretnutia prezentovať na stretnutí a aj ich odovzdať niektorému z poslancov, aby mohli byť využité v prípadnej novelizácii zákona. Viac hláv, viac rozumu.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

182/1993 Z.z.

ZÁKON
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY


z 8. júla 1993

o vlastníctve bytov a nebytových priestorov


Zmena: 151/1995 Z.z.
Zmena: 158/1998 Z.z.
Zmena: 173/1999 Z.z.
Zmena: 252/1999 Z.z.
Zmena: 400/2002 Z.z.
Zmena: 512/2003 Z.z.
Zmena: 367/2004 Z.z.
Zmena: 469/2005 Z.z.
Zmena: 268/2007 Z.z.
Zmena: 325/2007 Z.z.



Bod č. 1 : dať na jednu kopu tento chaos
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Takže skúsim konkrétny problém s ktorým sa vlastníci stretávajú pri uplatňovaní svojho práva nahliadnutia do dokladov týkajúcich sa správy domu . Ide o §11 ods. (6)

Tento viacmenej všeobecný § si kladie za účel sprístupniť informáciu vlastníkovi o správe jeho a spoločného majetku najmä za účelom kontroly. V tejto podobe je málo efektívny nakoľko väčšina správcov alebo SVB pod nahliadnutím rozumie to, že vlastník príde do kancelárie správcu pozrie si doklady na mieste. Správca zvyčajne neumožní vlastníkovi vyhotoviť si kópiu dokladu, čím sa obmedzuje právo vlastníka na informáciu, pretože sa prijímanie informácie obmedzuje na úradné hodiny správcu. Taktiež môže týmto byť obmedzené právo na informáciu tým, že ho správca neumožní inou formou len zrakovým vnemom, čím môže byť určitá skupina vlastníkov diskriminovaná.
Viaceré všeobecné právne predpisy napr. občiansky súdny poriadok, správny poriadok, ale aj špeciálne zákony napr. zákon o slobodnom prístupe k informáciám, zákon o sociálnom poistení a pod. upravujú formu nahliadnutia do dokladov v tom svojom konkrétnom konaní na ktoré sa vzťahujú. Napríklad zákon o správnom konaní v §23 definuje formu nahliadnutia do dokladov nasledovne „(1) Účastníci konania a ich zástupcovia a zúčastnené osoby majú právo nazerať do spisov, robiť si z nich výpisy, odpisy a dostať kópie spisov s výnimkou zápisníc o hlasovaní alebo dostať informáciu zo spisov s výnimkou zápisníc o hlasovaní iným spôsobom.“

Myslím si, že vlastníkom bytov by pomohla úprava §11 ods.(6), ktorá všeobecnú nešpecifikovanú formu nahliadnutia do dokladov rozšírila napríklad takto :

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv, robiť si z nich výpisy, odpisy a dostať kópie. Správca alebo SVB je povinný urobiť opatrenie, aby sa nesprístupnili osobné údaje ostatných vlastníkov, bankové alebo obchodné tajomstvo. Kópie dokladov sa poskytne za úhradu materiálnych nákladov spojených so zhotovením kópií, zadovážením technických nosičov a s ich odoslaním.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ja doplnim Tvoju ideu ešte ďaľšou na rozšírenie. Správca by mal predovšetkým sprístupnit na internete v elektronickej podobe všetky doklady, ktoré vstupujú do počitacového systému správcu za daný bytový dom. To znamená účet bytového domu, evidované faktúry, platby, uhradené faktúry......nie je to problém pre bankové domy, nemal by to byť problém ani pre správcov. S tým, ze vlastník bytu bytoveho domu ma prístupové heslo, ma stanovený rozsah opravnenia.....bez možnosti zásahu.A je možna on-line kontrola zo strany vlastníkov bytov.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Tak toto si myslím, že by bolo pre veľa SVB problém, nakoľko nie všetci to robia profesionálne a na takej úrovni, aby vedeli toto zabezpečiť /dôchodcovia, predsedovia, ktorí nemusia ovládať net,domy s malým počtom bytov, ktoré ani nemusia niečo robiť cez internet...to by rýchlo bolo po SVBčkach, nakoľko by to vzdali. a už vobec by to nemali ohodnotené...
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

najag Pozri príspevok
Ja doplnim Tvoju ideu ešte ďaľšou na rozšírenie. Správca by mal predovšetkým sprístupnit na internete v elektronickej podobe všetky doklady, ktoré vstupujú do počitacového systému správcu za daný bytový dom. To znamená účet bytového domu, evidované faktúry, platby, uhradené faktúry......nie je to problém pre bankové domy, nemal by to byť problém ani pre správcov. S tým, ze vlastník bytu bytoveho domu ma prístupové heslo, ma stanovený rozsah opravnenia.....bez možnosti zásahu.A je možna on-line kontrola zo strany vlastníkov bytov.
Súhlasím so slavicou, pre veľa SVB by toto bol problém. Nie každé majú pripojenie na internet, nie každý predseda je "počítačovo zdatný". A rovnako ani nie všetci vlastníci majú doma PC alebo pripojenie na internet.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Slavka, predovsetkym som myslel na spravcovske spolocnosti, ktore maju v sprave desiatky bytovych domov, u spolocenstiev je tento problem iny, ved casto staci zajst do pivnice bytoveho domu a pozriet si to, tak je to irelevantne samozrejme.Pretoze aj moznosti kontaktu su ine, ako u velkych spravcovskych spolocnosti.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Také služby neposkytujú ani správcovia ktorí správu vykonávajú profesionálne. Ale ak vlastníci zainvestujú do vybudovania počítačovej siete, netu a do vytvorenia web stránky... prečo nie. Tu by sa ukázalo ako to všetci chcú so všetkým všade. Či to je aj seriozny prístup nielen o kritike. Tak zo strany radu, predsedu aj vlastníkov.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Blankake Pozri príspevok
Súhlasím so slavicou, pre veľa SVB by toto bol problém. Nie každé majú pripojenie na internet, nie každý predseda je "počítačovo zdatný". A rovnako ani nie všetci vlastníci majú doma PC alebo pripojenie na internet.
To som chcela dopísať, že veľa starších vlastníkov by určite nevedelo nakladať s touto informáciou a už vobec nie s netom. A tí mladší môžu kedykoľvek požiadať o to čo písal Majkii.
Najhoršie je , že všetky pripomienky a ďalšie nariadenia môžu viesť k tomu, že nebude ochota vytvárať SVB vôbec, kedže nie každý je zdatný to robiť na patričnej úrovni a to by niekde bola škoda, keďže pár bytov v dome sa dá spravovať pomerne jednoducho, naviac ak majú vlastné kúrenie, bez výťahov a pod.

Janík mňa ten zákon zaujíma len z pohľadu SVB, lebo to je moja hlavná činnosť a aj tak som to brala , lebo sme v sekcii SVB
Naposledy upravil Halli : 11.09.09 at 10:06
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať